Ailecek yolculuk etmeyi seven bir toplumdan beklenmeyecek denli aile otomobillerine karşıyız. Bunun sonucunda da pazarda küçük bir aile otomobili bulmak o kadar da kolay olmuyor. Bunun yerine nispeten kullanışsız bagajları ve olmayan değişkenlik özellikleriyle sedanlar bolca var. Peki genelin alışkanlıklarını kırıp gerçek bir küçük sınıf aile otomobili almak isterseniz ne yapmalısınız? Küçük sınıf bir van olan Ford B-Max ve küçük sınıf bir station wagon olan Renault Clio ST, fiyat seviyeleri ve motor yelpazelerinin genişliğiyle iyi seçenekler ama önce aralarında kim geçer öğrenmemiz lazım.

Ford bmax renault clio st

İç mekan

Öncelikle bu iki otomobilin de küçük sınıfa ait olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda. Yani kalite anlamında beklentinizin çok üst düzeyde olmaması en iyisi. Fakat Ford ve Renault en azından görsel anlamda büyük işler başarmış. İki modelin de üst donanım seviyeleri için çok kaliteli görünen detay düzenlemeleri mevcut. Kalite algısı konusunda tek dikkat çeken Renault’nun kapı içi kaplamalarının sertliği. Bu bölüme kolunuz sıklıkla temas ediyor ve rakipler en azından ön kapı için daha yumuşak malzemeler kullanıyor. Buna karşılık Renault iç mekanın kişiselleştirilmesi için Mini’yi bile şaşırtacak kadar çok seçenek sunuyor. Direksiyon simidi için bile farklı kaplamalar arasından seçim yapılabiliyor ve isteyenler göğüs plastiğinin rengini de değiştirebiliyor. İki modelin de üst donanımlarında kullanılan lake kaplamalar göze daha şık görünmeyi sağlıyor. Ne yazık ki bu kaplama parmak izini bile belli ediyor ve temizlik takıntısı olanları profesyonel yardım almaya itebilir.

Ford B-Max: 6/10 Renault Clio ST: 6/10

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Ergonomi

Kokpit ergonomisi konusunda B-Max’te Ford’un bilindik sorunları var. Küçük bilgi ekranındaki ince karakterli yazıları okumak için keskin gözlere, o yazılarla belirtilen komutları 25 cm aşağıdaki küçük düğmelerle yönetmek için de yüksek el/göz koordinasyonuna ihtiyacınız var. Yine küçük düğmelere sahip müzik sistemini kullanmak da pek kadar kolay değil. Clio ise tam tersi bir sunuma sahip. Kokpitte iri havalandırma kumandaları dışında fazla düğme bulunmuyor ve tüm ayarlamalar dokunmatik ekran üzerinden yapılıyor. Ekranın hassaslığı Apple’ın iPad’i kadar iyi değil ama Renault 20 iPad fiyatına koca bir otomobil satıyor, yani bu kabul edilebilir bir eksiklik. Sonuç olarak Clio ST’yi kullanmaya alışmak dokunmatik ekranlara olan yakınlığınızla ilgili. Otomobillerin diğer bölümlerinde de ilginç seçimler var. Örneğin Clio’nun C sütununa gizlenmiş kapı kolları bu seçimin yapıldığı diğer modellerde de olduğu gibi dik konumuyla kullanışsız. Bu tür bir kapı kolu kullanan tüm üreticilere sesleniyoruz, arkada kapı kolu olmadığı için kimse bu otomobillere havalı bir coupeyle aynı muameleyi yapmıyor. B-Max’in arka kapısıysa içeriden açılıp kapatılırken zorlayıcı olabiliyor. Kızaklı kapılar oldukça ağır.

