Otomobil dünyasında hayat erken başlar. Siz yepyeni çıkmış bir modelin kapısını açtığınız anda fabrikada bir mühendis de onun takipçisinin kapısını açıyor olur. Bir modelin 7 yıllık ömrü vardır ve geliştirilmesi de 5 yıl sürer. Aradaki iki yıl da güncel neslin makyajı için kullanılır. Yani ürün geliştirme bölümleri dinlenmez, su uyur ar-ge çalışanı uyumaz. Bu durumda da karşımızda gelecek nesil 1 Serisi’ni hem de sedan karoserle görmemiz o kadar da garip değil.

Garip olan bir sonraki 1 Serisi’nin teknolojisine sahip olan 1 Serisi Sedan’ın şimdilik sadece ve sadece Çin pazarı için üretiliyor olması. Çin büyük bir sedan pazarı ama dünyada başka büyük sedan pazarları da olduğu bir gerçek. Hatta BMW bu konudaki kararlılığını gösterebilmek adına sedan karoserli 1 Serisi’nin tüm geliştirme çalışmalarının BMW merkezinde ama Çinli mühendisler eşliğinde gerçekleştiğini açıklıyor. Hatta modelin tüm yürüyen aksam ayarları da Çin yollarına ve iklim koşullarına göre ayarlanmış.

1 Serisi Sedan’ın içeriği henüz belli değil. Öyle ki hangi altyapı üzerinde yükseldiği ve dolayısıyla gücünü ön aksına mı yoksa arka aksına mı gönderdiği bile bilinmiyor. Tek bildiğimiz, hangi altyapı olursa olsun 3 silindirli 1,5 litrelik motorlara ve otomatik şanzımana sahip olacağı. Bunun yanında tabii ki daha büyük hacimli 4 silindirli motorlar da kaputun altında yer bulacaktır.