Hafif ticari araçlar tam bir bulmaca. Renault’nun Kangoo’yu tanıtmasından bu yana bu araçlar aile kullanımına belki de gereğinden daha fazla uyum fgösteriyor ve bu uyum her geçen gün daha da belirginleşiyor. Ford’un aynı arenada yarışan Connect’i de bu uyumu en üst düzeye taşıyanlardan. Bir ticari araç ama hem tasarımı hem de donanımı tam tersini iddia ediyor. Düşük vergi sayesindeyse fiyatları benzer boyutlardaki binek rakiplerinden biraz daha uygun. Peki bir hafif ticari araç aileniz için neler sunabilir?

Ford Connect’in Fiat Doblo ile karşılaştırması için tıklayın.

ford transit tourneo connect

1- Nedir?

Ford’un kompakt hafif ticari aracı. İlk nesli Gölcük’te üretiliyordu ama ikinci nesil İspanya’da üretiliyor. Yeni neslin tasarımı bir ticari araç için oldukça hareketli ve kutu gibi tasarımını saklamak adına gerçekten uğraşılmış. Connect’in boyu 4,42 metre ve aks mesafesi de 2,66 metre. Avrupa ve ABD pazarlarında boyu 4,88 metre ve aks mesafesi de 3,06 metre olan 7 koltuklu versiyonu da satılıyor ama ülkemizde sadece 5 koltuklu kısa şasili versiyon satışta. Benzer şekilde diğer pazarlarda çeşitli benzinli motorlar olmasına rağmen bizim için 1,6 litrelik dizel motorun farklı güç versiyonları yeterli görülmüş.

ford transit tourneo connect

2- İç mekanı nasıl?

Testimize konuk olan Titanium donanım seviyesine sahip bir Connect üzerinden konuşuyorsak iç mekanın bir ticari araç için muhteşem olduğunu söyleyebiliriz. Sert plastiklere ulaşmak için çok fazla aranmak gerekmiyor ama kokpitin tasarımı ve kalite algısı beklenenden çok daha yüksek. Çok düğmeli orta konsol kafa karıştırıcı ama en azından düğmeler düz bir çizgi üzerine yerleştirilerek kullanımı kolaylaştırılmış. Makyaj öncesi Focus’tan alınmış direksiyon simidi ve vites topuzu gibi parçalar da kalite algısını daha da ileriye taşıyor. Connect’in iç mekanında sunduğu alan için geniş demek yeterli olmaz. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesi orta sınıf sedanlarla benzer, baş mesafesiyse neyle kıyaslanır inanın bilmiyoruz. Kızaklı arka kapılar hala güçlü kollar istiyor ama en azından artık camları açılabiliyor. Connect’in büyük cam tavanı arka koltukta yolculuk edenler için ilginç bir atmosfer yaratıyor. 5 koltuklu kullanımda Connect’in bagaj hacmi 1029 litre olarak açıklanıyor ki bunun yarısı bile aileler için yeterli olacaktır.

ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect

3- Sürüşü nasıl?

İyi yol tutuş ve gayet iyi konfor sunan bir diğer Ford. Artık sürpriz bekliyoruz ama elimiz hala boş. Connect yolda pek çok binek araçtan çok daha dengeli, çok daha tepkili ve çok daha konforlu. Bunların tamamını 1,5 tonluk kütlesine ve yüksek yük taşıma kapasitesine rağmen başarıyor. Direksiyonun tepkileri ve virajlarda sunduğu iletişim bile alkışı hak ediyor. 1,6 litrelik dizel motor Titanium donanım seviyesinde 115 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. İlginç bir şekilde motor Connect’in karoseri altında gücünü tam olarak sergileyemiyor. Alt devirlerde isteksiz ve bu nedenle de elinizin devamlı hafif kemikli 6 vitesli şanzımanla barışık olması gerekiyor. Yüksek boş ağırlık tüketimin 6,7 litre/100 km’nin altına düşmesini zorlaştırıyor. Kabindeki gürültü seviyesi genel olarak düşük. Aslında 100 km/s hızın üzerine çıkıldığında kabine ciddi miktarda rüzgar sesi sızmaya başlıyor ama bir ticari araçla 80 km/s’nin üzerinde hız yapmak bile yasadışı olduğu için bunu görmezden geliyoruz. Yetkililer bu satırları okuyorsa belirtmek isteriz ki zaten biz de 100 km/s’nin üzerindeki hızlara hiç çıkmadık, rüzgar sesi kısmı da ön görüden ibaret(!). Connect’in baz donanımında ESP sunuluyor ama yolcu havayastığı sunulmuyor ki bu oldukça ilginç bir seçim.

4- Komşu endeksi

Doğruya doğru, Connect herhangi bir hafif ticari araçtan daha havalı görünüyor. Hele bir de test aracımız gibi cırtlak sarı renge sahip olduğunda komşularınız size delilikle bilirkişilik arasında bir konum bulmak zorunda kalacak.

5- Rakipleri

Fiat Doblo, Peugeot Partner, Renault Kangoo, Citroen Berlingo, Dacia Dokker, VW Caddy ve Mercedes Citan en önemli rakipleri. Bunun dışında küçük kardeşi Courier de önemli bir rakip olarak listede yer almalı.

 

Ford Tourneo Connect fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Eğer amacınız gerçekten de hem işe hem de aileye gelecek bir araç satın almaksa oldukça iyi bir fikir olabilir. Fiyatı biraz yüksek ama donanımı da iyi sayılabilir. Sonucu etkileyecek en önemli unsur tüm rakiplerin aynı konularda benzen başarıya ama buna karşılık çok daha geniş bir yelpazeye yayılmış fiyat listelerine sahip olması.

ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect ford transit tourneo connect