Bu karşılaştırmayı aslında aylar önce yapmıştık. Fakat o zamanlar Insignia’nın küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzımana sahip versiyonu hiç yoktu, 508 ise otomatikleştirilmiş manuel şanzıman sunuyordu. Bu nedenle de karşılaştırmamızı benzinli motorlar ve otomatik şanzımanlar üzerine yapmıştık. İki modelin diğer özellikleri için bu karşılaştırma hala referans olarak alınabilir. Bu nedenle okuyacağınız karşılaştırma “Motor ve şanzıman seçenekleri” disipliniyle başlayacak ve önceki karşılaştırmadan alınan diğer disiplinlerle devam edecek.

Benzinli motora sahip Opel Insignia ve Peugeot 508 arasındaki mücadele için tıklayın.

Motor ve şanzıman seçenekleri

Opel sınıfında oldukça iddialı 1,6 litrelik dizel motorunu Insignia kaputu altında kullanıyor. Bu motor hacim sınıfında gücüyle (en azından tek turbolular arasında) öne çıkıyor. 136 HP güç ve 320 Nm tork üreten motor, rakibinin 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten motorunu kağıt üzerinde rahatça geride bırakıyor. Fakat ne yazık ki kağıt üzerindekiler kağıt üzerinde kalıyor. Öncelikle motor güçlü güçlü olmasına ama Insignia da çok ağır bir araç. Bu motor/şanzıman ikilisiyle boş ağırlığı 1,6 tonu aşıyor. 508 ise sadece 1,4 ton boş ağırlığa sahip. Motorun fazladan güç verilerinin bir kısmı ağırlık altında kaybolurken buna bir de ağırkanlı şanzıman ekleniyor. Opel, yepyeni ve güçlü motorunda eski nesil ve modası geçmiş bir şanzıman kullanıyor. Şanzımanın tek doğru yaptığı şey zamanlama. Bunun dışında vites düşürürken yavaş, tepki süresi uzun ve kimi zaman seçimlerinde bocalayarak can sıkıyor. Peugeot rakibine modern bir otomatik şanzımanın neler yapabileceğini gösteriyor. EAT6, hızlı tepkiler veriyor, kararları yerinde ve ara hızlanmalarda geleceği görüyormuş gibi eli çabuk davranıyor. Sonuçta yola çıkıldığında 508 performans eksiği varmış gibi hissettirmek bir yana daha güçlü hissettiriyor. Bu etki sadece yasal hız sınırlarının üzerindeki otoyol sürüşlerinde farklılaşıyor. Bu tür kullanımda Insignia sınıfındaki tüm rakiplerini adeta eziyor. Tabii küçük hacimli dizel motor tercih edenlerin önceliği hızlı otoyol sürüşleri midir tartışmaya açık. Fakat düşük tüketimin yüksek hız performansından öncelikli olduğu bir gerçek. Bu noktada kötü bir şanzıman ve bolca fazladan ağırlık Insigina için çok iyi bir son hazırlamıyor. Uzun ve sabit hızlı sürüşlerde 5,5 litre/100 km gibi rakamlar elde etmek mümkün ama şehir kullanımında 7 litre/100 km’nin altına düşmek imkansız, hatta 8 litre/100 km gibi rakamlar görmek işten bile değil. 508 ise daha makul tüketim değerleri sunuyor, sabit hızlı sürüşlerde 5,3 litre/100 km’ye kadar düşmeyi başardık. Şehir trafiğinde ise 508 6,5 litre/100 km ile iyi bir değer elde edebiliyor.

Opel Insignia: 10/20 Peugeot 50815/20

İç mekan

Orta sınıf iç mekan kalitesi konusunda beklentilerin yükselmeye başladığı seviyeyi gösteriyor. Buradaki ikili bu konuda rahat hissedebilir. Peugeot 508’in kokpiti gösterişten uzak ama yine de kaliteli hissettiriyor. Bolca lake kaplama ve nispeten kaliteli plastikler yeterli görünüyor ama aslında artık bunların tamamına kompakt sınıf üyeleri de sahip. Bu noktada Opel’in Insignia’da tek yaptığı işe biraz daha fazla krom dahil etmek oluyor. İki model de biraz daha duygusal ayrıntılara ihtiyaç duyuyor. Yine de kabul etmeliyiz ki yeterince kaliteli ve çekici kokpitlere sahipler.

Opel Insignia: 8/10 Peugeot 5088/10

insignia mı 508 mi insignia mı 508 mi

Kullanım kolaylığı

Opel bu konuda aşırı motive olmuş gibi görünüyor. Makyaj öncesinde Insignia kokpiti karmaşık bir sudoku bulmacasına benziyordu. Bu nedenle Opel kesenin ağzını açtı ve kullanımda olan ne kadar teknolojik oyuncak varsa Insignia’ya kazandırdı. Bunlardan touchpad ve dokunmatik ısı ayarı gerçekten abartılı. Dokunmatik ekran ve dijital gösterge tablosu zaten yeterince gösterişli. Peugeot ise işini ilk baştan doğru yapanlardan. 508’in kokpiti küçük eşya saklama gözelerinin eksikliğinin yarattığı sorunlar dışında oldukça iyi. Kumandaların yerleşimi ve kullanışlılığı başarılı. Kimi düğmelerin küçük tasarlanması kullanımı sıkıntıya sokuyor ama bu düğmeler ikincil öneme sahip.

