1,6 litrelik dizel motorun Opel için anlamı bizim gördüğümüzden daha büyük. GM kötü günler geçirirken Opel’in satılmasının da içinde bulunduğu bir dizi senaryoyu tartıştı, üstelik henüz durum o kadar da kötü değilken Alman markanın ABD genetiğine sahip olması için büyük bir baskı kurmuştu. Bugünse bu görüş değişti ve Opel’in kendi karakterini güçlendirmesinin tüm GM markaları için iyi olacağına karar verildi. Sonuçta Opel’in kasaları sıcak parayla doldu ve bugün karşımızda olan 1,6 litrelik dizel gibi yeni motorların ve altyapıların geliştirilmesi için gerekli itici güç bulundu. O zaman bu motorun orta sınıf bir sedanda nasıl göründüğüne bakalım.

1- Nedir?

Insignia Opel’in orta sınıf sedanının küçük hacimli dizel motora ve tork konvertörlü otomatik şanzımana sahip versiyonu. Aslında bu motor Insignia’nın yerini halefinin almasına bir yıldan daha az süre kala geldi. Yeni nesil Insignia’nın sunacaklarını merak ediyorsanız bu linki tıklayabilirsiniz. Fakat bu o kadar da kötü bir haber olmayabilir. 4,84 metrelik boyu ve 2,73 metrelik aks mesafesiyle sınıfının güncel ölçülerini bir nesildir taşıyor ve aslında kapsamlı bir makyajla güncel rakipleri karşısında çoğu eksiğinden kurtulduğu için çok da şanslı. En önemli zaafı fazla kiloları. Dizel motor ve otomatik şanzımana sahip bir Insignia tartıda 1,6 ton çekerken en önemli rakipleri 1,4 ton civarında ağırlığa sahip.

2- 1,6 litre dizel ve otomatik iyi mi?

Motorun hacmi küçük ama hedefi büyük. Aslında bu motor Opel’in 2,0 litrelik dizelinin yerini doldurmak için geliştirildi. 2,0 litrelik hacimden 130 HP güç ve 300 Nm tork üreten selefine karşılık yeni motor 1,6 litrelik hacimden 136 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor. Aktarma için eskiden de kullanılan 6 vitesli otomatik şanzıman kullanılıyor. Model aynı, şanzıman aynı ve motor biraz daha güçlü, anlayacağınız Insignia 2.0 CDTI ne kadar iyiyse 1.6 CDTI da o kadar iyi olma potansiyeline sahip.

3- Sürüşü nasıl?

Motorun maksimum torkunu 2000 d/d’da üretiyor oluşu günümüz standartlarına pek yakışmıyor. Artık benzinli motorların bile 1750 d/d civarında maksimum tork ürettiğini gören gözlerimiz biraz hayal kırıklığına uğradı. Fakat otomatik şanzımanın varlığı bunu önemiz kılıyor. Çünkü tork konvertörlü bir otomatik şanzımanla yüksek tork devrinin birleşmesi sadece tepki süresinin biraz uzun algılanmasına neden oluyor. Aslında şanzıman pek modern değil, tepkileri gerçekten yavaş ve kimi zaman sarsıntılı kimi zamansa hatalı vites değişimleri yapabiliyor. Hafif bir eğimden inerken gereksiz yere bir alt vitesi seçip motor devrini yükseltebiliyor. Detaylarda hataları olsa da genel olarak şanzıman için başarılı ve can sıkmayan bir üretim denilebilir. Motorun gücü hacim sınıfının en iyileri arasında. Dahası ağır bir otomobilin kaputu altındayken bile yolda bunu hissettirebiliyor. İlk kalkış anında biraz ağırkanlı ama özellikle otoyol hızlarındaki performansı etkileyici. Bu çok iyi çünkü Insignia’nın düz gidiş kararlılığı da yüksek hız konforu da hala etkileyiciliğini koruyor.