Ford B-Max: 6/10 Renault Clio ST: 8/10

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Yaşam ve yükleme alanı

Bu iki modelin de boyu küçük sınıf ortalamalarında. Clio ST, 4,26 metrelik boyuyla hatchback karoserli kardeşinden daha uzun ama hala bir kompakt hatchback kadar bile uzun değil. B-Max ise Fiesta’dan sadece bir kaç cm daha uzun boya sahip: 4,07 metre. Aks mesafeleri arasında da Clio ST’nin üstünlüğü (Clio ST: 2,59 metre, B-Max: 2,49 metre) bulunuyor. Yani iç mekan genişliğiyle ilgili çok fazla açıklama yapmaya ihtiyaç yok gibi. Fakat gerçek çok farklı. B-Max’te Ford gerçek bir alan mucizesi yaratıyor. Arka koltuk yolcuları için 137 cm’lik genişlik, 95 cm’lik baş mesafesi ve 72 cm’lik diz mesafesi sunarak kimi kompakt hatchbackleri geride bırakıyor. Clio ST ise sınıf ortalamalarında kalmakla yetiniyor; 134 cm’lik genişlik, 91 cm’lik baş mesafesi ve 64 cm’lik diz mesafesi, 2 yetişkin için makul yaşam alanı anlamına geliyor. Dahası da var, kızaklı arka kapıları ve B sütunlarının olmayışı sayesinde B-Max arka koltuklar için olabilecek en kullanışlı erişim modelini sunuyor. Özellikle çocuk koltuğu kullanıcıları B-Max’le aradıkları hayat arkadaşını bulacaktır. Tabii bunların hiçbiri aslında mucize falan değil. Ford iç mekandaki yüksek kullanışlılığı bagaj hacmini küçük sınıf ortalamalarında tutarak elde etmiş. 304 litrelik alan 4 kişilik bir ailenin tatile çıkması için yeterli değil, yine de arka koltuklar yatırıldığında 1372 litreye genişlemesi iyi haber. Belki bir çocuğunuzu evde bırakarak yanınıza fazladan eşya almayı düşünebilirsiniz. Clio ST de arka koltukları yatırıldığında 1380 litrelik hacim sunuyor. Fakat farklı olarak arka koltuk kullanımdayken de 443 litrelik alan sunarak uzun tatillere daha hazır bir görüntü çiziyor.

Ford B-Max: 8/10 Renault Clio ST: 7/10

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Motor ve şanzıman seçenekleri

Ford da Renault da geniş bir motor yelpazesi sunarak herkese beklentilerini karşılama şansı sağlıyor. B-Max’te sadece şehir hızlarında memnun edebilen 1,4 litrelik motorla (90 HP güç, 120 Nm tork) başlayan benzinli motor seçenekleri, 1,0 litrelik Ecoboost ile (125 HP güç, 170 Nm tork) ile tepe noktasına ulaşıyor. 3 silindirli ve 999 cc hacimli bir motor için tepe noktası demek komik görünebilir ama B-Max 1400 d/d’da üretilen 170 nm tork sayesinde oldukça yüksek isteklilikle hızlanıyor ve akıcılık konusunda da sorun yaşamıyor. Buna karşılık yakıt tüketimini kontrol altında tutmak için dikkatli olmaya ihtiyaç var. Eğer sağ ayağınıza dikkat ederseniz 7 litre/100 km’nin altında tüketim elde ediyorsunuz ama özen göstermezseniz de 10 litre/100 km’yle gözleriniz bayram ediyor. Düşük tüketim meraklılarının gözdesi dizel cephesindeyse 1,5 litrelik (75 HP güç, 185 Nm tork) oldukça tutumlu ama çekiş gücü açısından sadece tatmin edici seviyesinde kalan baz motor ve 1,6 litrelik (95 HP güç, 215 Nm tork) bilindik, çekiş gücü yüksek motor sunuluyor. 1,6 litrelik benzinli motor (105 HP güç, 150 Nm tork) başarılı çalışan çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanla sunuluyor ve ürün gamının otomatik şanzımanlı tek üyesi konumunda. Geri kalan tüm motorlarda ipeksi geçişlere ve zevkli kullanıma sahip 5 vitesli manuel şanzımanlar sunuluyor. Clio ST’nin motor yelpazesi de geniş. 1,2 litrelik atmosferik beslemeli (75 HP güç, 107 Nm tork) motorla başlayan benzinli seçenekler, 0,9 litrelik (90 HP güç, 135 Nm tork) ve 1,2 litrelik (120 HP güç, 190 Nm tork) turbo beslemeli motorlarla devam ediyor. 120 HP güç üreten motor sadece EDC isimli çift kavramalı şanzımanla sunuluyor ve Clio ST’ye gerçekten iyi çekiş gücü sağlıyor. Bu motorun tüketim karakteri Ford’un Ecoboost’yla fazlasıyla benzerlik gösteriyor. Makul tüketim için gerçekten dikkatli olmalısınız, yoksa yüksek çekiş gücüyle birlikte yüksek tüketim de geliyor. Dizel cephesinde bilindik ve sevilen 1,5 litrelik dCi’ın 75 HP (200 Nm tork) ve 90 HP (220 Nm tork) güç üreten iki versiyonu bulunuyor. Bunlardan güçlü olanı isteyenler çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanla donatabiliyor. Tüm manuel şanzımanlar 5 vitesli ve geçişleri biraz kemikli olsa da yolları belirgin.

