Hyundai’nin gelişimi çok hızlı ve bu gelişimde tasarımın sürekli değişkenliği kimi zaman yorucu olabiliyor. Bir nesilde hareketli olan tasarımlar bir sonrakinde aşırı durağana dönüşebiliyor ve bu da marka kimliğinin oluşmasını zorlaştırıyor. Bu seçimin arkasında genel beğenilerin değişmesi yanında Hyundai’nin hedeflerinin değişmesi de yatıyor ama belki de daha köklü bir neden aramak daha doğru olabilir. Öbür taraftan nedeni ne olursa olsun değişimin tam ortasındayız, agresif Hyundai modelleri çağına hoş geldiniz. Bu çağın son meyvesi yeni nesil Elantra.

2021 hyundai elantra yeni kasa

Otomobilin tasarımıyla ilgili yorumları size bırakıyoruz. Fakat bu kadar fazla kırık çizgisiyle üretiminin maliyetli olduğunu düşünmeden edemedik. Bizi sonuçları itibariyle daha çok ilgilendiren boyutlar kısmındaysa ilginç veriler var. Elantra nesil değişiminde büyümüş ama büyüme beklenenden daha fazla: Yeni Elantra yerini aldığı nesle göre 5,6 cm daha uzun, 2,5 cm daha geniş ama 2 cm daha alçak bir otomobil. Yani yolda kapladığı alan genişlerken yüksekliği azaltılmış. Dahası uzamanın 2 cm’lik bölümü aks mesafesinde. Selefinin de pek küçük bir otomobil olmadığı düşünülünce yeni neslin ulaştığı 2,72 metrelik aks mesafesi sınıfın en irilerinden bir tanesi. Hyundai’nin iddiasına göre bu artış ve mühendislik çözümleriyle birlikte arka koltuk diz mesafesi 5,8 cm daha fazla imiş.

2021 hyundai elantra yeni kasa

Kokpit daha ince i20’nin yeni neslinde görülen Hyundai konseptine sahip. Kokpitin genel hali minimalizmin esas alındığını gösteriyor. 4 kollu yeni direksiyon simidinin arkasında Mercedes modellerini andırırcasına LCD ekran duvarı yer alıyor: Üst donanım seviyesine sahip Elantra ikisi de 10,25’en inçlik bir gösterge tablosu ve bir multimedya ekranına sahip olacak. Bu ekranların hem çözünürlükleri hem de işlevsellikleri üst düzeyde olacakmış. Baz versiyonlar ise 8 inçlik bir multimedya ekranıyla analog gösterge tablosuna sahip olacak. Elantra’nın kokpitindeki en ilginç donanımlar kablosuz Aplle CarPlay ve Android Auto bağlantısı ve günlük hayat dilini anlayabilen sesli komut sistemi olacak.

2021 hyundai elantra yeni kasa

Teknik detaylar bizi şimdilik çok ilgilendirmiyor, zira ABD pazarı için açıklanan motor seçenekleri bizim seveceklerimizden seçilmemiş. Yine de bizim yıllardır Ioniq ile tanıdığımız hibrit sistemin Elantra’da kulanıma sunulacak olması iyi bir haber. Hyundai Elantra’nın yeni nesli 2021’de satıya sunulduğunda bize daha uygun motor seçeneklerine de kavuşacaktır, kim bilir, belki 1,5 litrelik turbo beslemeli benzinli motor da Elantra kaputu altına girer.

2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa  2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa 2021 hyundai elantra yeni kasa