Biz onları ticaret erbabının dostları olarak biliyoruz ama onların potansiyeli çok daha fazla. Minibüsler, geniş, kullanışlı ve kullanımları ticari araçlardan çok binek araçlara benzeyen ilginç araçlar. Fakat minibüsler tarihin başından itibaren böyle değildi; onları bu noktaya getiren güçlü bir itki kuvvetiyle evrildiler. Bu itki kuvvetinin adı VW Transporter. Bugün 6. nesliyle karşımızda ve minibüslerle binek araçlar arasındaki çizginin inceliğinin arkasındaki etken maddenin ta kendisi. Bir minibüs benim ilgimi çekmez diyorsanız muhtemelen bir Transporter kullanmamışsınızdır.

vw caravelle transporter

1- Nedir?

VW’nin 6. nesil minibüsü. Yukarıda Transporter yazıp durduk ama konuğumuz aslında bir Caravelle, yani Transporter’ın yolcu minibüsü kardeşi. Bu ikilinin bir de Multivan adında bir kardeşi var ama binek kullanım amaçlı bu versiyon ülkemizde satılmıyor. Caravelle’in ticari ruhu yerine daha sıcak bir atmosfer isteyenlerse Transporter satın alıp içini kendisi yaptırmayı tercih ediyor. Caravelle sadece uzun aks mesafeli karoserle satılıyor ve bu haliyle boyu 5,3 metre ve aks mesafesi de 3,4 metre. Otomobil diyarında bu ebatların benzerini bulmak çok zor ama 8+1 oturma düzenli bir Caravelle trafik kanununa göre bir otomobil.

vw caravelle transporter

2- İç mekanı nasıl?

Selefi sert ve zevksiz ama dayanıklı görünen bir iç mekana sahipti. Yeni nesilde biraz daha kaliteli hissettiren malzemeler kullanılmış. Yine de iç mekan kalitesini binek araç ortalamasıyla değerlendirmek hata olur. Bu kadar büyük bir araç için kabin ergonomisi gerçekten başarılı. Kaptan köşkünden tüm kumandalara hakim olabiliyor. Önde iki tek koltuk olduğu için arka kısma yürüyerek geçmek mümkün. Bu bölümde 3 sıra koltukta 7 kişilik kapasite sunuluyor ve bütün koltuklar geniş sayılabilecek diz mesafesine sahip. Bu bölümde çok fazla konfor detayı yok, havalandırma çıkışları ve camlardaki perdeler. Comfortline donanım seviyesinde kayar kapı elektrikli ve bu sayede de kullanımı bir hayli kolaylaşıyor.

vw caravelle transporter

3- Sürüşü nasıl?

Öncelikle bu tırmanılması gereken bir araç. Zaten kapı içinde basamağı olması pek çok şeyi açıklıyor. Oturma pozisyonu beklediğinizden biraz daha yüksek ve direksiyonu başında kendinizi kaptan köşkünde gibi hissedebiliyorsunuz. Yola pek çok SUV’dan daha yüksek bir pozisyondan bakıyorsunuz ki bu da oldukça keyifli. Direksiyonun pozisyonu otomobillerden biraz daha farklı, yere daha yatay bir düzlemde. Aracın boyutlarına bir kere alışanlar Caravelle’in meşhur kulanım keyfinin tadını çıkartmaya başlıyor. Direksiyon sisteminin hassaslığı ve yol tutuş becerisi gerçekten etkileyici. Kabinin sessizliği de başka bir başarı konusu. Bizim kullandığımız versiyon 7 vitesli DSG’ye sahipti ve bu şanzıman motor devrini hep düşük tutmaya çalışıyor. Motor alt devirlerdeyken biraz homurtulu çalışıyor ve DSG ile birlikteyken bu daha dikkat çekici hale geliyor.

4- Motoru nasıl?

Biz 2,0 litrelik dizel motorun 140 HP güç ve 340 Nm tork üretebilen versiyonunu kullandık. Aynı motorun bunun dışında 102 HP güç ve 250 Nm tork üreten bir versiyonu sadece Transporter için sunuluyor. Bu motorun en güçlü versiyonuysa çift turbo beslemeye sahip versiyon ki bu versiyon 180 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor. 140 HP güç üreten versiyonda DSG şanzıman isteğe bağlı olarak sunuluyor ama bu donanımı almaya değiyor. Bu sayede dizel motorun alt devir cansızlığı hiç hissedilmiyor. Şanzıman vitesleri kararlı ve hızlı bir şekilde değiştiriyor ve Caravelle’e etkileyici bir performans kazandırıyor. Biz ortalama tüketim verisini 7,3 litre/100 km olarak ölçtük ki bu değer 2 tonluk bir minibüs için başarılı sayılabilir.

5- Van yerine Caravelle kullanabilir miyim?

Yasal olarak bir kompakt vanla bir Caravelle arasında hiçbir fark bulunmuyor. Dahası düşük vergi dilimi sayesinde Caravelle’in fiyatı boyutlarıyla kıyaslandığında kelepir sayılabilir. Sürüşü konusunda da belirgin bir zayıflığı yok hatta direksiyonu bir çok vandan daha direkt çalışıyor. Fakat sorun şu ki Caravelle bir ticari araç ve kurulumu da bu esas üzerine yapılmış. Devasa boyuna rağmen, eğer arkadaki 3 koltuk sırası da kullanımdaysa bagaj hacmi oldukça küçük kalıyor. Ayrıca bu koltukların normal bir otomobil koltuğu kadar rahat olmadığını da belirtelim. Sonuç olarak aslında 4,9 metrelik daha makul boya sahip kısa şasili versiyon ve daha konfor odaklı olan Multivan versiyonu söz konusu olsaydı pek çok van müşterisi için çok iyi bir tercih olabilirdi.

vw caravelle transporter

6- Rakipleri

Aslında Ford Transit/Tourneo Custom, Renault Trafic ve Mercedes Vito gibi modeller rakip listesinde sayılabilir. Fakat gerçekçi olmak gerekirse tek gerçek rakibi Mercedes Vito. Peki bu ikisi arasındaki mücadelede kim geçer? Bunun cevabını bu linkten öğrenebilirsiniz: Mercedes Vito ve VW Caravelle karşılaştırması için tıklayın.

VW Transporter/Caravelle fiyat listesi için tıklayın.

vw caravelle transporter

7- Sonuç

Kabul etmemiz gerekir ki Transporter için VW’nin iddiası gerçekten de çok büyük. Ve yine kabul etmeliyiz ki VW bu işi iyi biliyor. Caravelle sürüş hisleri ve kalite algısıyla otomobillerle yarışıyor ve kimi zaman da onları geride bırakabiliyor.

vw caravelle transporter vw caravelle transporter vw caravelle transporter vw caravelle transporter vw caravelle transporter vw caravelle transporter