Renault Symbol, hatta ilk adıyla Renault Clio Symbol ülkemizin en önemli modellerinden bir tanesi. Bu değer sunduklarıyla değil karşıladıklarıyla ilgili. Zira sedan sever toplumumuza, uygun fiyata tam da aradıklarını vermek konusunda çok iyi bir otomobildi. Symbol, Bursa’da Clio hattında üretiliyordu, burnu Clio arkası ise kendisine aitti. Sonrasındaysa Renault farketti ki bu verimli model halihazırda üretiliyordu ama tek farkla, adı Dacia Logan idi. Kimi modellerin farklı pazarlarda farklı markalar altında pazarlanması otomotivde yeni bir uygulama değil. Symbol de bir gecede Bursalı Clio türevinden Romanyalı Dacia türevine dönüşüverdi. Sonuçta iddiasını hep korudu ve bugünlere geldi. Yine de tarihe karışmaktan kurtulamadı. Zira Symbol’ün temelini oluşturan Logan yeni nesliyle birlikte biraz büyüdü ve hiç olmadığı kadar sunuma sahip oldu. Yani yeni model Symbol adının yarattığı beklentiden fazlasına sahip olacaktı. Sonuçta Renault, Symbol yerine ağabeyi Talisman’ı andıran yeni bir model isminde karar kıldı; Taliant.

Taliant’ın Logan’a göre görsel farklılıkları belirgin. Bir nedenden ötürü Renault ilk fotoğrafları siyah bir araçla çekmek istemiş ve bu durum farkların bir kısmını gizliyor. Fakat otomobilin tüm panellerinin değiştirildiğini söylemek mümkün. Bu da bizi boyutlar konusunda belirsizliğe itiyor ama belirsizlik sadece detaylarla ilgili. Sonuçta tampon değişimlerinin neden olacağı milimetrik farkların ötesi olmamalı. Nesil değişiminde Logan’ın boyu 4,40 metreye ve aks mesafesi de neredeyse 2,65 metreye ulaştı. Bunlar küçük sınıfa değil kompakt sınıfa ait boyutlar. Yani Taliant, Fiat Egea’nın karşısına çıkmaya hazır olacak. Kıyaslamak gerekirse; Fiat Egea Sedan’ın boyu 4,53 metre ve aks mesafesi de 2,64 metre.

Otomobilin iç mekanı, motor seçeneklerin ya da donanımlarıyla ilgili bilgiler henüz açıklanmadı ama bu sayfa bilgiler geldikçe güncellenmeye devam edecek. Bu arada bilmeniz gerekenler, Taliant, güncel Clio neslinin de kullandığı CMF-B altyapı üzerinde yükseliyor ve muhtemelen aynı motor seçeneklerini kullanacak. Logan’da dizel motor sunulmuyor ama Clio’da sunulabildiğine göre Taliat’ta sunulmaması için bir neden yok. Yine de fabrika çıkışı LPG’li ECO versiyonu daha çekici bir versiyon olarak dizele alternatif oluşturabilir.

Yeni Renault Taliant’ın yıl ortasında satışa sunulması bekleniyor.