3 boyutlu yazıcılar için teknolojini son armağanı demek zor. Aslında gelişmiş bir tür torna tezgahı olan 3 boyutlu yazıcılar 80’lerden bu yana kullanılıyor. Peki sizin evinizde niye mi yok? Teknoloji geliştikçe ve kullanımı yaygınlaştıkça 3 boyutlu yazıcıların boyutları ve fiyat etiketleri küçüldü ama hala en ucuzları bile 3 bin TL’nin üzerinde fiyata sahip. Bir de muhtemelen bir 3 boyutlu yazıcınız yoksa prototip üretmenin zorlu süreçlerinden kurtulmaya çalışan biri değilsinizdir.

3 boyutlu bir yazıcı basitçe tasarım yazılımında incelik ve ustalıkla hazırlanmış bir çizimin, yığma tekniği ve ısıyla şekillendirilebilecek bir materyal kullanılarak elle tutulur ve hatta çalışır hale gelmiş çıktısını üretir. Yani teorik olarak bir ürünün çizimini elektronik postayla alıp, yazıcınıza yükleyerek evinizde üretmeniz mümkün. Peki daha büyük nesneler? Mesela otomobil.

local motors 3d printer araba

Anlaşılan o ki bu da mümkün. En azından dayanıklılığı artırılmış plastikten, elektrik motorlu ve nispeten basit bir tasarıma sahip bir otomobili 3 boyutlu yazıcıda üretmek mümkünmüş. ABD’nin Arizona eyaletinde kurulu olan Local Motors isimli mühendislik firması bunu kanıtladı. Firmanın Strati adını verdiği otomobil, geçtiğimiz günlerde Chicago’da düzenlenen üretim teknolojileri fuarı IMTS’de 3 boyutlu bir yazıcıda üretildi ve sonrasında da çalıştı.

Strati, tahmin edeceğiniz üzere bildiğiniz gibi bir otomobil değil. Aslında tüm işlevleri yerinde ve bir otomobilin yapabileceklerini rahatça yapmak üzere tasarlanmış. Farkı ise üretim şekli için özel olarak tasarlanmasından geliyor. Örneğin sıradan bir otomobilde 2 binin üzerinde parça kullanılır ve bunların her biri farklı üretim aşamalarından geçer. Strati’de ise sadece 40 parça kullanılıyor. Otomobilin tek parçadan üretilebilecek her birimi 3 boyutlu yazıcıdan çıkıyor; buna şasi, gövde panelleri ve tüm iç mekan aksamları da dahil. Yürüyen aksam ise bir Renault Twizy’den ödünç alınmış.

Peki siz de evinizde otomobil üretebilir misiniz? Teorik olarak evet. Local Motors otomobilin satışının 2015 içinde  www.localmotors.com/3dprintedcar adresli internet sitesi üzerinden başlamayı planlıyor. Tabii otomobili satın almak bu noktada sadece 3 boyutlu çizimi satın almak anlamına gelecek. Kullanılacak malzeme, yürüyen aksam elemanları ve yazıcının maliyetiyse buna eklenecek.