Motor teknolojisi 4 nala ilerliyor. Fakat bu müşteri beklentilerini karşılamak için koşulan bir maraton değil. Emisyon kıskaçları ve vergi silahıyla avlanan avcılardan kaçmak ve hayatta kalmak için verilen bir mücadele. Mercedes bu mücadelede kullanacağı yeni savunma hattını tanıttı.

Yeni motorlar, geçtiğimiz yıl içinde E Serisi ile tanıtılan 2,0 litrelik 4 silindirli dizel ve benzinli motorlarla aynı aileye mensup. İçlerinde barındırdıkları teknolojiyse başka bir diyardan gibi desek cahillik etmiş oluruz. Aslına bakarsanız teknolojinin geldiği son nokta Mercedes tarafından seri üretime hazır hale getirilmiş demek daha doğru olur.

Tanıtılan 4 yeni motor içinde en dikkat çekici olan 6 silindirli benzinli makine. Öncelikle yeni motorun silindir dizilimi V değil sıralı. Yani Mercedes de tıpkı BMW gibi sıralı 6 silindirli motorlara geçiyor, daha doğrusu geri dönüyor. V yerine sıralı dizilimin tercih nedeni küçük 3,4 ve 6 silindirli motorları ortak parça kullanarak üretebilmek. Yeni motorun en önemli özelliği 48V’luk elektrik sistemine sahip olması. Bunun anlamı, motorun elektrik gücünün çok daha etkili olduğu. Bu yüksek güç sayesinde marş motoru ve alternatör tek bünyede toplanıp kayışsız çalıştırılabiliyor, buna Mercedes’in verdiği isim ISG. Dahası normalde motora kayışla bağlı olan klima kompresörü ve su pompası gibi dış elemanlar da artık motordan güç çalmak yerine gücünü doğrudan elektrik sisteminden alıyor. Bu sayede hem tüketim düşmüş hem de motorun uzunluğu azaltılmış.

ISG motorun çalıştırılması yanında akünün beslenmesi için de kullanılıyor. Zira 48V’luk sistem motorun ek elemanlarını beslerken 12V’luk bir sistem de farlar, multimedya sistemi ve genel kumanda elektroniği gibi sistemleri besliyor. ISG’nin son bir işlevi de hibrit sistemi yönetmesi. Aslında ISG gerekli hallerde 15 KW’lık ek güç sağlayabiliyor, enerji geri kazanımı yapabiliyor, rölantiyi düzenliyor ve motoru çalıştırıyor. Anlayacağınız ISG her mevkide oynatılabilen bir joker eleman gibi.

Yeni motorun her bir silindiri 500 cc, yani toplam hacmi 3,0 litre. Motorun güç çıkışı 408 HP’nin üzerinde olacak ve torku da 500 Nm’nin üzerinde olacak. Bu değerleri elde etmek için 48V’luk elektrik sisteminin bir diğer avantajı daha kullanılmış. Turbonun henüz canlanamadığı alt devirler için elektrikli bir kompresör silindirlere yüksek basınçlı hava pompalıyor. Bu sayede turbonun hacmi büyütülmüş ve üst devirlerdeki güç patlaması daha etkili hale getirilmiş.

Ailenin diğer bir üyesi yine sıralı 6 silindirli ve 3,0 litrelik hacme sahip dizel motor. Bu motor 313 HP civarında güç verisine sahip olacak. Benzinli motorlara geri dönersek, V8 silindirli ve çift turbo beslemeli 4,0 litrelik motor da yeniler arasında. Motor 476 HP güç ve 700 Nm tork üretiyor ve yerini alacağı 4,7 litrelik V8 motordan daha güçlü (455 HP) olmasının yanında yüzde 10 daha az yakıt tüketiyor.

Bütün bu yeni motorların yollarla tanışması için önümüzdeki yılın başlarında tanıtılacak olan makyajlı S Serisi’ni beklemek gerekecek. Sonrasındaysa motorlar önce E Serisi ve SUV’lar daha sonraysa C Serisi’nde yerini alacaktır.

16c902_141_d329334