Dünyanın en çok satılan elektrikli otomobilini sorsak herhalde pek çoğunuzun tahmini bir Tesla modeli, hatta belki doğrudan Tesla Model3 yönünde olurdu. Fakat durum tam olarak böyle değil, daha doğrusu şimdilik böyle değil. Tesla Model3 muhtemelen şu sıralar en çok satılan elektrikli otomobil unvanını devralmaya hazırlanıyor ama bu zamana kadar dünyanın en çok satılan elektrikli otomobili ve 400 bin adedin üzerinde satışa erişen ilk elektrikli otomobil Nissan Leaf idi. 2010’da piyasaya sunulan Leaf, aradan geçen 10 yılda devlet desteklerinin etkisiyle neredeyse rekabetsiz bir ortamda büyüdü. Fakat bu durum feci bir şekilde değişti ve Tesla pazarı adeta süpürdü. Bugünse elektrikli otomobiller artık çok daha önemli. Üstelik bu durum sadece dünyamızın geleceği için değil, filo emisyonu kısıtlamasından yüklü ceza yeme riski bulunan üreticilerin geleceği için de geçerli. Yani Nissan’ın biraz şans ile elde ettiği ama elinde tutmak için çok da uğraşmadığı elektrikli otomobil piyasasında liderliği geri alması çok iyi olabilirdi. Bunun için geliştirdikleri ilacın adı Ariya; şehirlerimizi SUV’larla dolduran Nissan’ın, ilk elektrikli SUV’u.

Ariya yeni tanıtılmış olmasına rağmen oldukça tanıdık görünüyor. Bunun sebebi basit, zira bundan aylar önce Nissan Ariya Concept adı altında bir konsept tanıttı ve bunun elektrikli geleceğinin ilk gösterimi olduğunu iddia etti. Bugünse o konseptin aslında Ariya’nın ta kendisi olduğunu görüyoruz. Neyse ki Ariya tasarımının duruluğuyla kolayca eskimeyecek bir tarza sahip. Tamamen yeni geliştirilen bir elektrikli araç altyapısına sahip olan Ariya, boyutlarıyla markanın tüm modellerinden net bir şekilde ayrılıyor. 4,60 metrelik boyu Nissan X-Trail ile yakın olsa da 2,78 metrelik aks mesafesinin benzer olduğu modeller çok daha üst sınıfta. Kıyaslamak adına X-Trail’in aks mesafesi 2,70 metre. Tabii bu farkın ana kaynağı aks aralığının aynı zamanda pillerin depolanma alanı olması. Yani ne kadar uzun aks mesafesi o kadar fazla pil demek.

Otomobilin iç mekanı ise beklenenden daha geleceğe dönük. İlk dikkat çeken her biri 12,3 inç ebatlı iki adet ekran. Fakat kokpite daha dikkatli bakınca aslında iki A sütunu arasında asılı duruyormuş gibi göründüğü farkediliyor. Tamamen düz bir zemine sahip olan Ariya, bu sayede BMW’nin i3’te sunduğuna benzer ferahlıkta bir ayak bölmesi sunmayı başarmış. Kokpitteki sadelik gerçekten sıradışı. Büyük ekranlar dışındaki kumandalar dokunmatik ve kokpiti baştan sona geçen dekoratif kuşağın içine gizlenmiş. Hatta arcın kontağı açık değilken bu düğmeler görünmüyor bile. Elektrikli gelecek bir şekilde düğme sayısının azalmasıyla gelişiyor gibi görünüyor. Menziller uzadıkça düğmeler yok oluyor, sürücüler de basit bir işlem için bile karmaşık bulmacalara yönlendiriliyor.

Neyse ki otonom sürüş de çok uzak değil. Nissan da Ariya için güncel modellerinde kullandığı ProPILOT uygulamasının 2.0 sürümünü hazırlamış. 7 kamera, 5 radar ve 12 ultrasonik sonar sensörü yardımıyla Ariya’nın etrafını kolaçan eden ProPILOT 2.0, bunlara ek olarak navigasyon sistemi ve yüksek çözünürlüklü ve 3 boyutlu haritalardan bilgi topluyor. Sonuçta uygun anlarda Ariya sürücüsünün ellerini direksiyondan çekebileceği bir otonom araca dönüşebiliyor; otoyolda şerit değiştirebiliyor, sollama yapabiliyor ve otoyol çıkışını takip edebiliyor.

Elektrikli bir otomobili anlatırken bunların tamamının laf dolaştırmak gibi görüneceğini farkındayız. O nedenle asıl konuya geçelim. Ariya 5 güç versiyonuna sahip olacak. Baz versiyon arkadan çekişli ve tek motorlu, 63 kWs’lik kullanılabilir kapasiteye sahip (tam kapasite 65 kWs) pil paketiyle geliyor. 215 HP güç ve 300 Nm tork üreten elektrik motoruyla Ariya, Japon ölçüm tekniklerine göre 450 km’lik menzile ulaşabilecek. Avrupa normlarıyla ise menzilin 360 km civarında olacağı tahmin ediliyor. İkinci versiyon 87 kWs’i kullanılabilir 90 kWs’lik pil paketine sahip ve yine arkadan çekişli. Tork değeri değişmese de gücü 239 HP’ye ulaşan bir elektrik motoruna sahip bu versiyonun menziliyse Avrupa ölçümüyle 500 km civarında olacak gibi görünüyor. Bunun dışında gerçek bir SUV keyfi için çift elektrik motorlu versiyonlar da var: 63 kWs’lik pil paketiyle 340 km civarı menzili koruyan bu versiyon, tekerleklerine 335 HP güç ve 560 Nm tork gönderiyor. 87 kWs’lik pil paketi ise iki versiyonla geliyor; 300 HP ve 389 HP güç üreten bu versiyonların ikisi de 600 Nm torka sahip. Menzillerse sırasıyla 460 km ve 400 km olarak tahmin ediliyor. En güçlü versiyon ağırlığı 1,9 tonla 2,2 ton arasında değişen Ariya’yı 5,1 saniyede durur halden 100 km/s hıza çıkartabiliyor. Çift motora sahip versiyonlar Nissan’ın e-4ORCE olarak anılan 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak. Sistem torku anlık olarak ayarlayıp her bir tekerleğe yönlendirecek ve hem yolda hem de arazide Ariya’ya tam da ihtiyacı olan tutunma kabiliyetini sağlayacak.

Anlaşılan o ki Ariya uzun yolculuklara hazır. Arkadan çekişli versiyonlar için sunulan 466 litre ve 4 tekerlekten çekişli versiyonlar için sunulan 408 litrelik bagaj hacimleri biraz küçük ama olsun, pilleri şarj ederken zamanınızı alışveriş yaparak geçirmek güzel bir zaman geçirme yöntemi olabilir. Bütün bunlara karar vermek için bolca zamanınız var. Ariya kısa süre içinde Japonya’da satışa sunulacak ama Avrupa’ya gelmesi 2021 sonlarını bulacak.

nissan ariya elektrikli otomobil araba