Güç savaşları AMG ve M GmbH gibi imzalara sahip modellerin normal ürün gamından uzaklaşmasına neden oluyor. Bunun için BMW, M logosu taşıyan ama tek haneli M modeli olarak adlandırılmayan ara çözümler sunuyor. M135i ya da M550d gibi modeller sayesinde M’in sert ve biraz abartılı mizacından hoşlanmasa da daha güçlü bir BMW kullanmak isteyenler mutlu ediliyor. Şimdi bu ara çözüm üzerine Mercedes de düşünüyor.

AMG’nin patronu Tobias Moers’in Britanyalı What Car Dergisi’ne yaptığı açıklamaya göre, A45 AMG’nin motorunun başka modellerde de yaşaması mümkün. Üstelik bu model kompakt sınıfa ait olmayacak. Zaten kompakt sınıfta bu motora sahip olmayan sadece B Serisi kalmış durumda. Tahmin yürütecek olursak geriye sadece C Serisi kalıyor. C Serisi’nin beklenen AMG versiyonu, muhtemelen yine C63 AMG olarak adlandırılacak (selefinden daha düşük bir model ismi pek olası değil) ve yine bir V8’e sahip olacak. Bu konudaki çıta yüksekliğini BMW, M3 ve M4’le zaten koymuş durumda. Mercedes’in de geride durması çok mümkün değil ve onların V6’sına V8’le cevap verecektir. Ara çözüm olaraksa C45 AMG ya da C450 AMG adı altında bir model mümkün görünüyor. Bu modelin söylentileri daha önce de çıkmıştı ama güç merkezine çift turbolu ve 3,0 litrelik bir V6 konuluyordu. Bunun yerine A45 AMG’nin 2,0 litrelik 4 silindirli motoru da iş görecektir. Motorun ürettiği 360 HP güç ve 450 Nm tork hiç de küçümsenecek rakamlar değil. Bu motorun kompakt sınıf üyelerinde enine konumlu olması da çok büyük bir sorun yaratmayacaktır. Sonuçta A Serisi ve C Serisi hali hazırda bir kaç tane motoru ortak kullanıyor.

Peki bunun faydası ne olacak?  Şöyle ki, 2,0 litrelik motora sahip CLA45 AMG 300 bin TL’ye satılırken 6,2 litrelik motora sahip C63 AMG Coupe 514 bin TL’ye satılıyor. 2,0 litrelik motora sahip C45 AMG’nin de 350 bin TL gibi bir fiyat seviyesine sahip olması pekala beklenebilir.

mercedes c45 AMG