VW Crafter ve Mercedes Sprinter, özellikle İstanbul’da akşam trafiğinde kalanların en sık gördükleri araçlar arasında. Pek bilinmese de bu iki model aynı hat üzerinde Daimler tarafından üretiliyor, daha doğrusu üretiliyordu. Bu ortak üretim anlaşması bu yıl bitti ve VW kendi yoluna gitmeye karar verdi. Hatta bunun için Polonya’ya özel bir fabrika bile inşa etti. Bu yeni fabrikanın yeni ürene; yeni Crafter bugünkü konumuz.

Yeni nesil Crafter’ın tasarımı son dönem VW modelleriyle bir ayakkabı kutusunu birleşimi gibi görünüyor. Fakat bu alışıldık görüntü ince detaylarla bezenmiş ve iri kutunun rüzgar direnci 0,33 cW’de sınırlandırılmış. Tabii bu değer sadece rüzgar direnci, alın genişliğiyle birlikte elde edilen gerçek veriler tabii ki çok daha yüksek olacaktır ama bu değer yine de alkışı hakediyor.

Crafter’da bu sınıfta alışıldık olduğu üzere bolca seçenek sunuluyor. Aslında 4 motor (2,0 litrelik dizel motorun 102 HP ile 177 HP arasında değişen güç çıkışlı versiyonları, en güçlüsü çift turbolu), 3 uzunluk, 3 yükseklik, 4 şasi, önden arkadan ya da 4 tekerlekten çekiş, manuel ya da otomatik şanzıman ve bunların tamamının getirdiği 1000’e yakın teorik versiyon söz konusu. Anlayacağınız yükünüzün büyüklüğüne göre bir Crafter bulmanız çok kolay olacak.

VW bu tür bir araç kullananların şehir sürüşü sırasında karşılaşacağı zorluklarda destek olabilecek bir dizi aktif yardımcı sistemi Crafter üretimine eklemiş. Adaptif hız sabitleyici, römork destekli ESP, eletrikli direksiyon kullanımı sayesinde gelen yan rüzgar destek sistemi (yan rüzgarlarda aracın savrulmasını engellemek için direksiyona müdahale eden bir sistem), çarpışma sonrası güvenlik freni (ikinci çarpışmayı önlemek için aracın frenlerini devreye sokuyor), geri görüş kamerası ve römork parketme yardımcısı gibi donanımlar standart ya da isteğe bağlı olarak satın alınabilecek.

Yeni nesil Crafter’ın kış aylarına kalmadan satışa sunulması bekleniyor.

VWCrafter001 VWCrafter003