VW Tiguan’ın hikayesi aslında otomotiv yakın tarihinin mikro ölçekli bir versiyonu. Tiguan piyasaya sunulduğunda (adı kaplan (tiger) ve iguana kelimelerinin birleşiminden oluşuyor) her koşula uygun, belki maceracı belki şehirli bir Golf-Passat meleziydi. SUV olmaya çalışıyordu ama ufak tefek sürprizlerle VW’nin hakimiyet kuramadığı tek hacimli vanlara da göz kırpıyordu. Kabul etmek gerekir ki bir yan model olarak da oldukça iyi iş çıkarttı. Hatta ondan da fazlasını başardı denilebilir. İlk neslin tanıtıldığı 2007 yılından bu yana 6 milyonun üzerinde Tiguan sahibine ulaştırıldı. Ama bu hikayenin ancak bir kısmını anlatıyor. Sadece 2019 yılında 900 binin üzerinde Tiguan satıldı. Bu sayede Tiguan, artık VW’nin en çok satılan modeli konumunda; Golf değil, Passat da değil, Tiguan. Yani omuzlar korunması gereken yıldızlarla dolu, peki bunun için Wolfsburlular ne kadar çabalamış?

Yayınlanan fotoğraflara ilk bakış pek çabalama izi taşımıyor. Tiguan basitçe, yeni far, yeni tampon, yeni gövde rengi ve yeni jant sarmalına girip çıkmış. Burun tasarımındaki yenilikler, daha baskın ızgara ve tamponla yeni farlar sayesinde yeterince belirgin ama arka tasarım neredeyse hiç değişmeden kalmış. İç mekanda yapılanlar biraz daha farklı. Kimi demode unsurlar modernleştirilmiş diyebiliriz. Örneğin cilalı taş çağından kalma havalandırma kumandaları (kesinlikle çok kaliteli hissettiren ve çok rahat kullanılan ama artık fazlaca aşina olduğumuz) muhtemelen çok daha kullanışsız ama havalı görünen dokunmatik kumandalarla değiştirilmiş.

makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021

Golf 8’den alınan dokunmatik düğmeli direksiyon simidini de listeye ekleyince, Tiguan’a Arteon’la paralel bir makyaj yapıldığı düşünülebilir. Fakat havalı ağabeyinden farklı olarak Tiguan kokpitinin genel yapısı değişmeden kalmış. Yeni bir yazılımla çalışan irice multimedya ekranı ve yeni gösterge tablosu ekranı detaylara inince farkedilecek ve Harman Kardon imzalı müzik sistemi gibi donanımlar da listede çok ilgi çekici görünecek. Merak edenler için 10 inçlik gösterge tablosu ekranı hala üst donanımlara ait, aynı şekilde 9,2 inçlik büyük dokunmatik ekran da üst donanımlarla birlikte gelecek. Baz versiyonlar ise 6,5 inçlik bir ekranla yetinecek. Matrix LED farlar gibi kalemler donanım listesinin en azından pahalı versiyonlar için artık çok daha etkileyici olacağını gösteriyor.

makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021

Teknik anlamdaki yenilikler asistan sistemlerin güncellenmesi ve yeni motor seçeneklerini içeriyor. Yeni motor seçeneklerinden en ilginci 1.4 TSI motor ve elektrik motorunun birlikte sunulduğu prizden şarj edilebilen bir hibrit. 50 km’lik elektrik menzili sunabilen bu sistemin toplam güç çıkışı 245 HP. Bunun dışında dizel seçenekler 2,0 litrelik motorun farklı güç versiyonlarından oluşurken, benzinliler için de 1,5 litrelik TSI motorun 130 ve 150 HP güç üreten iki versiyonuyla başlayıp 2,0 litrelik motora uzanacak. Makyajla birlikte Tiguan ilk defa gerçek bir R versiyonuna sahip olacak. Tiguan R dış tasarımıyla kendisini rahatça belli ederken 2,0 litrelik TSI motorun ürettiği 320 HP güç ve 420 Nm tork 4 tekerleğe 7 vitesli DSG şanzıman üzerinden aktarılacak. VW, torkla yönlendirme yapabilen yeni 4 tekerlekten çekiş sistemiyle Tiguan R’ın sınıfında dinamizm çıta yüksekliği belirleyicisi olacağı iddiasında.

Makyajlı Tiguan’ın normal versiyonları Temmuz sonuna doğru Avrupa’da yollarla buluşacak. Tiguan R içinse yıl sonunu beklemek gerekecek. Türkiye içinse bir yorumda bulunmak zor. Şu anda VW Gruba ait mevcut modeller bir hayli gecikmeyle Türkiye’ye geliyor ve bu durum makyajlı Tiguan için de geçerli olabilir.

makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021

makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021  makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021 makyajlı yeni kasa vw tiguan 2021