Önce kötü bir haber; Mazda2’nin sedan karoserli versiyonu ülkemize asla gelmeyebilir. Bu çok yazık çünkü küçük sınıf sedanların da şık görünebileceğini kanıtlayabilecek bir otomobil söz konusu ama küçük sınıf sedanlarla dolu trafiğimize renk katabilirdi. Ne yazık ki küçük sınıf sedan pazarı aslında filo alımları tarafından domine edilmiş bir pazar ve bu nedenle de fiyat skalasında biraz bile yukarıda olması bir modelin sonu olabilir, muhtemelen Mazda2 Sedan da uygun fiyatlı olmayacaktır.

Asıl konumuza geri dönersek, yeni model, aslında Tayland pazarı için hazırlanıp yine orada üretilecek. Aslında Mazda2 Sedan tanıtıldığında Tayland’da üretilen dizel motorlu ilk küçük sınıf üyesi olacakmış. Anlayacağınız Taylandlılar dizel motorlu küçük sınıf otomobil alıp son gaz ilerlemenin yarattığı tasarruf ortamını bugüne kadar yaşayamıyordu. Bu bizim uzun zamandır yapmaya doyamadığımız bir aktivite.

Mazda2’nin hatchback karoserli versiyonu 4,06 metrelik bir otomobil olarak sınıfının irilerinden olacak. Fakat sedan için aynı büyüklüğü beklememek daha iyi. Çünkü Mazda3’ün hatchback karoserli versiyonu ile sedan karoserli versiyonu arasında sadece 12 cm’lik fark var. Bu da bir bagaj çıkıntısından zorlukla bahsedilmesi anlamına geliyor. Mazda2’de de durum çok değişmeyecektir.

yeni new Mazda2

Head-up göstere, merkezi kumanda birimi gibi özellikler sınıfında büyük yenilik. Manuel şanzımanlı versiyonlarda vites kolunun arkasındaki küçük düğme adaptif şasi ayarı olabilir. Baz modellerde manuel klima olacak.

 

mazda 2 sedan mazda 2 sedan

 

Motor seçenekleri konusunda da karoserler arasında fark olmayacaktır. 1,5 litrelik benzinli ve dizel motorlar Mazda2 Sedan’da da kullanılacak. Dizel motor 105 HP güç ve 220 Nm tork üretirken 100 km’de 3,4 litre yakıtla yetinebilecek. Benzinli motorsa aynı hacimden 75 HP, 90HP ve 115 HP güç üreten 3 versiyona sahip olacak. 90 HP güç üreten benzinli motor 6 vitesli otomatik şanzımanla donatılabilirken diğer motorlar için 5 veya 6 vitesli manuel şanzımanlar sunulacak.

Mazda2, Mazda’nın güncel güvenlik ve sürüş sistemlerinden yararlanacak. Otomatik fren yapabilen çarpışma önleme  sistemi ve kör açı algılama sistemi gibi güvenlik özellikleri donanım listesine dahil olacak. Mazda2 Sedan şimdilik Tayland pazarı için tanıtılıyor ama Avrupa ya da en azından Doğu Avrupa pazarları için sunulmasının önünde herhangi bir engel yok.

mazda 2 sedan mazda 2 sedan mazda 2 sedan mazda 2 sedan mazda 2 sedan mazda 2 sedan