Opel Insignia: 7/10 Peugeot 5088/10

peugeot 508 mi opel insignia mı peugeot 508 mi opel insignia mı

Yaşam ve yükleme alanı

4,84 metrelik Insignia’yla 4,83 metrelik 508 orta sınıfın yeni ortalamasını gösteriyor. Fakat 508’in 2,82 metrelik aks mesafesi rakibinin 2,74 metrelik aks mesafesini kısa gösteriyor. Ön koltuklarda sunulan geniş yaşam alanı arka kısımda da devam ediyor ve iki model de yeterliden fazlasını sunmayı başarıyor. Insignia biraz daha iyi diz mesafesi sunuyor gibi görünse de aşırı dar cam alanı nedeniyle ferahlık ve arkı kısma geçiş konusunda yeterince başarılı değil. 508 ise daha köşeli kapı tasarımı ve daha geniş cam alanlarıyla çok daha ferah hissettiriyor. Insignia’nın 500 litrelik bagaj hacmi, rakamsal olarak 508’in 473 litrelik hacminden daha iyisini sunuyor. Fakat zeminin bagajın arka duvarına yakın kısmındaki çıkıntıları ve yan duvarların şekilsizliği kullanışlılık konusunda çok kötü. 508’in daha küçük bagajı, eğer sert valizler yükleyecekseniz çok daha kullanışl.

Opel Insignia: 7/10 Peugeot 5088/10

peugeot 508 mi opel insignia mı peugeot 508 mi opel insignia mıpeugeot 508 mi opel insignia mı peugeot 508 mi opel insignia mı

Konfor

Konfor bu iki model için yaradılış nedenleri arasında yer alıyor. İkisinin de hem süspansiyon sistemleri hem de izolasyon yapıları gerçekten çok iyi konfor özellikleri sunuyor. Süspansiyon sistemlerinin darbe emişleri çok başarılı. Bu durum kaymak asfalt ya da bolca yamalı asfalt üzerinde çok büyük farklılık yaratmıyor. Hem Insignia hem de 508 darbelerle sonuna kadar savaşıyor ve çoğunlukla da galip geliyor.

Opel Insignia: 8/10 Peugeot 508: 8/10

Yol tutuş ve güvenlik

Eşitlik bu bölümde de devam ediyor. 508’in direksiyonunun biraz daha fazla iletişim kurması dışında ikilinin arasında çok önemli bir farklılık yok. Yol tutuş konusunda eğlenceli olmasalar da keyifli özelliklere sahipler. Insignia bunu daha yüksek boş ağırlığına rağmen elde edebiliyor ve ön kısmının tutunma kararlılığı da rakibinden biraz daha yüksek.

Opel Insignia: 8/10 Peugeot 5088/10

insignia mı 508 mi insignia mı 508 mi

Fiyat ve donanım

Ömürlerinin ikinci baharındaki modeller söz konusu olunca firmaların fiyatlar konusunda biraz daha düşünceli olacağını zannedersiniz ama gerçek öyle değil. İki model de yepyeni rakipleriyle benzer fiyat listelerine sahip. Fakat burada yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, Opel’in çok daha gerçekçi fiyatlandırmaya sahip olduğu görülüyor. Öncelikle Peugeot, 508 için artık 122 HP güç üreten baz benzinli motoru sunmuyor ve bu da başlangıç fiyatının yüksek kalmasına neden oluyor. Motorları eşleştirdiğimizde de donanım listeleri sorunu ortaya çıkıyor. 508’in baz donanımı Access her motorla birlikte sunulmuyor. Hal böyle olunca da Insignia öne çıkıyor. Peki sonuçta kazanan kim? Bir bakıma yine de Peugeot çünkü küçük hacimli dizel motor bu sınıfta aranan bir donanım ve Peugeot da buna sahip. Dizel motora sahip en uygun fiyatlı Insignia, en zengin donanıma sahip 1,6 litrelik dizel motora sahip 508’den oldukça pahalı.

Güncel fiyat bilgileri;

Opel Insignia fiyat listesi için tıklayınız

Peugeot 508 fiyat listesi için tıklayınız

Opel Insignia: 13/20 Peugeot 50811/20

Sonuç:

Aslında sonuç biraz barizdi. 508 benzinli motorlar arasındaki mücadeleden farklı bir skorla galip ayrılmıştı ve sonuç dizel motorlarla da değişmedi, hatta aradaki fark ciddi bir şekilde arttı. Insigina’nın en büyük sorun aşırı kiloları ve onlardan kurtulacağı yeni nesline kavuşmasına da çok az bir süre kaldı.

Opel Insignia: 63/100 Peugeot 50873/100