Nürburgring, nam-ı diğer yeşil cehennem olan Kuzey Pisti’ni (Nordschleife) barındıran pist kompleksi. Almanya’nın Nürburg kentindeki pistin Nordschleife etabının namı, derin ormanın içinden geçen 22 km’den uzun etabın 160 tane virajından geliyor. Bu etap, aslında kağıt üzerinde halka açık bir yol ve kondisyonunun bir pistin yakınından bile geçmemesi sayesinde zorluk seviyesi bir anda artıyor. Çünkü viraj için fren yaptığınız sırada asfaltın eğimli olduğunu anlayabiliyorsunuz ki bu da yüksek hızda fren yapan bir otomobilin hoşlanacağı durumlar listesinde yer almıyor.

Pistin önemi en kanlı Formula 1 yarışlarına sahne olmasından geliyor. Fakat “kahraman” pilotlara zor ve tehlikeli gelince (evet onlar bu kadar parayı direksiyonda güzel göründükleri için kazanıyorlar) takvimden çıkartılan pisti heyecan arayanlar sahiplendi. 22 km’lik heyecan fırtınası, üstelik kuzey Pisti’nin tamamı kamuya açık yol olarak kabul edildiğinden birçok ülkenin sigorta şartlarına da uygun. Yani İzmit Körfez Pisti’nin 4 virajından birinde kaza yaparsanız sigorta size ödeme yapmaz ama Kuzey Pisti’nin 160 virajı için bunun tam tersi geçerli.

Gönüllüler bu kadar ilgili olunca otomatikman üreticilerin de dikkati çekildi. Sonuçta Nordschleife tur zamanı savaşları başladı. Üreticiler ardıardına pistteki tur zamanlarıyla ilgili hava atmaya başladı. Sonuçta pist bugün pek çok üretici için geliştirme sürecinin önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

Peki hal böyleyken Nurburgring’in 2012’de iflasını açıklamasının sebebi neydi? Pist kompleksinin oteller ve eğlence parkı içeren bir turizm merkezine dönüştürülmesi projesi sonun başlangıcı oldu. Proje yeterli ilgi görmedi ve alınan krediler ödenemedi. Pistin sahibi olan bölgesel yönetim bu nedenle 2012 yılının Temmuz ayında iflas istedi. Pist o günden bu yana yeni sahibini arıyor.

Capricorn da işte bu noktada devreye giriyor. Alman teknoloji firması, eski nesil Porsche motorlarından farklı krank millerine kadar farklı ürünleri yüksek teknoloji ve ileri mühendislikle üretiyor. Üretimleri için zaten Nurburgring’de test merkezi bulunan firmanın bu konudaki ilgisinin asıl kaynağıysa, kendisini tam bir motorsporları tutkunu olarak tanımlayan Capricorn’un sahibi Dr. Robertino Wild.

Nurburgring’den yapılan açıklamaya göre pist 31 Aralık 2014’e kadar güncel takvimini değiştirmeden uygulamaya devam edecek. bu tarihten sonra yönetim Capricorn’a geçecek ve pist kompleksinin aynı işlevleri devam ederken bir otomotiv teknoloji merkezi olma yolunda yeni adımlar atılacak. Bu dönemde pistin bir kısmının kapatılacağı ve yeni yatırım için çalışmalar yapılacağı belirtiliyor. Fakat bu gelir getirecek yatırım dışında pistin turistik ve test sürüşlerine açık halinde değişiklik yapılmayacak.

nurburgring capricorn satıldı satın aldı sahibi owner