BMW’nin tüm genetiği sürüş keyfi üzerine şekillendirilmiştir ve Münihli üretici bu konuda tam bir usta. Bir BMW hayal ettiğinizde aklınıza sıralı 6 silindirli motor gelmeli. Ne yazık ki ülkemizde yüksek hacim abartılı vergi yüküyle eş anlamlı ama ne mutlu ki BMW küçük motorlar konusunda da oldukça iyi durumda. Peki küçülmenin bir sınırı olmalı mı? 3 silindirli bir motoru 2 kapılı bir BMW’ye yerleştirmek bir BMW coupesi yaratır mı?

1- Nedir?

BMW’nin kompakt coupesinin 3 silindire ve 1,5 litrelik hacme sahip benzinli motorla donatılmış versiyonu. Dış görüntüsünde model adı dışında eksik silindiri belli edecek önemli bir belirteç yok ki o da ücretsiz bir opsiyon olarak iptal edilebiliyor. Ama ben gücü severim diyorsanız 2,0 litrelik dizel motora sahip 220d size tatmin etmekten fazlasını verecektir. Şu anda fiyat listesinde yer almıyor olması çok üzücü.

BMW 220d Coupe testi için tıklayın.

bmw 218i Coupe

2- 1,5 litrelik motor nasıl?

BMW’nin yeni motor ailesinin en küçük üyesi olan benzinli motor, 2,0 litrelik 4 silindirli ve 3,0 litrelik 6 silindirli motorlarla aynı parçalara ve tekniğe sahip. Böylece BMW motor üretim ve geliştirme maliyetlerini önemli ölçüde düşürebiliyor. 136 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor ama bundan önemlisi maksimum torkunu 1250 d/d’da üretebiliyor. Bu değerler 1,4 tonluk bir araç için iyi kabul edilebilir. Motor gücü arka aksa 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarılıyor. Motorun çekiş gücü konusunda sıkıntısı olmasını zaten beklemiyorduk. Sesi biraz gür ve çalışma karakteri de hırçın ki bu ikisini de beklediğimizi söyleyemeyiz. Motorun şanzımanla uyumu yüksek ve hızlanma taleplerinde bu ikisi sanki motorun rezervinde gizli bir 35 HP daha varmış gibi bir etki bırakabiliyor.

3- 218i Coupe’nin sürüşü nasıl?

Bir BMW’nin olması gerektiği gibi etkileyici bir lezzete sahip. Direksiyonu ve süspansiyonu çok başarılı, bir coupe için beklenenden daha konforlu. Süspansiyon sistemi ön kısmın tutunmasını üst düzeyde tutarken ESP devredeyken bile küçük oyunlara izin veriyor. Dahası adaptif şasi üzerinden Sport modunu seçerseniz ağzınızı açık bırakacak bir canlılığa da kavuşabiliyor. Konfor konusundaysa sadece kısa ve küt darbeler hissediliyor ama onlar bile başarıyla filtrelenerek iletiliyor. 2 Serisi Coupe iç mekan kalitesi konusunda ağabeylerini biraz gerisinde ama bu çok normal. İç mekandan bahsetmişken, doğal olarak arka koltuklara geçmek zahmetli ama buradaki alan yeterince geniş. En önemli eksi motorun kaba sesi ki bu da söz konusu otomobilin imajı düşünülünce önemli bir unsur.

4- 1,6 litrelik eski motor mu 1,5 litrelik yeni motor mu?

Aslında bu zor bir soru çünkü iki motoru birebir kıyaslamanın bir yolu yok. Eski 1,6 litrelik motor şu anda sadece 5 Serisi, X3 ve 120i’de kullanılıyor. 2 Serisi Coupe’deyse hiç kullanılmadı. Biz şansımıza eski motora sahip bir 118i bulduk. Malumunuz 1,6 litrelik motora sahip 118i (makyaj öncesinin 116i’si) artık satılmıyor ama kısa bir süre boyunca alınabiliyordu. Fakat burada da makyajlı 1 Serisi ile makyaj öncesi 2 Serisi kıyaslaması yapmanın yanlışlığı önümüze çıkıyor. Yine de elimizde veriler var. Eski motorun çalışma karakteri biraz daha sakin ve tüketimi de daha rahat kontrol altında tutulabiliyor. İki modelin boş ağırlıkları arasında çok küçük bir fark var ama 118i ile 7,0 litre/100 km’nin altında tüketim değerleri elde etmek rahatken 218i Coupe ile 7,9 litre/100 km’nin altına inemedik.

bmw 218i Coupe

5- Sonuç

218i Coupe 3 silindirli motoruyla tüketicilere Mini’den biraz daha yüksek bir fiyat seviyesinde BMW coupesi sahibi olma şansı tanıyor ve bu sırada gerçek fedakarlık da beklemiyor. Bu haliyle BMW’nin yıldızının parlamasını sağlayan 02 serisi ile en güçlü bağa sahip model de 218i Coupe.

BMW 218i Coupe fiyat listesi için tıklayın.

bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe bmw 218i Coupe