Ford B-Max: 17/20 Renault Clio ST: 17/20

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Konfor, kullanım kolaylığı

Sürüş konforu konusunda B-Max kesin bir zafer elde ediyor. Bunda Ford’un süspansiyon sistemleri konusunda uzun zamandır sürdürdüğü yüksek başarısı kadar Renault’nun Clio için yaptığı uç noktadaki seçimler de etkili oluyor. Clio’nun süspansiyon sistemi o kadar sert ki ardından B-Max’i kullanınca Ford temsilcisinin zemin bozuklukları üzerinden süzülerek geçtiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Konuyu daha açık ifade etmek gerekirse, Clio ST’nin 16 inçlik jantlarıyla sunduğu süspansiyon konforu, bir önceki neslin RS versiyonuyla benzer. Bir aile otomobilinde bu kadar sertlik sunmaya Renault neden ihtiyaç duydu bilinmez ama bu nokta da çuvaldızı kendimize batırabiliriz; ülkemiz yolları bu tür tercihler için yeterli kaliteye sahip değil. Yoksa düzgün asfalt zemin üzerinde Clio ST titreşim yaratmadan ve rahatsız etmeden konforlu bir şekilde ilerleyebiliyor. B-Max ise sessiz ve darbe emişi başarılı süspansiyon sistemiyle etkileyici bir sürüş sunuyor. İki model de ses izolasyonu açısından başarılı. Kullanım kolaylığı konusundaysa B-Max’in orta konsol sorunları aşıldığında dikkat çekici bir eksiklik kalmıyor. Hem B-Max’in hem de Clio ST’nin direksiyon sistemleri yeterince yumuşak, görüş açıları da modern bir otomobilden beklenecek derecede açık.

Ford B-Max: 7/10 Renault Clio ST: 4/10

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Yol tutuş ve güvenlik

Sert süspansiyon sistemi Clio’nun konfor disiplininde kaybettiği puanları yol tutuş disiplininde toplamasına yardım ediyor. Tabii geri toplamanın etkili olması için B-Max’in de yumuşak süspansiyon sisteminin ceremesini çekip puan kaybetmesi gerekiyor. Bu noktada olaylar tam olarak böyle gerçekleşmiyor. B-Max konforlu ama aslında yumuşacık bir otomobil de değil. Süspansiyon sistemi yüksek gövdenin salınımlarını yok edemese de oldukça azaltıyor ve yüksek tutunma kararlılığı sunuyor, direksiyon sistemi de hassas, hızlı ve geri bildirimleriyle sürücüyle iletişim halinde bir tablo çizerek mutlu sona ulaşıyor. Ford’u, iki McPherson ve bir torsiyon çubuğuyla elde ettiği başarı için kutlamak gerekiyor. Clio ST’nin sert süspansiyon sistemi de virajlarda oldukça büyük başarı getiriyor. Sistem benzer sertlikteki başka sistemlerden farklı olarak viraj içindeki zemin bozukluklarına aşırı tepkiler vermiyor ve Clio ST’nin izini korumaya devam etmesini sağlıyor. Direksiyon sistemi selefiyle kıyaslanırsa büyük ilerleme göstermiş. Direksiyon yeterince hızlı ve yönlendirme konusunda hassas. Hem B-Max hem de Clio EuroNCAP tarafından yapılan testlerde 5 yıldız almaya hak kazanmış. ESP her iki modelde de standart donanımda sunuluyor.

Ford B-Max: 7/10 Renault Clio ST: 7/10

Fiyat ve donanım

Kızaklı arka kapılar ve B sütunun yokluğu hiç de ucuz çözümler değil. Bunun sonucu olarak B-Max benzer özellikler taşıdığı rakibinden gözardı edilemeyecek denli yüksek satış fiyatına sahip. Yani bu iki özelliği istiyorsanız, onlara ihtiyacınız olduğundan emin olmalısınız. Eğer Ford, Fiesta için bir station wagon sunsaydı bu seçimi yapmak daha kolay olabilirdi. Clio ST ise fazladan boyu ile büyük bagaj hacmini makul bir fiyat farkıyla sunabiliyor. Üstelik baz donanımda ESP’nin yanı sıra yan ve perde havayastıkları da standart olarak sunuluyor. Ford ise yan ve perde havayastıklarını Titanium isimli üst donanım seviyesinde sunuyor. Bu da B sütunu olmamasının yarattığı bir etki olmalı.

Güncel fiyat bilgileri;

Ford B-Max fiyat listesi için tıklayınız

Renault Clio ST fiyat listesi için tıklayınız

Ford B-Max: 13/20 Renault Clio ST: 17/20

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st

Sonuç:

B-Max yüksek kullanışlılığını yüksek maliyetli çözümlerle sunuyor. Ne yazık ki başarılı sürüşü ve başarılı alan sunumu yüksek fiyatını haklı çıkartacak kadar üstünlük sağlayamıyor. Renault ise daha basit bir formülle, geniş bagajlı uzatılmış bir Clio ile aileler için oldukça iyi özellikler sunuyor. Süspansiyon konforu konusunda iyice düşünmeniz gerekli.

Ford B-Max: 64/100 Renault Clio ST: 66/100

Ford bmax renault clio st Ford bmax renault clio st