Hyundai hızla gelişen ve değişen üreticilerin başında geliyor. Güney Koreli üretici, her yeni modeliyle birlikte batılı üreticilerin ensesindeki konumunu güçlendiriyor ve hatta kimi zaman öne bile çıkıyor. Hal öyle olunca Hyundai yeniliklerini izlemek daha eğlenceli hale geliyor. Geçtiğimiz günlerde i20’nin yeni nesli tanıtıldı ama nedenle marka bu konuda biraz ketum kaldı. Bu nedenle farklı alanlardaki yeniliklerle bu eksikliği gidermeye ihtiyaç var. O zaman başlayalım:

1- Tucson N-Line Plus

Hyundai kompakt crossoverı Tucson’un sportif versiyonunu geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. N-Line hem bir gövde kiti hem de markanın sportif serisinin gövde gösterisi niteliği taşıyordu. Şimdiyse N-Line gövde kitinden fazlası olacak gibi. Zira daha ulaşılabilir olması için N-Line iki seviyeli hale getirildi. Bundan böyle Tucson N-Line giriş seviyesi N-Line versiyonu olacak. Karmaşık gibi ama söz veriyoruz bu paragrafın sonu gelmeden konuyu anlamış olacaksınız. N-Line artık sadece önden çekişli, gövde kitli, panaromik cam tavanlı, 7 inçlik maltimedya ekranlı ve halojen farlı bir Tucson’u işaret edecek. Eskisi gibi tepeleme dolu bir Tucson N-Line istiyorsanız yönünüzü N-Line Plus donanım seviyesine çevirmeniz gerekecek. Böylece 4 tekerlekten çekiş sistemi, LED farlar, 8 inçlik ekran, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, elektrikli bagaj kapağı ve kablosuz şarj sistemi satın alıyorsunuz. N-Line ile N-Line Plus arasında yaklaşık 40 bin TL’lik fiyat farkı olunca karmaşıklık iyice azalacaktır. Tucson ülkemizde sadece 1,6 litrelik dizel motor ve 7 vitesli çift kavramalı şanzımanla sunuluyor, yani N-Line versiyonları da bu motor/şanzıman ikilisine sahip.

2- Kona 1.6 T-GDI geri döndü

Markanın küçük crossoverı Kona, dizel motor öncesinde sallantılı bir satış grafiğine sahipti. Dizel motor sonrasındaysa hızlıca sınıfında liderliğe yükseldi. Sonuçta Hyundai suyun hızlı aktığı yolu tercih etti ve Kona’nın benzinli motorlu versiyonunun fişini çekti, en azından Türkiye’de. Yoksa Avrupa’da farklı bir Kona hikayesi mevcut, satışların 4’te 1’i elektrikli versiyondan geliyor ve benzinliler de hiç de kötü performansa sahip değil. Türkiye’ye geri dönecek olursak, durumlar bir nebze değişmiş. Dizel motorlar o kadar pahalandı ki listeler şaştı. Bu nedenle de benzinli motorlara adeta nur yağdı. Hyundai işte tam da bu yüzden 1,6 litrelik T-GDI motoru geri getirdi. Gerçi bu sefer sadece önden çekişli ama 7 vitesli çift kavramalı şanzıman hala standart donanımda. Bu haliyle performansı çok daha doyurucu olabilecekken tüketimi de daha makul seviyelerde kalabilecek. Yani kazan kazan durumu gibi ama öyle değil. Zira önden çekişli Kona versiyonları torsiyon çubuklu arka aksla geliyor ve en azından ağır dizel motorla bu aksa sahip Kona çok da seçkin sürüş özelliklerine sahip değildi. Benzinli motorla durumun değişmesi pek mümkün değil çünkü iki araç arasında 45 kg kadar ağırlık farkı ancak var. Bu arada 177 HP güç ve 265 Nm tork üreten motoruyla Kona 1.6 T-GDI, sadece Elite Smart donanım seviyesine ve 189 bin TL’lik satış fiyatına sahip. Aynı donanım seviyesinde dizel motorlu bir Kona ise 202 bin TL’lik satış fiyatına sahip.

3- Makyajlı i30

Kompakt sınıftaki Koreliler nedense pek iyi bir nesil geçişi yaşayamadı. Ne Kia Ceed ne de Hyundai i30 ülkemizde tutunamadı. Fakat bunun sorumlusu sadece modeller değil organizasyonlar. Zira ikisi de SUV’ların kolayca satılmasına odaklanmış durumda. Yine de Hyundai özelinde modelin de hataları vardı. 3. nesil i30 binaz fazla çekinik bir otomobil olarak tanımlandı ve bu da başarısını sınırlı kıldı. Neyse ki otomotiv ikinci şansların en kolay elde edildiği alanlardan bir tanesidir. Makyajla bu durum tersine çevrilebilir. Hyundai bu konuda cömert davranmış ve i30’un tüm yüz hatlarını değiştirmiş. İlk fotoğraflarda N-Line donanım seviyesine ait örnekler görülüyor ama fark yine de oldukça belirgin. Artık daha saldırgan ve daha oyuncaklı bir tasarım sözkonusu. İç mekanda da önemli yenilikler söz konusu, tabii LCD ekran genişliği sizin için en önemli şeyse. Muhtemelen üst donanım seviyelerinde gösterge tablosunda da 7 inçlik bir LCD ekran yer alacak. Bunun dışında yine üst donanım seviyelerinde 10,25 inçlik yeni bir merkezi ekran kullanıma sunulacak. Bunun dışında ufak-tefek detay düzenlemeleri ve malzeme değişiklikleri de tabii ki kokpitin albenisini arttıracaktır. Teknik anlamda süspansiyon sistemi elden geçirilirken motor seçenekleri neredeyse tamamen yenilenmiş. Bilinen motorlardan 1,0 litrelik T-GDI benzinli ve 1,6 litrelik CRDi dizel motorlara 48V elektrik sistemi ve mild-hibrit yapıyla desteklenen versiyonlar eklenmiş ve 1,0 litrelik benzinli motor için 7 vitesli çift kavramalı şanzıman seçeneği eklenmiş. 1,6 litrelik dizel motorun 115 HP ve 136 HP güç üreten iki versiyonu mevcut, ikisi de 7 vitesli çift kavramalı DCT şanzıman seçeneğiyle sunulacak ve güçlü olanda mild hibrit standart olacak.

Yelpazenin geri kalanı içinse 1,5 litrelik yeni bir benzinli motor sunuluyor. Atmosferik beslemeyle 110 HP güç üreten ve 6 vitesli manuel şanzımanla sunulan bir baz versiyon bu motorla geliyor. Turbo beslemeyleyse 160 HP güç üreten bir versiyon haline geliyor ve 7 vitesli çift kavramalı şanzımanın yanısıra mild hibrit yapıyla birlikte geliyor. Buraya kadar saydığımız tüm mild-hibrit versiyonlarda akıllı manuel şanzıman da seçenek olarak sunulacak. Bu şanzıman eğer sürücü ayağını gaz pedalından çekerse ya kendi kendine tekerleklerle bağını kesebiliyor ya da motoru tümden kapatabiliyor. Yani gelişmiş emisyon ve tüketim tasarruf önlemlerini kullanabilen bir manuel şanzıman söz konusu.