SUV’unuzun güçlü olmasını isteyebilirsiniz. Fakat kimin neden 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlayan yerden yüksek devasa bir metal yığınına ihtiyacı olacağını anlamak zor. Yine  de bu tür araçlara talep artıyor ve Audi de rekabeti tadında bırakmak yerine yeni bir dizel zirvesiyle rakiplerine cevap veriyor.

AudiSQ7002

Önce genel detaylar: Audi SQ7, 4,0 litrelik V8 dizelinin ürettiği 435 HP güç ve 900 Nm tork ile selefinin W12 versiyonunun yapamadığını yapıp gerçek bir spor SUV olma amacında. Bunun için 0-100 km/s hızlanmayı 4,8 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s son hıza ulaşabiliyor. Güç aktarımı için 8 vitesli otomatik şanzıman kullanıyor ve virajlarda daha rahat olabilmesi için de ikisi birbirinden karmaşık adaptif süspansiyon sistemiyle diferansiyeli isteğe bağlı olarak sunuyor. Çok pahalı, çok gösterişli ve hava atmak için birebir. Fakat tekniği gösterişinden çok daha değerli.

4,0 litrelik V8, bu kadar yüksek güç ve tork üretmek için çift turbo beslemeye sahip. Turbolar paralel değil seri çalışıyor. Alt ve orta devirler için bir tanesi, üst devirler içinse ikisi birden devreye giriyor. Düşük devirlerde tek turbonun devrede olması egzoz gazının debisini verimli kullanmak açısından iyi. Fakat bu devasa kütleyi durur halden harekete geçirirken için etkili bir ivmelenme için hala yeterli değil. Tam o anda da devreye seri üretim bir araçta kullanılan ilk elektrikli kompresör giriyor. Pilden aldığı güçle çalışan küçük bir kompresör silindirlere rölanti seviyesinde ihtiyaç duydukları yüksek basınçlı havayı tedarik ediyor. Sonuçta ortaya süper spor otomobillerle eşdeğer kalkış performansı çıkıyor. Aslında sistemin herhangi bir sınırlaması yok, istenilen her devirde ve anda devreye girebiliyor. Böylece ara hızlanmalardan düzensiz gaz emirlerine kadar turbo boşluğunun ve tepki gecikmesinin hissedileceği her an elektrikli kompresörden yardım alınabiliyor.

Küçük de olsa havayı sıkıştırmak için kullanılan bir kompresör çalışmak için bolca enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle de Audi SQ7’de 48 voltluk elektrik sistemi kullanmak zorunda kalmış. Yakın zamanda elektrik sistemlerindeki değişimi daha yaygın izleyeceğiz çünkü bu tür elektrikli destek sistemleri küçük motorlar için de kullanılmaya başlanacak.

AudiSQ7005 AudiSQ7006 AudiSQ7004 AudiSQ7003