Henry Ford’un meşhur sözünü bilmeyen yoktur: “Ford T’nizi istediğiniz renkte alabilirsiniz, tabii istediğiniz siyah olduğu sürece!” Ford T seri üretimi otomotiv sektörüne kazandırmış ve bugün bildiğimiz sektörün oluşmasına liderlik etmiş bir modeldi. Fakat hızlı üretim için hızlı kuruyan bir boyaya ihtiyaç vardı ve o zamanlar da bu siyahtı. Neyse ki bu avantajı sağlayan genel zevklere uyan bir renkti. Renk skalaları çok daha genişledi ama siyah uzun süre en çok satılan renk olarak kalmaya devam etti.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da 500 binin üzerinde otomobil satışı gerçekleştiren Ford’un yaptığı bir araştırma, Avrupa tüketicisinin zevklerinin değiştiğini gösteriyor. Araştırmaya göre siyahın üstünlüğü artık mazide kalmış durumda. Onu yerinden edense tahmin edebileceğiniz gibi beyaz. Tüm Avrupa’da satılan Fordlar’ın yüzde 23’ü beyazken, yüzde 20’si ise siyah. Bu sonuçta en önemli etkiyeyse Türkiye sahip. Türkiye’de satılan Fordlar’ın yüzde 55’i beyaz. Gerçek bir beyaz tutkunuyuz anlayacağınız.

Renklerden devam edersek, kırmızıyı en çok Britanyalılar, maviyi en çok Rumenler ve kahverengiyi en çok Norveçliler seviyor. Tüm Avrupa’da 5 kapılılar en çok tercih edilen karoser türüyken onu station wagon izliyor. Türkiye burada da devreye girmeye çalışmış ama yeterli olmamış: Ülkemizde Ford satışlarının yüzde 84’ü sedanken, Rusya’da yüzde 44 ve Romanya’da yüzde 42.

Araştırmaya göre ülke ısındıkça sunroof tercih edenler azalıyor. En çok sunroof tercihi güneşten çok kar görülen Norveç’te yapılırken, ikinci ve üçüncü sıralarda Fransa ve Almanya var. İspanya, İtalya ve Yunanistan bu donanımın en az tercih edildiği ülkeler. İlginç bir şekilde otomatik klimanın tercih sıralamasında da en sıcak ülkeler en altta yeri alıyor. Ülkemizde bu donanımın tercih oranı sadece yüzde 4, İspanya’da ise yüzde 8. Koltuk ısıtma sisteminin ise en önemli müşterisi doğal olarak İskandinavlar; bu bölgede satılan araçların yüzde 99’u koltuk ısıtıcısına sahip. Türkiye’de koltuk ısıtıcılı bir Ford’a rastlama olasılığınız ise İskandinavya’da bu donanıma sahip olmayan bir Ford’la karşılaşma olasılığınızla aynı.

Avrupa’da en çok tercih edilen yakıt türü benzin. Bu sonuçta Rusya’nın yüzde 97’lik benzinli motor tercihi etkili olmuş. Ülkemizde aynı oran yüzde 64’le dizel motor lehine. Ayrıca Avrupa’da satılan Fordlar’ın yüzde 85’i manuel şanzımanlı. Tabii bu şaşırtıcı değil, çünkü Ford bütün motor seçenekleri için otomatik şanzıman sunmuyor. Güvenlik donanımlarının satın alınmasındaysa beklendiği gibi Almanlar başı çekiyor. Düşük hızlarda otomatik fren yapan City Safety’i Alman Ford müşterilerinin yüzde 74’ü satın almış.

Son olarak, Avrupa’da Fiesta’nın tam 11.400 farklı versiyonunu satın almak olası. Zamanında tek renk seçeneği sunan bir üretici için büyük gelişim.