Kia’nın elektrikli araçlar konusundaki iştahı çok büyük. Bunun bir sonucu olarak da EV model ailesi her geçen gün genişliyor. Bu ailenin son üyesi olan EV9, Türkiye’de satışa sunuldu.

EV9, tam da Orta Doğu ya da Kuzey Amerika pazarlarında mutlu olacak şekilde iri bir SUV. 5,01 metre boya ve 3,1 metre aks mesafesine sahip olan EV9, 1,78 metrelik de yüksekliğe sahip. Köşeli hatlarıyla da arazi aracı kimliğini vurgulayan EV9, devasa gövdesi altında 6 ya da 7 kişilik kapasite sunuyor. Her koltukta bolca yaşam alanı sunması tabii ki doğal, buna ek olarak da ikinci sıra koltuklar donanıma bağlı olarak dönebiliyor.

EV9 teknik kısımlarda da iri: 99,8 kWs’lik bataryaya sahip olan EV9’un iki versiyonu sunuluyor. Tek motorlu versiyonda arka aksta konumlu motor 203 HP güç ve 350 Nm tork üretirken, çift motorlu versiyonda güç seviyesi 384 HP ve 700 Nm’yi kadar çıkıyor. 800V’luk mimariye sahip olan otomobil, 11 kW’lık AC ve 350 kW’a kadar DC şarj kapasitesine sahip. Tek motorlu versiyonda 700 km’nin üzerine çıkan menzil vaadi de çekici.

Kia EV9’un satış fiyatı 4 milyon TL civarından başlayıp 5 milyon TL civarına kadar çıkıyor.