Malumunuz son zamanlarda fabrika verisi tüketim rakamlarına duyulan güven bir hayli azaldı. Bu konuyla ilgili hem tüketim rakamlarının nasıl elde edildiği hem de gerçek hayatla fabrika verisi tüketim verileri arasındaki farkın incelendiği haberler yapmıştık. Bu haberlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Fabrika verisi yakıt tüketim verilerinin nasıl hesaplandığını öğrenmek için tıklayın.

Tüketim testlerinin nasıl maniple edildiğini öğrenmek için tıklayın.

Fakat durum artık çok daha ciddi. VW’nin skandalından sonra bu verilere güven 0’dan yerin dibine gerilemiş durumda ve birilerinin bu durula el koyması gerekiyor. PSA, yani Peugeot, Citroen ve DS çok cesur bir hamleyle modellerinin bir kısmının gerçek hayat tüketim verilerini açıkladı. Bundan sonrası için de tüketiciler bu markaların internet sitelerinde yakın bir zamanda devreye girecek olan simülatörü kullanarak ilgilendikleri modelin gerçek hayatta kendi sürüş tarzlarıyla elde edeceği tüketim verisini görebilecek.

Gelelim ölçüm detaylarına. PSA ölçüm için iki özel sektör kurumuyla ortak çalışmış. Bunlar T&E (Transport and Environment) ve FNE (France Nature Envionment). Ölçüm cihazı olarak portatif emisyon ölçüm makinesi (PEMS) kullanılmış. bu makine laboratuvarda yapılan testlerin araç yolda ilerlerken yapılmasını sağlıyor. Test tekniği olaraksa Avrupa Birliği’nin kabul ettiği gerçek hayat tüketim testi kuralları kabul edilmiş. Avrupa Birliği’nin gençek hayat tüketim ölçümü için bir test prosedürü varken neden NEDC gibi gerçek hayattan uzak bir ölçüm şeklini kabul ettiği önemli bir sorun olarak bir kenarda dursun. Bu prosedüre göre ölçüm, 25 km’lik şehir, 39 km’lik şehirlerarası ve 31 km’lik otoyol parkurunda yapılıyor. Ölçüm sırasında klima devrede, araçta yolcular ve yükler ve öçmler trafiğe açık yollarda yapılıyor.

Test sonuçlarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz. Görünen o ki PSA’nın cesur hamlesinin arkası boş değil. Çünkü modellerin gerçek hayat tüketim verileriyle fabrika verileri arasındaki tüketim farkları en fazla 2,7 litre/100 km çıkmış. Çoğu modelse 2,0 litre/100 km’nin altında farkla testleri kapatmış. Umarız PSA’nın hamlesi diğer üreticileri de cesaretlendirir ve daha gerçekçi tüketim verilerine sahip olabiliriz.

Tüketim Peugeot CitroenTuketim