Bu haberin içeriği büyük oranda Car and Driver internet sitesindeki bir haberden alınmıştır. Orijinal haber için tıklayın.

Günümüzde öncelikler çok farklı. Bu durum otomobilleri de etkiliyor. Örneğin akaryakıt olmadan işleyen otomobiller var ama elektronik olmadan tamamı bir hiç. Elektronik bir otomobilde motorun çalışmasından güvenliğe, konfordan günlük hayata uyuma kadar pek çok farklı işlev için kullanılıyor. Bu donanımların her biri bir yerlere bilgi gönderiyor, bir yerlerden bilgi alıyor ve tabii bir güç kaynağına bağlı. Bütün bunlar içinse kablolar gerekiyor, çok fazla kablodan bahsediyoruz.

Örnek olarak Bentley Bentayga gibi lüks ve sınırsızlık konularına çok kafa yorulan bir aracı ele alalım. İsterseniz Bentayga’yı abartılı bir şekilde donatabiliyorsunuz. Fakat burada bahsettiğimiz aslında çok da farklı donanımlar değil, sadece rakamlar abartılı. Bentayga’da 48 Voltluk elektrik sistemi kullanılıyor. Havalı süspansiyon, sürüş yardımcıları ve aktif güvenlik sistemleri için 4 tane uzun menzilli radar, park yardımcıları için 12 tane kısa menzilli radar, 18 hoparlörlü ses sistemi, şampanya soğutucu, ısıtmalı, soğutmalı ve masajlı koltuklar, 6 tane kamera gibi bir dizi donanımla donatmanız mümkün. Bunun yanında aracın olmazsa olmazları, havalandırma sistemi, soğutma sistemi, aydınlatma sistemi, silecekler, ekranlar… Liste uzayıp gidiyor. Bütün bunların çalışması için gereken kablo ağı çok karmaşık ve büyük. Öyle ki sert kaplamalarıyla bu kablo ağı neredeyse bir otomobil büyüklüğünde bir palet üzerinde üretim bandına taşınıyor.

Bu ağ üzerinden bütün bu sistemlerin çalışması için Bentayga’nın 90 tane kontrol modülü ya da bilgisayarı var. Bu bilgisayarlar 7 farklı çalışma ağına bağlı ve dahası bu ağların tamamının çalışma hızı farklı olmasına rağmen hepsi de birbirine entegre şekilde çalışmak zorunda. Bunun için Bentayga’nın bilgisayarları 100 milyon satırlık bir kodlama ile çalışıyor.

Peki eskiden bu işler nasıldı? Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısına ait bir araçtaki kablolar 4,5 kg kadar tutuyormuş. Tabii o zamanlar kapıları anahtarı kilide sokup açmanız, camları elinizle açmanız, aynaları ayarlamak için parmaklarını kirletmeniz gerekiyordu.

Zap-Zone-2017-Bentley-Bentayga-inline2