Dizele veda: Yeni nesil Honda CR-V

Honda, CR-V'nin yeni neslinin Avrupa versiyonunu da tanıttı. Yeni nesil sadece 1,5 litrelik benzinli ve hibrit motorlu versiyonlarla gelecek.
14 Eylül 2017

Honda yıllar süren sessizliğinin ardından büyük bir kükremeyle rekabetin tam ortasına adeta dinamit attı. Hem kompakt sınıf hem de crossover arenasında büyük iddialarla satış listelerinde bir çok yer değişikliği yarattı. Bu sırada vergi sistemimiz için çok değerli ürünler kazandık. Kısa süre içinde Civic’in aynı ikiliye sahip versiyonu gelecek ve Honda tutkunları daha da çok sevinecek. Fakat CR-V’nin mutlu günleri kısa sürecek gibi görünüyor. 2018 sonunda piyasaya çıkması beklenen yeni nesil, dizel motor olmadan gelecek.

Önce yeni neslin neler kazandırdığına bakalım. 4,59 metrelik uzunluğu şimdiki nesilden 2 cm kadar kısayken 2,66 metrelik aks mesafesi 3 cm daha uzun. Bu sayede kabinde sunulan alanın mucizevi bir genişleme göstermesini tabii ki beklemiyoruz ama iç mekanda önemli yenilikler olacak. Örneğin dijital gösterge tablosuyla güne uyum sağlanırken malzeme kalitesinde de sıçrama olacak. Geniş dokunmatik ekran gibi yenilikler sayesinde kokpitin albenisi bir hayli artacak gibi görünüyor. Yürüyen aksamda önemli yenilikler yok ama ayarların elden geçirildiği ve sürüş kalitesinin yükseltildiği açıklamalar arasında.

2017 honda crv

Gelelim asıl konuya. Yeni neslin ilk sürprizi 1,5 litrelik benzinli motora sahip olması. Civic’ten tanıdık motor, 182 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor ve yine CVT şanzımanla birlikte sunuluyor. İkinci motor seçeneğiyse 2,0 litrelik atmosferik bir benzinliyle birlikte sunulan hibrit versiyon olacak. Bu motorla ilgili detaylar henüz açıklanmadı ama vergi sistemimiz güncel halini koruduğu sürece bizim için önemi de pek olmayacak. Honda kesin bir dille CR-V’nin Avrupa hazarlarında da dizel motor olmadan satılacağını duyurdu. Bu tam olarak duymayı beklediğimiz bir haber değil. Fakat açıklamadaki Avrupa pazarları kısmı umut kırıntıları aşılamıyor değil. Dünya üzerinde dizelin terkedilmeye başlandığı doğru ama bir yerler için dizel motorlu CR-V üretimi yapılıp yapılmayacağını henüz bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, eğer yapılabiliyorsa bize de gelebilir. Yeni neslin 2018 sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor. Yani dizel motora sahip CR-V satın almak için önünüze sayılı gün kaldı.

2017 honda crv