Fiat’ın kompakt sınıfa geri dönüşü için çok önemli olan projenin ilk meyvesi önümüzde. Anlaşılan o ki modelin gelişim sürecinde Tofaş çalışanlarının etkisi düşündüğümüzden çok daha fazlaymış, hatta bu otomobilin fikrî mülkiyeti Tofaş’a ait. Anlayacağınız Fiat logosuyla üretilen yerli bir otomobilden bahsediyoruz. Evet bünyesinde Fiat bileşenleri kullanıyor ama bugünün değeri fikirdir ve Tofaş’ı bu nedenle kutlamamız gerekir.

Ürün olaraksa Fiat Egea, Linea’nın başardıklarının daha iyisini yapma iddiasında ve kompakt sınıf müşterisi tarafından uygun fiyatlı bir alternatif yerine pahalı olmayan bir rakip olarak görülmek istiyor. Peki Fiat’ın yeni sedanı bunun başarabilecek potansiyele sahip mi?

fiat egea

1- Nedir?

Fiat’ın Ægea Project olarak tanımladığı kompakt sınıf modellerinden ilki ve sedan karoserlisi. Önümüzdeki aylarda bir hatchback ve bir de station wagon karoserli versiyon tanıtılacak ama bu 3 modelin birbiriyle ayrışan tasarım öğelerine sahip olacağı yönünde bilgi aldık. Temel olarak Fiat 500X ve Jeep Renegade’te kullanılan yeni nesil altyapı üzerinde yükselen Egea, küçük sınıf sedanlarla kompakt sınıf sedanların arasında kalan boyutlara sahip. Kabul etmek gerekir ki Egea’nın 4,53 cm’lik boyu ve 2,64 metrelik aks mesafesi kompakt sedanların biraz gerisinde kalıyor. Ama yine kabul etmek gerekir ki bu ebatlar küçük sınıf sedanlardan daha çok kompakt sınıf sedanlara yakın. Egea’nın boyu 4,60 metrelik Linea’da 7 cm daha kısa ama genişliği de 6 cm daha fazla. Böyle olunca da kısa boyuna göre dolgun bir görüntüsü var.

fiat egea

2- İç mekanı nasıl?

Yeni ve eski özelliklerin başarılı şekilde harmanlanmış hali. Linea ve Punto’dan tanıdık cam kumandaları ve kimi düğmeler, 500L ve Alfa Romeo modellerinde kullanılanları hatırlatan klima kumandaları ve dekoratif detaylar iyi bir atmosfer yaratıyor. Açıkçası malzeme kalitesi üst düzey değil, özellikle kapı içlerinde daha yumuşak malzeme beklerdik ama kompakt sınıf ortalamasına bakınca durumu kesinlikle kötü değil. Kokpitin üzerindeki yumuşak kaplamalar ve alüminyum rengi kuşak gibi detaylarsa kalite algısını yukarı taşıyor. Baz donanımda gösterge tablosundaki ekran likit kristal olanla değişiyor ve kokpitin üzerindeki yumuşak malzeme de yerini daha sert olana bırakıyor. Sonuçta her gün parmağınızın tersiyle kokpite vurmuyorsanız aradaki farkı anlamayacaksınız bile. Kokpitin ergonomisi iyi. Boyuna göre arka koltuk diz mesafesi de beklenenden iyi. Doğruyu söylemek gerekirse biz daha dar arka koltuklar bekliyorduk ama bu bölüm kesinlikle ferah ve geniş. Yine bir itiraf, Egea’nın direksiyonuna oturmadan önce yüksek konumlu şişman bir sürücü koltuğuyla karşılaşmaya da hazırdık ama yeterince alçaltılabilen ve yan destekleriyle insanı saran bir koltuğa sahip olması bizi şaşırttı. Bagajın 520 litrelik hacmi de hem rakamsal olarak hem de yapısal olarak iyi bir yükleme alanı gösteriyor.

fiat egea fiat egea

3- Motor seçenekleri neler?

