Geleneklerine bağlı kalan üreticiler bir nevi şövalyelik peşinde. Ne yazık ki günümüzde şövalyelik değil atını alıp Üsküdar’ı geçmek prim yapıyor. Geride kalıp savaşanları anmak içinse sadece beton direkler inşa ediyorlar. BMW de bunun farkında ve şövalyelikten vazgeçti. Artık onların da önden çekişli bir modelleri var ve bu giderek genişleyecek bir ailenin ilk üyesi. O zaman BMW’nin ilk önden çekişlisi ve ilk vanı 2 Serisi Active Tourer’ın başarılı olup olmadığına bakalım.

IMG_6958m

1- Nedir?

BMW’nin ilk kompakt sınıf vanı. Kompakt sınıfta daha önce kullanılan arkadan çekişli altyapı terkediliyor ve 2 Serisi Active Tourer da bunun öncüsü. Büyük bir şanssızlık eseri arkadan çekişli bir coupeyle aynı ismi taşıyor ama uzaktan yakından ilişkisi yok. Yeni altyapı aynı zamanda Mini Hatchback için de kullanılıyor ve bir kaç yıl içinde aralarında gelecek nesil X1 ve sedan karoserli 1 Serisi’nin de bulunduğu bir dizi modelde daha kullanılacak. Altyapısını küçük sınıf bir hatchbackten almış olmasına rağmen 2 Serisi Active Tourer küçük bir otomobil sayılmaz. 4,34 metrelik boyu ve 2,67 metrelik aks mesafesi var. Anlayacağınız kompakt van ortalamaları ne gerektiriyorsa 2 Serisi Active Tourer da onu sunuyor.

2- Sürüşü nasıl?

Aslında bir vandan bahsederken işe sürüşüyle değil iç mekanıyla başlamamız gerekirdi ama ilk önden çekişli BMW’den bahsediyorsak bunu değiştirebiliriz. Her şeyden önce önden çekişli BMW’ler konusunda şüphe duyanlar olması çok ilginç çünkü yıllardır önden çekişli BMW’ler aramızda dolaşıyor; yalnızca kaputlarının üzerinde Mini logosu vardı. Bu zamana kadar da Mini’nin sürüşünden şikayet edenle karşılaşmadık. 2 Serisi Active Tourer için de bu geçerli. Önden çekişli olmasıyla ilişkilendirilebilecek herhangi bir sorunu yok. Ne direksiyonunda tork etkisi görüyorsunuz ne de erken gelen önden kayma eğilimi. 1,5 litrelik 3 silindirli ve turbo beslemeli motoru abartılı torka sahip değil ama sadece 1250 d/d’da ürettiği 220 Nm’lik tork verisi de küçümsenmemeli. Başkaları çok daha azıyla sağa sola çeken direksiyonlar geliştirmeyi başarmıştı. 218i’nin 136 HP güç üreten motoru alt devirlerden itibaren rahat, 6 vitesli otomatik şanzımanla uyumu da üst düzeyde. 8 vitesli ZF şanzımanın bocaladığı ağır akan trafik gibi durumlar bile 6 vitesli şanzımanın aklını karıştıramıyor. Bu motor/şanzıman ikisiyle 218i’nin tüketimi 100 km’de 8 litre civarında gerçekleşiyor. BMW, önden kayma eğiliminin kontrolünü tek başına süspansiyon geometrisinin üzerine yıkmayacak kadar akıllı insanlar çalıştırıyor ve bu sayede de süspansiyon sisteminin konfor kapasitesi de doğru şekilde ayarlanabilmiş. Darbeleri rahatça emebilen sistem, sönümleyemeyeceği darbeleri de başarıyla filtreliyor. Sistem sessiz çalışıyor ve işini layıkıyla yapıyor. Sonuç olarak 2 Serisi Active Tourer’ın sürüşü bir BMW’ni olması gerektiği gibi tam usta işi. En önemli sorunsa çapraz görüşün darlığı, hatta neredeyse hiç olmaması. BMW tüm van üreticilerinin kelebek camlar kullandığını görüp 2 Serisi’ne kelebek camlar takmış. Farkedemedikleriyse bu camların işlevi olduğu. Fakat onlar camın önünü kalın bir sütunla kapatmayı tercih etmiş. Bu nedenle sola doğru bakmayı istiyorsanız en güvenilir yöntem kafanızı camdan çıkartmak.

IMG_6963

3- İç mekanı nasıl?

Söz konusu bir van olunca bu bölüm fazladan önem kazanıyor. Ön kısımda hava genel olarak çok iyi. Test aracımızda olduğu gibi bonkör bir satın alım yaptıysanız kalite ahşap kaplamalar, havalı ışıklandırmalar ve şık deri döşemeler 2 Serisi’nin iç mekanını şenlendirebiliyor. Baz donanımsa daha mütevazi, alüminyum görünümlü kaplamalar ve kumaş döşemeler bir BMW’den beklendiği kadar şık görünmüyor. Kokpitte kullanımı zor kumanda bulunmuyor, iDrive her zaman olduğu gibi çok iyi hizmet ediyor. Arka koltuklar da geniş yaşam alanı sunmayı başarıyor. Kızaklı arka koltuk da isteğe bağlı donanım listesinde yer alıyor eksikliği çok hissedilmeyecek. Çünkü 468 litrelik bagaj hacmi yeterince iyi ve bagajın yapısı da oldukça kullanışlı.

BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active TourerBMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer

4- Komşu endeksi

Burnunda bir BMW logosu olduktan sonra kimse bu otomobilin 3 silindirli ya da önden çekişli olmasıyla ilgilenmeyecek. Ama siz 1 Serisi alan arkadaşlarınızdan çok daha rahat olacaksınız.

5- Rakipleri

Temel rakibi tabii ki Mercedes B Serisi. Yıldızlı vanın sürüşü ilk başlarda çok sertti ama kısa süre önce makyajlandı ve süspansiyon sistemi elden geçirildi. Fiyat seviyesi 2 Serisi Active Tourer’la neredeyse aynı ama fazladan dizel motorla otomatik şanzımanı bir arada sunan bir versiyona sahip. Aslında BMW de 1,5 litrelik yeni dizel motora sahip 216d’yi bir süredir üretiyor ve bu motor artık 6 vitesli otomatik şanzımanla da sunuluyor. Bunun dışında diğer markaların kompakt vanları da ilginç seçenekler olarak dikkat çekiyor. Peugeot 5008, Citroen C4 Picasso, Opel Zafira gibi modeller başarılı dizel motorlarıyla ve BMW 218i Active Tourer’dan dikkate değer bir şekilde dapa düyük fiyatla alıcı bekliyor.

BMW 2 Serisi Active Tourer fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

İlla bir BMW kullanmanız gerekiyorsa ve 3 Serisi alacak durumunuz yoksa neden olmasın? 1 Serisi’nden çok daha kullanışlı ve sürüşüyle de etkileyici bir otomobil ve ailenizle imajınız arasında iyi bir denge kurmayı da başarıyor.

BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer BMW 2 Serisi Active Tourer