Ford açık yürekli bir bülten hazırlamış. Özetle, Avrupa SUV pazarı o kadar hızlı büyüyor ki, biz de pay alabilmek için olabildiğince çok sınıfta yer alacağız denilen bülten, yeni Edge’in tanıtımı için basına sunuldu. Edge, daha önce Amerika pazarında satılıyordu ama bu sefer Avrupa pazarı için de geliyor.

Edge’in ne olduğunu açıklamak gerekirse; Kuga’nın ağabeyi, Explorer’ın da küçük kardeşi. Yani orta sınıfa eşdeğer gelecek bir SUV. Bu sınıf Kuzey Amerika pazarında vanlar yerine tercih edilebilecek araçlar olarak kabul görüyor. Fakat Avrupa’da BMW X3, Mercedes GLK ve Audi Q5 gibi modellerin sevildiği bir nevi imaj objesi konumundalar. Yani Edge kurtlar sofrasına girmeye hazırlanıyor.

Edge’in altyapısı Mondeo’dan, ama bizim henüz tanışamadığımız yeni nesil Mondeo’dan alınmış. Aracın tasarımıysa tamamen ABD normlarına göre yapılmış. Burun tasarımı küt ve devasa ızgarayla domine edilmiş, köşeleri belirgin ve stop lambaları da SUV’un tüm enini geçip logoda birleşiyor.

İç mekana geçildiğinde, yakın zamanda Focus’ta da görebileceğimiz yeni nesil kokpit tasarımı dikkat çekiyor. Güncel Ford kokpitlerinin yanında ıssız bir çöl gibi görünen az düğmeli kokpit, büyük dokunmatik ekranıyla oldukça teknolojik görünüyor. Bu görüntüye desteklemek adına SUV’un gösterge tablosu da dijital tercih edilmiş.

Ford Edge

Teknolojik atılım konusunda Ford oldukça istekli. Edge, piyasaya çıktığında dönüş oranını değiştiren adaptif direksiyon sistemine, adaptif hız sabitleyiciye, havayastıklı arka emniyet kemerlerine, Kuga’dan tanıdığımız ayak hareketiyle açılan elektrikli bagaj kapağına, bolca aktif yardımcıya ve akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak.

Motor seçenekleri konusunda Avrupa şanslı. 2,0 litrelik dizel motorun 180 HP ve 210 HP güç üreten versiyonları Edge’de kullanılacak. Bu motorlardan düşük güçlü olanı 6 vitesli manuel şanzımana sahip olacakken, güçlü olanıysa 6 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana sahip olacak. Ne yazık ki Avrupa’ya Edge’in geliş tarihi şimdilik kesin değil. Tek temennimiz Mondeo gibi uzun bir bekleyiş olmaması.

Ford Edge Ford Edge