Seat bir Qashqai rakibi üretecek. Tiguan altyapısı üzerinde yükselecek olan bu otomobil muhtemelen pek çoklarının yapılacak işler listesinde yer alıyordur. Eğer merakınız arazi aracı gibi görünen bir otomobilse detayları bu linkten edinebilirsiniz. Fakat bugünkü konumuz bu model çıkana kadar meraklıların nabzını ölçmek için kullanılan Leon Cross Sport konsepti.

3 kapılı Leon’un yerden yükseltilmiş bir versiyonu olan Cross Sport, bu haliyle sportiften çok maceracı yanıyla dikkat çekmek ister gibi. Leon Cross Sport konsepti, Leon Cupra’dan 4,1 cm daha yüksek. Tabii tasarımın ağır arazi şartları için yeterince sert görünmediği de ortada. Genel olarak Leon’dan farksız olan konseptin kaputu altında da Leon Cupra’dan alınan motor yer alıyor. Malumunuz 2,0 litrelik TSI motor çok sevdiğimiz bir makine ve farklı modellerle farklı güç çıkışlarına sahip. Buradaysa 300 HP güç ve 380 Nm tork üretiyor ve tıpkı Cupra gibi DSG şanzımana bağlı olarak çalışıyor. Cupra’dan tamamen farklı olarak gücünü 4 tekerleğe birden aktarıyor.

Çekiş sistemi Cross Sport’un rekabet ettiği ligi tamamen değiştiriyor. Konsept olsa da üretimle arasında sadece bir kaç ıslak imza olan otomobil 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4,9 saniyede tamamlıyor. Yani oldukça hızlı. Cupra için bu değer en iyi halde bile (290 HP güç üreten yeni versiyon, DSG şanzıman) 5,7 saniye. Anlayacağınız kontrolsüz güç güç değildir. Cross Sport’un üretilip üretilmeyeceği, üretilmezse neden üretilmeyeceği, 4 tekerlekten çekiş sistemi uygulanabilirken bugüne kadar Cupra’ya neden uygulanmadığı gibi soruların cevabıysa henüz yok.

SeatLeonCrossSport001 SeatLeonCrossSport004