15 Ekim’de satışına başlanacak versiyonlar; 1,4 litrelik Fire (95 HP güç ve 127 Nm tork, 6 vitesli manuel), 1,3 litrelik Multijet dizel (95 HP güç ve 200 Nm tork, 5 vitesli manuel) ve 1,6 litrelik Mutijet dizel (120 HP güç ve 320 Nm tork, 6 vitesli manuel) motorlara sahip olanlar. 1,3 litrelik dizel motor, Euro5 ve Euro6 uyumlu olmak üzere iki versiyona sahip. Bu versiyonlar arasında, fabrika verisi tüketim verileri arasındaki Euro6 uyumlu olanın lehine ciddi avantaj dışında fark bulunmuyor. Bunun dışında 1,6 litrelik bir atmosferik benzinli motor, 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunuluyor. Dizel motor ve otomatik şanzıman severler için de 1,6 litrelik dizel motor 6 vitesli çift kavramalı bir otomatikleştirilmiş şanzıman ikilisi var ama bu kombinasyonla Egea’nın fiyat seviyesi olmak istediği yerden çok daha yüksek.

4- Donanım listesi zengin mi?

Baz donanım olan Easy’de artık zorunlu olan ESP ve olmazsa olmaz çift havayastığının yanında elektrikli-ısıtmalı dış dikiz aynaları, eğim kalkış desteği ve Bluetooth bağlantısı gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Orta donanım seviyesi olan Urban’da bunlara ek olarak alaşım jantlar, yan ve perde havayastıkları, hız sabitleyici, otomatik klima, 5 inçlik ekranlı müzik sistemi sunuluyor. En üst donanım seviyesi olan Lounge’daysa far ve yağmur sensörleri, elektrokrom iç ayna, geri görüş kamerası ve 17 inçlik çift renkli jantlar gibi donanımlar bulunuyor. Egea’da herhangi bir opsiyon yok, Fiat bu sayede versiyon sayısını düşük tutmayı ve alım sırasında müşterilerin kararını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

5- Sürüşü nasıl?

İlk etapta 1,3 litrelik Euro5 dizel, 1,6 litrelik güçlü dizel ve 1,4 litrelik benzinli motora sahip Egealar’ı kullandık. Açıkçası rotamız çok kısaydı ama Egea’nın temel özelliklerini görmek için yeterli oldu. Süspansiyon sistemi ülkemizde geliştirilmiş ve bunu kötü asfalt zeminde hemen belli ediyor. Sistemin darbe emişi çok başarılı, sessiz çalışıyor ve bu haliyle kimi kompakt sınıf üyelerine ders verebilecek kapasiteye sahip. Yol tutuş konusunda da başarılı kabul edilebilir, gövde salınımı yeterince durduruluyor ve Egea viraj delisi olmasa da üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Direksiyon sistemi elektrikli ve benzer sistemlerden alışık olduğumuz üzere düz konumda fazlasıyla hissiz. Bu ilk başlarda yorucu olacak gibi geliyor ama sanırız alışılabilecek bir durum. Motor seçeneklerinde önemli bir yenilik yok, 1,4 litrelik benzinli şehir içi hızlarda yeterli olurken otoyol hızlarında düşük torkunun etkisiyle nefesi çabuk tükeniyor, 1,6 litrelik dizelse hem güç hem de tüketim açısından iyi bir görüntü çiziyor. 1,3 litrelik dizel motor 5 vitesli şanzımanı ve gürültücü yapısıyla dikkat çekti. Egea diğer motorların sesini dışarıda tutmayı başarıyor ama küçük dizel biraz daha homurtulu çalışıyor. Yine de tüketim, fiyat ve çekiş gücü açısından bakıldığında altın oran 1,3 litrelik dizelle sağlanıyor. Egea’nın tüm motor seçeneklerinde kullanılan şanzımanların vites geçişi gerçekten çok keyifli.

Fiat Egea Sedan’ın 1,6 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzımana sahip versiyonunun testi için tıklayın.

6- Fiyatları nasıl?

Baz donanım ve 1,4 litrelik benzinli motorla başlangıç fiyatı çekici. 1,2 litrelik TSI motora sahip bir Skoda Rapid’in başlangıç fiyatı biraz daha yüksek. Dizel motor seçeneklerindeyse bu fark kapanıyor.

Fiat Egea Sedan fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Fiat, kompakt sınıf üyelerine rakip olurken daha uygun fiyat etiketi taşıyacak bir otomobil geliştirmek için yola çıkmış ve bunu başarmış. Bu başarıya bugüne kadar en çok yaklaşan modeller Skoda Rapid ve Seat Toledo olmuştu ama Egea’nın Tofaş çatısı altında olması ona fazladan rekabet gücü verecektir. Üstelik 5 yıllık garanti süresi ve farklı ödeme seçenekleri gibi avantajlar da gelecek yıl kompakt sedan satış liderinin markasının değil ama modelinin değişmesini sağlayacak gibi görünüyor.

fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea fiat egea