Eğer ÖTV oranları değişirse bu en çok Mazda modellerine yarayacak. 2,0 litrelik motora sahip Mazda modelleri bu sayede özünde pahalı ama 1,6 litreli motora sahip rakipleriyle benzer fiyat seviyelerinde yer almaya başlayacak. Bu modellerden biri de CX-5. Temel olarak çok başarılı sürüş ve kaliteli iç mekan gibi özelliklere sahip olmasına rağmen 2,0 litrelik benzinli ve 2,2 litrelik dizel motorları vergi sistemimizle savaş halinde. Yeni nesil bunları değiştirecek bir sürprize sahip değil. Detaylara geçmeden önce en son haberleri vermek gerek; CX-5 ülkemizde sadece 2,0 litrelik benzinli motor, 6 vitesli otomatik şanzıman ve Power Sense isimli zengin donanım seviyesiyle satışa sunuldu. Bu içerik de doğal olarak ucuz değil. CX-5’in başlangıç fiyatı 183.560 TL olarak belirlenmiş.

Mazda CX-5 fiyat listesi için tıklayın.

mazda-cx5-007

Yeni CX-5’te tasarım anlamında bile çok cömert davranılmamış. Nesil değişiminde farlar biraz daha incelmiş ve tasarımın köşeleri arttırılmış ama temel çizgiler korunmuş. En önemli tasarım farklılığı A sütunlarının 3,5 cm geriye taşınması ki bu görüş açıları açısından da iyi haber.

mazda-cx5-001

Aracın iç mekanında daha yeni Mazda modellerini andıran ama tamamen özgün bir tasarım tercih edilmiş. Daha ışıltılı kokpitte 7 inçlik bir merkezi ekran kullanılıyor. Vites konsolunun yükseltilmesi sayesinde vites kolları da 6 cm’ye kadar daha yükseğe taşınmış. Genel boyutları değişmediği için CX-5’in iç mekanda sunduğu yaşam alanları da eskisi gibi rahat olmalı. 500 litrelik bagaj hacmi de küçük bir gelişimle 505 litreye ulaşmış.

Kaputun altında değişen bir şey yok. Atmosferik beslemeli ve 2,0 litrelik hacme sahip benzinli motor da (160 HP güç, 208 Nm tork) 2,2 litrelik dizel motor da varlığını sürdürüyor. 1,5 litrelik yeni dizel CX-5’e çok yakışırdı ama açıkçası bunu beklemek için bir nedenimiz bile yok. CX-5’in sürüş hislerini değiştirecek olansa yeni elektronik yardımcıların hem güvenlik hem de konfor için çalışacak olması. Örneğin Mazda’nın daha önce tanıttığı G-Vectoring Control sistemi virajlarda motor torkunu yolcuların daha konforlu olması için ayarlıyor.

mazda-cx5-003 mazda-cx5-008 mazda-cx5-002 mazda-cx5-006 mazda-cx5-004