Küçük crossoverlar artık kompakt sınıflardan rol çalmaya başladı ve bu nedenle de sayıları gitgide artıyor. Peki yerden yüksek bir araç alacaksanız en iyi marka hangisi olurdu? Tabii ki türün jenerik markası Jeep. O zaman Jeep’in en küçük modeli olan Renegade’i mercek altına alalım.

jeep renegade

1- Nedir?

Jeep’in küçük crossover sınıfındaki temsilcisi. Temel olarak Fiat 500L’nin altyapısını kullanıyor ve Fiat logosu taşıyan kardeşi 500X’le aralarında ciddi bir tasarım farkı var. Temel olarak Renegade’in üzerinde kullanılan Fiat parçaları Jeep parçalarından katbekat fazla ama kimse Renegade’e bakıp logosu değiştirilmiş bir Fiat yorumu yapamaz. Aracın boyu 4,25 metre, aks mesafesi 2,57 metre ve yüksekliği de 1,66 metre. Yani ortalamaları aşan bir durum yok. Yine de Renegade belki de sınıfının en heybetli görünen modeli.

jeep renegade jeep renegade

2– İç mekanı nasıl?

Amerikalı tüketicilerin kalite algısı bizimki gibi değil. Onlar malzemelerin yumuşaklığına çok değer vermiyor. Bu nedenle Amerikalı üreticilerin Avrupa için hazırladıkları model versiyonlarının iç mekanları orijinalden daha iyi oluyor. Renegade için de bu geçerli. Malzemeler çok şatafatlı ya da kalite algısı konusunda öncü olabilecek seviyede değil ama doğruya doğru rahatsızlık da vermiyorlar. Direksiyonun yumuşak dolgusu vites topuzunun alüminyumu ya da kapı kollarının kromu gibi detaylar kalite algısını yükseltmeye yetiyor. İç mekanda sunulan yaşam alanı cömert denilebilir. Kimi zaman iki iri yetişkin için genişlik yeterli gelmeyebilir ama ortalama yapıya sahip insanlar rahat edecektir. Renegade’in bagaj hacmi 351 litre. Bu alan 4 kişinin uzun bir tatilde yanına alacakları eşyalar için yetersiz kalacaktır ama pazarda bundan daha fazlasını sunan kompakt hatchback de neredeyse yok.

jeep renegade jeep renegade

3- Sürüşü nasıl?

Öncelikle Renegade’in sürüş pozisyonu bir crossover gibi değil bir pikap gibi. Pozisyonunuz yüksek ve koltuğunuzdan kaputtaki kabartıyı izleyebilmeniz de ayrı bir hakimiyet hissi veriyor. Bizim kullandığımız Renegade, Fiat imzalı 1,6 litrelik dizel motora sahipti. Değişken geometrili turbo besmeye sahip motor, 120 HP güç ve 320 Nm tork üretebiliyor. Motor maksimum torkunu 1750 d/d’da üretiyor ve bu değer aslında yüksek değil. Fakat güç yine de etkili bir patlamayla birlikte geliyor. Bu da özellikle ilk 3 viteste Renegade’in ön aksının tutunma sorunu yaşamasına neden oluyor. 6 vitesli şanzımanın geçişleri rahat, biraz kemikli ama yollarını bulmak kolay ve oranlar da iyi ayarlanmış. Ne yazık ki biz gerçek alüminyum vites topuzları konusunda pek hevesli değiliz. Zira gerçek metal demek kışın aşırı soğuk, yazınsa aşırı sıcak demek ve burada dizel motorla kullanılan kısa oranlı bir şanzımandan bahsediyoruz. Yani hava sıcaklıkları ortalamanın üzerinde veya altındaysa bir süre elinize yapışık bir vites topuzuyla gezebilirsiniz. Renegade’in direksiyon sisteminin Jeepvari olmasını, yani biraz gevşek biraz da hissiz olmasını bekliyorduk. Gerçekten de hissiz ama gevşeklikle alakası yok. Yönlendirme hassasiyeti ve direktliği oldukça iyi, sertliği de hıza çok iyi uyum sağlıyor. Önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuğundan oluşan süspansiyon sistemi de benzer bir karaktere sahip. Kısa ve küt darbelerde neredeyse çalışmayı reddediyor ama genel anlamda oldukça başarılı. Gövdenin salınmasını bir yere kadar engelleyebiliyor ve zemin bozukluğu sıradışı hale gelmediği sürece de darbe emiş görevini de başarıyla hallediyor. Yine de Renegade’in çok bozuk zeminlerdeki telaşlı hali, söz konusu bir Jeep modeli olunca daha dikkat çekici hale geliyor.

4- Komşu endeksi

Jeep satın almak doğal olarak havalı bir durum. Kimse bunun küçük ve uygun fiyatlı olduğunu farketmeyecektir çünkü görüntüsü gerçekten heybetli. Dahası rakiplerin peynir ekmek gibi satılması neticesinde Renegade alarak daha özgün kalabilirsiniz.

5- Rakipleri

Bu bölüm biraz karmaşık. Çünkü boyutları açısından değerlendirdiğimizde Renegade’in gerçek rakipleri Renault Captur, Peugeot 2008 ve Nissan Juke gibi modeller. Fakat premium algısına sahip bir marka olarak Jeep fiyat listesini bu modellerden çok daha yukarıdan başlatıyor. Bu nedenle de rakip listesine çok daha güçlü olan Nissan Qashqai, VW Tiguan ve Hyundai ix35 gibi rakipler giriyor. Renegade’in tek doğrudan rakibiyse Mini Countryman. İkili arasında bir mücadele olsa kim geçer diye mi düşündünüz? Bunun cevabı için karşılaştırmamızı okuyabilirsiniz.

Jeep Renegade fiyat listesi için tıklayın.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6- Satın almalı mıyım?

Eğer aradığınız hem süksesi hem de kullanışlılığı olan bir modelse neden olmasın? Fiat tekniği akıllara gelebilecek bir sürü sorun olasılığının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Bunun yanında tutumlu bir motor ve makul kullanım alanları sunan nispeten havalı bir araç alıyorsunuz.

jeep renegade jeep renegade jeep renegade jeep renegade jeep renegade jeep renegade