Öncelikle bu haber tam olarak bizimle ilgili değil. Zira tanıtılan Toyota Corolla Cross, Tayland pazarına has bir model. Fakat bu modelin ilerleyen dönemde pek çok farklı pazarda sunulacağı şimdiden ilan edildi ve bu pazarlar arasında Avrupa ve dolayısıyla Türkiye pazarı da olacak. Öbür taraftan şu anda gördüğümüz ve tanıyacağımız araç Türkiye’de satılacak Corolla Cross olmayabilir. Yani temel özellikler korunsa da kimi detaylarda daha farklı yaklaşımlar olabilir. Bunu bekleyip görmemiz lazım. O zaman biz Tayland’ın Corolla Cross’uyla tanışmaya devam edelim.

toyota corolla cross 2021

Corolla Cross’un genel tasarım dili Toyota’nın Avrupa pazarında ya da Kuzey Amerika pazarlarında tercih ettiği dilden biraz daha farklı. Belki bu bile tek başına karşımızdaki aracın bu pazarlara kaydadeğir farklılıklarla geleceğini gösteriyor olabilir. Corolla Cross’un 4,46 metrelik boyu ve 2,64 metrelik aks mesafesi Toyota’nın mevcut ürün gamına çok iyi oturuyor. Aks mesafesi C-HR ile birebir aynı ama ondan 7 cm daha uzun, buna karşılık 4,60 metrelik boya ve 2,69 metrelik aks mesafesine sahip olan RAV4’ten de belirgin şekilde daha küçük. Aslında bu ebatlar Corolla Cross’un C-HR’ın normal versiyonu olduğunu ya da daha doğru bir bakış açısıyla C-HR’ın Corolla Cross’un coupe karoserli versiyonu olduğunu gösteriyor desek yeri.

toyota corolla cross 2021

Otomobilin iç mekanındaki hava doğrudan Corolla esintili. Hatta kokpitin üst bölümü neredeyse hiç değiştirilmeden Corolla’dan alınırken alt kısmı yüksekliğin avantajıyla bir iki saklama alanı açmak için değiştirilmiş. 8 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ya da donanıma bağlı olarak sunulan 7 inçlik gösterge tablosu gibi donanımlar oldukça tanıdık. Arka koltuklar için alan iyi görünüyor, bir çift havalandırma çıkışı bir çift USB bağlantı noktası bu bölüm için zamanın gerekleri arasında. Bu arada arka koltuk sırtlıklarının eğim ayarı da bulunuyor. Bagaj hacmi lastik tamir kitiyle 487 litre iken acil durum yedek lastiğiyle birlikte 440 litreye geriliyor. Bu değerler sınıf ortalamasının alt kısmına yakın.

toyota corolla cross 2021

Corolla Cross, tıpkı Corolla gibi Toyota’nın yeni TNGA altyapısının GA-C versiyonu üzerinde yükseliyor. Bu altyapı daha dinamik sürüş özellikleri için geliştirilmiş ve alçaltılmış ağırlık merkezi ve çift kollu bağımsız arka aks gibi özelliklerle Corolla’ya bilinenden çok daha farklı sürüş özellikleri kazandırmayı başarıyor. Cross ise bunların sadece bir kısmından faydalanmış. Arka aksta torsiyon çubuğu kullanılmış ve tahmin edersiniz ki ağırlık merkezi pek o kadar da alçak değil. Bunun yanında hibrit kullanımı konusunda altyapı yardımcı oluyor. 1,8 litrelik benzinli motor ve elektrik motorunun nikel-metal pillerle desteklendiği bilindik Corolla hibridi Corolla Cross için de kullanılıyor. Bunun yanında ikinci bir seçenek olarak da 1,8 litrelik benzinli motorun 140 HP güç üreten versiyonu sunuluyor. Tabii bu sunumlar araç bizim bu taraflara gelene kadar değişecektir.

Corolla Cross’un Tayland dışı pazarlara 2021 yılında kademeli olarak sunulması bekleniyor. Bu sırada geçireceği değişimler de doğal olarak biraz muğlak.

toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021 toyota corolla cross 2021