Kia Sportage yenilendi. Eğer otomobil dünyasına biraz olsun merakınız varsa bu sizi şaşırtmamıştır. Çünkü kuzeni Hyundai ix35’in yeni nesli Tucson adıyla geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı ve hatta bir kaç hafta içinde Türkiye’de satışına bile başlanacak. Hyundai Tucson’u merak ediyorsanız merakınızı bu linkten giderebilirsiniz. Hayır ben Kia logolu bir crossover istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Açıkçası iki yazıdan hangisini okursanız okuyun, tasarımlar dışında aynı şeyleri öğrenmiş olacaksınız.

İlginç bir şekilde fiyat konusunda iki kuzenin ortak bir paydada buluşamadığı, daha doğrusu Kia’nın biraz daha yüksekten uçtuğu dikkat çekiyor. Sportage eşleniği Tucson’dan göz ardı edilemeyecek denli pahalı. Bunda elbette donanım listeleri de etkili ama çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımana ve turbo beslemeli 1,6 litrelik benzinli motora sahip bir Sportage için istenilen 127 bin TL’lik başlangıç fiyatı aynı motor/şanzımana sahip Tucson’un başlangıç fiyatından 17.500 TL daha pahalı. Hatta aynı ikiliye sahip en pahalı Tucson ile en pahalı Sportage arasındaki fiyat farkı tam 19.500 TL. Yani bu ikiliden Sportage’ı tercih etmek için ya Kia’yı çok seviyor olmanız ya da Sportage’ın tasarımına aşık olmuş olmanız gerekiyor.

Yeni nesil Kia Sportage fiyat listesi için tıklayın.

yeni kasa kia sportage 2016

Yeni nesille birlikte Kia’nın başarımı tasarım dili Sportage için de kullanılmaya başlanacak. Bu çok önemli bir yenilik değil ama söylenene göre iç mekandaki kalite algısı artışı önemli bir yenilik olacakmış. Tabii bunu yaşayıp görmemiz gerekiyor. Boyutlar açısından tıpkı Tucson gibi kısıtlı bir artış bekliyoruz. Modelin boyunun ve aks mesafesinin bir kaç cm uzamasından da kimse mucize beklememeli. Lafı açılmışken, fotoğrafları yayınlanan ilk versiyon ilginç şekilde GT eklentisine sahip bir versiyon. Bir crossoverın GT olarak tanımlanması garip ama bu şekilde Pro_cee’d GT’den tanıdık gündüz farlarının Sportage’da ne aradığını da öğrenmiş oluyoruz.

Motor seçenekleri konusunda iyi ve kötü haberler var. Önce kötü haber, küçük hacimli dizel motor olarak şimdilik 1,7 litrelik CRDi kullanılacak gibi. 1,6 litrelik dizelin neden kullanılmadığı bir muamma. İyi haberse benzinli motor cephesinde. 1,6 litrelik atmosferik benzinli (135 HP güç ve 165 Nm tork) kullanılmaya devam edecek ama bu motor ilk etapta sadece 6 vitesli manuel şanzımanla sunulacak. İyi haberi hala alamadım diyenler için, 1,6 litrelik aşırı beslemeli bir motor Sportage ürün gamına eklenecek ve bu motor 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla gelecek. Bu motor Tucson’da olduğu gibi 177 HP güç ve 265 Nm tork üretiyor. Motor gücünü 4 tekerleğe birden aktarıyor ve bu sayede de en sevilen kombinasyonlardan biri olacak. Bu versiyonun tüketim verisi 100 km’de 7,5 litre olarak açıklanıyor.

2016-Kia-Sportage-4

yeni kasa kia sportage 2016