4- Tüketimi nasıl?

Her zamanki gibi bu sorunun cevabını en iyi şekilde bulmak için içbir zahmetten kaçınmadık ve Insignia’ya 1200 km’lik bir tüketim testi uyguladık. Bilmeyenler için testimiz bilinenlerden biraz farklı; yasal hız sınırlarına uyarak, klima ve müzik sistemi açık, kimsenin yoluna mani olmadan ve yolda uyumamıza neden olmayacak bir sürüş tarzıyla ölçüm yapıyoruz. Sonuçta, 80 km’lik İstanbul keşmekeşinin ardından sakin uzun yol deneyimiyle elde ettiğimiz tüketim değeri 100 km’de 5,4 litre oldu. Bu değer kesinlikle ütopik değil, sadece yüklü kullanımda ve sıkışık trafikte elde etmeniz imkansız. Fakat yine de Insignia 1.6 CDTI’ın tasarruf potansiyeli hakkında fikir vermesi açısından önemli. Bundan biraz daha iyi değerlere imza atacak bir kaç rakip var ama onlar da Insignia’nın performans hissine yaklaşamıyor. Şehir içi kullanımda ise durum daha farklı. Tüketim değeri rahatça 7 litre/100 km civarına çıkabiliyor. Bu da tork konvertörlü otomatik şanzıman ve yüksek ağırlığın doğal bir sonucu.

5- Insignia nasıl?

Makyaj sonrasında iç mekan tamamen değişti. Dokunmatik ısı ayarları geleceğe dönük cesur bir deneme ama kesinlikle başarılı değil. Her ısı ayarı için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekiyor ve bu durum varsa ısıtmalı koltuklar için de geçerli. Müzik sistemi ise çok daha başarılı. Dokunmatik hassasiyeti ve çözünürlüğü başarılı ekranı kullanmak çok keyifli. Insignia’nın koltuklarından malzeme kalitesine kadar kimi özellikleri hala sınıf ortalamasının biraz üzerinde. Eğimli tavan nedeniyle arka koltukların yetişkinler için çok iyi bir yolculuk mekanı olmadığı gerçeğiyse muhtemelen yeni nesilde de değişmeyecek. Adaptif şasi (farklı kişisel tercihlere göre süspansiyon, direksiyon, motor elektroniği gibi alanlarda ayar imkanı sunan FlexRide), adaptif xenon farlar gibi özelliklerse orta sınıf için bugün hala lüks sayılıyor ve çok sık bulunmuyor.

6- Fiyatı nasıl?

Üretiminin sonuna yaklaşılmış bir modeli satın almanın en güzel yanları; neredeyse tüm sorunlarının çözülmüş olması ve Ar-Ge masraflarının önceki müşteriler tarafından çoktan ödenmiş olmasıdır. Anlayacağınız fiyat listesinde güzel bir teklif alırsınız. Insignia için de durum aynı. Dizel motor ve otomatik şanzıman özelinde, rakiplerin sunduğundan yaklaşık yüzde 10 daha uygun bir başlangıç fiyatı oldukça etkileyici bir teklif. Bunun yanında en üst donanım seviyesini tercih etseniz bile bir kaç tane ek donanım için hala bütçeniz kalıyor.

Opel Insignia fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Insigina ömrünün sonunda beklenen moto/şanzıman seçeneğine kavuştu. Sonuç oldukça iyi; güçlü çekiş, makul tüketim ve iyi bir fiyat teklifiyle çekici bir orta sınıf üyesine sahip olabilirsiniz. Yine de yeni nesli gördüğünüz anda midenizde uçuşacak kelebeklere hazırlıklı olmanız en iyisi.

opel insignia 1.6 dizel otomatik opel insignia 1.6 dizel otomatikopel insignia 1.6 dizel otomatik opel insignia 1.6 dizel otomatikopel insignia 1.6 dizel otomatik  opel insignia 1.6 dizel otomatik