Ford Kuga ile ilgili neler düşündüğümüzü bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Yine de özetlemek gerekirse, sürüşü sınıfının en iyileri arasında, kabin kalitesi iyi, yaşam alanları geniş ve donanımı zengin. Fakat bir sorunu var ki Kuga’nın bütün çekiciliğini kaybettiriyor. 1,6 litrelik Ecoboost motor, 6 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekişe sahip versiyonu beklenmedik derecede çok yakıt tüketiyor. Şimdi bu sorun bir nebze olsun çözülmüş olabilir.

1- Nedir?

Ford Kuga’nın 1,5 litrelik yeni motorla donatılmış hali. Yeni motorun güç çıkışı 1,6 litrelik eski motorla birebir aynı: 182 HP güç ve 240 Nm tork üretiyor. İki motorun verileri arasında en dikkat çekici olan tüketimde. Verilere göre 1,5 litrelik motorla Kuga’nın ortalama tüketim değeri 7,4 litre/100 km. Eski motorla aynı değer 7,7 litre/100 km idi. Daha fazla iştah kabartan veriyse şehiriçi tüketim verisinde: 1,6 litrelik motorun 10,2 litre/100 km’lik tüketim verisi 1,5 litrelik motorla 9,3 litre/100 km’ye düşmüş. İlginç olarak aynı güç ve torka sahip olmasına rağmen yeni motorla Kuga’nın 0-100 km/s hızlanması da 9,7 saniyeden 10,2 saniyeye gerilemiş gibi görülüyor.

2- Tutumlu mu?

Göreceli olarak evet. Kuga, yerden yüksek ve rüzgarla pek barışık olmayan karosere, tork konvertörlü otomatik şanzımana, 4 tekerlekten çekiş sistemine ve 1,7 tona yaklaşan boş ağırlığa sahip. Eğer 1,5 litrelik motor 7 litre/100 km tüketim sağlasaydı sihre inanmaya başlayabilirdik. Fakat bizim test sırasında elde ettiğimiz 10,6 litre/100 km’lik şehiriçi tüketim verisi önemli bir düşüş gösteriyor. Eğer çok dikkatli olursanız ve çok yokuş olmayan bir yolda sabit hızlı sürüş yaparsanız belki 10 litre/100 km’nin altını görmeniz bile mümkün olabilir. Tabii bu kadar mükemmel bir ortamı bulma olasılığınız Milli Piyango’dan büyük ikramiye kazanma olasılığınızla neredeyse aynı.

3- Motor farklı hissettiriyor mu?

Fabrika verilerindeki gerilemeye rağmen motor bir nebze daha canlı hissettiriyor. Alt devirlerde gücünü daha iyi gösteriyor ve devirlenmeye de daha istekli. Aslında motorun en büyük sorunu şanzıman. Şanzımanın tutarsızlığı nedeniyle motor da gerçek gücünü sergilemekte zorlanıyor. Çevre yolunda 90 km/s hızla giderken 100 km/s hıza çıkmak için gaza yüklendiğinizde şanzıman önce hiçbir tepki vermeyip motorun torkunun arkasına saklanmayı tercih ediyor. Ne yazık ki bu ağır kütle için 240 Nm çerez etkisi yapıyor. Sonrasındaysa sizin gaz emrini arttırmanız gerekiyor ve şanzıman da  bu sefer iki vites birden düşürüp motor devrini aşırı yükseltiyor. Oysa ki şanzıman ilk başta tek bir vites düşürse çok daha dengeli bir sürüş sağlayabilir.

4- Satın almalı mıyım?

1,6 litrelik motora sahip versiyondan sonra Kuga’nın hayatı değişmiş sayılmaz. Sonuçta bu kombinasyonu istiyorsanız yüksek tüketimle yüzleşmeniz gerekli. Malum artık piyasada küçük hacimli dizel motora, otomatik şanzımana ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip SUV var ama onların fiyatları incelendiğinde Kuga’nın yakıt harcamasının o kadar da önemli olmayabileceği gerçeği ortaya çıkıyor. Günümüzde dizel kullanmak hiç olmadığı kadar pahalı.

Ford Kuga fiyat listesi için tıklayın.

ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost ford kuga 1.5 ecoboost