Honda Jazz’ın gönlümüzde ayrı bir yeri var. Otomobilin sadece kullanıcısı için geliştirilmiş bir formu olan Jazz, küçük boyutuna büyük kullanışlılık sığdırması ve temel fonksiyonlarında herhangi bir eksiğe sahip olmamasıyla yıllardır pazarda kendine yer edindi. Üstelik bu başarısını kimi zaman pazardan kaybolmasına rağmen sürdürmeyi başardı. Nesil değişimlerinde yaşanan bu küçük boşluklar Jazz fanatiklerini yıldırmadı ve yine yeniden yeni Jazz modellerini satın almayı sürdürdüler. Şimdiyse Jazz değiştirme mevsimi yaklaşıyor.

Yeni nesil Jazz, öncelikle bilinenleri korumaya devam edecek. Bu merakla beklenen bir haber ve kimileri Honda’nın genele uyacağı ya da Jazz Type R gibi garip bir hevesin peşinden koşacağı günün kabuslarını görüyor. Muhtemelen bu asla olmayacak. Zira Honda, Jazz’ı tüm ürün gamının hibrit motordan oluşan ilk modeli olarak konumlandıracak.

Bu o kadar baskın ve önemli bir karar ki Honda yeni nesil Jazz’ın diğer özellikleri üzerine pek kafa yormamış. Boyutlarında bir değişim yok ve boyutuna göre devasa kullanışlılığa sahip bagaj ya da sihirli olarak anılan zemini yukarı kaldırılabilen arka koltuklar gibi özellikler de değişmeden kalmış. Kokpitte dijitalleşme dikkat çekiyor, düne kadar likit kristal ekrandan fazlasına sahip olamayan Jazz, yeni nesille LED gösterge tablosuna ve büyük merkezi ekrana sahip olacak. Bolca küçük eşya saklama gözü ve minimalist tasarım kokpitin diğer özellikleri.

Bu arada Jazz’ın Crossstar ismi verilen ikinci bir versiyonu daha tanıtıldı. Arttırılmış sürüş yüksekliği, plastik gövde eklentileri, tavan rayları ve suya dayanıklı iç kaplamalr gibi detaylarla crossover akımını ucundan da olsa kapılmayı hedefleyen versiyon normal Jazz’la aynı teknik özellikleri paylaşacak.

Peki kaputun altında neler var? Burada da kesin olmayan bilgiler var ama kesin olan Jazz’ın gücü çift elektrik motorlu bir hibritten gelecek. Bu yapı CR-V Hybrid’de sunulanın ölçekle küçültülmüş bir hali. İki elektrik motorundan biri gerçekten aracı hareket ettirmek için kullanılırken ikincisi nispi olarak küçük pilleri doldurmak için, içten yanmalı motoru güç kaynağı belleyen bir jeneratör. Böylece Jazz Hybrid menzil arttırıcılı bir elektrikli araç rolü yapabilecek. Eğer 80-100 km/s civarlarını geçmezseniz içten yanmalı motor tekerleklere bağlanmayacak ve daimi olarak sabit hızda jeneratör işlevi görecek. Teoride çok iyi olan bu sistem CR-V pratiğinde kusursuzluktan uzaktı ama Jazz çok daha hafif bir şehir otomobili olduğu için sonuç da daha iyi olmalı. Bu arada içten yanmalı motorun hacmi belli değil ama CR-V’deki gibi 2,0 litre olmayacağı kesin gibi. Geriye de 1,0 litre ya da 1,5 litrelik motorlar kalıyor.

Sonuç olarak Jazz hibrit olması dışında modernize edilmiş bir Jazz olarak hayatını sürdürmeye devam edecek ki aslında bunu da modernizasyonun bir parçası olarak görmek pek tabii ki mümkün.