Skoda Yeti benzerlerinden biraz farklı bir araç. Kimileri tarzının ticari araçlara benzediğini bile iddia ediyor. Bize göre işini gayet iyi yapan bir araç ama artık bunun çok önemi yok. Çünkü Yeti yerini Karoq’a bırakmaya hazırlanıyor.

Karoq yepyeni bir araç olsa da aslında oldukça tanıdık. Bant arkadaşı Seat Ateca uzun süredir aramızda ve Karoq da aynı içeriği Skoda tarzında sunmakla yetinecek. Normal şartlarda erken kalkan yol alır ve bir hayli avantajlı olur ama VW Grup dünyasında işler biraz daha farklı.

Öncelikle Karoq kendi tarzını göstermeye yetecek kadar özgün detaya sahip. Bunun dışında Ateca’nın motor yelpazesindeki kimi eksikler yerine Karoq tamamlanmış bir yelpazeyle ve modern motorlarla piyasaya sunulacak. Başlangıç için doğal nokta 1,0 litrelik TSI. 115 HP güç ve 175 Nm tork üreten bu motor 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli DSG ile sunulacak. Onu 1,5 litrelik yeni TSI motor 150 HP güç ve 250 Nm tork üreten versiyonuyla takip edecek. Bu motor da 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli DSG ile alınabilecek. Aradaki boşluk için aynı motorun 130 HP güç üreten versiyonu var ama bu motor en azından ilk etapta sunulmayacak. Dizel cephesindeyse gönüllerimizin sultanı 1.6 TDI varlığıyla bizi şereflendirecek. Dahası 115 HP güç ve 250 Nm tork üreten bu motor da 6 vitesli manuel şanzımanın yanında 7 vitesli DSG ile de sunulacak ki böylece Karoq Türkiye’de iyi bir kariyeri garantilemiş olacak. 2,0 litrelik dizel motor 150 HP ve 190 HP güç üreten iki versiyonla sunulacak ama vergi sistemimiz güncel halini koruduğu sürece bu iki seçenek gözlerden de gönüllerden de uzak kalacaktır. 4 tekerlekten çekiş sistemi sadece en güçlü dizel motorla sunulacak.

Karoq’un farkı iç mekanda da devam ediyor. Ateca, Leon’nun biraz yaşlanmış kokpitini küçük yenilemelerle kullanırken Karoq bir hayli iddialı bir giriş yapıyor. VW Grubu’nun gereğinden fazla değer verdiği dijital gösterge tablosu Karoq’un donanım listesine girmiş. Orta konsolda yeni kullanılmaya başlanan dokunmatik düğmeli multimedya ekranı, aynı zamanda merkezi kumanda birimi olarak da işlev görecek. Klima kumandaları için fiziki kumandaların da atlanmadığı kokpit Skoda’ya özgü bir dizi kullanışlılık özelliğiyle taçlandırılmış. Arka koltuklar için bolca alan var ve bu durum Ateca’da kanıtlanmış bir ferahlıkla sunulacak. İspanyol kardeşinden farklı olarak Karoq bu bölümde ön koltuk sırtlığına yerleştirilmiş açılır tepsiler, USB bağlantıları ve koltuk ısıtma gibi donanımlar sunacak. 521 litrelik bagaj sınıf ortalamasını karşılıyor ve askılar gibi kullanışlılık çözümlerine sahip. Daha fazla değişkenlik isteyenler için Skoda Vario-Flex adı verilen bir arka koltuk konsepti sunuyor. Kızaklı arka koltuklar sayesinde bagaj hacmi koltuklar dik pozisyondayken 479-588 litre arasında değiştirilebiliyor.