Honda yıllar süren sessizliğinin ardından büyük bir kükremeyle rekabetin tam ortasına adeta dinamit attı. Hem kompakt sınıf hem de crossover arenasında büyük iddialarla satış listelerinde bir çok yer değişikliği yarattı. Bu sırada vergi sistemimiz için çok değerli ürünler kazandık. Kısa süre içinde Civic’in aynı ikiliye sahip versiyonu gelecek ve Honda tutkunları daha da çok sevinecek. Fakat CR-V’nin mutlu günleri kısa sürecek gibi görünüyor. 2018 sonunda piyasaya çıkması beklenen yeni nesil, dizel motor olmadan gelecek.

Detaylara geçmeden önce en yeni haberi verelim: Yeni nesil Honda CR-V’nin fiyatları belli oldu. CR-V sadece 1,5 litrelik benzinli motor, 4 tekerlekten çekiş ve CVT otomatik şanzımanla geliyor. Donanım detayları henüz belli değil ama fiyatlar Elegance Donanım seviyesiyle 265 bin TL’den başlıyor. Executive isimli donanım seviyesiyle fiyat 285 bin TL’ye ulaşırken 3. sıra koltukları isterseniz aynı donanım seviyesiyle 300 bin TL’yi gözden çıkartmanız gerekli. Executive+ isimli donanım seviyesiyse 307 bin TL ile en pahalı CR-V konumunda. Bilgi olsun diye ekleyelim, eski nesil CR-V’de Executive ile Executive+ arasındaki temel farklılık aktif güvenlik donanımları idi, yani + güvenlik paketini işaret ediyordu diyebiliriz. Güncel durumla ilgili henüz bilgimiz olmasa da durumun buna benzer olmasını bekleyebiliriz. Son olarak yeni nesil CR-V 13 Ekim’den itibaren satışa sunulacak. CR-V’nin ilk sürüş videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Önce yeni neslin neler kazandırdığına bakalım. 4,59 metrelik uzunluğu şimdiki nesilden 2 cm kadar kısayken 2,66 metrelik aks mesafesi 3 cm daha uzun. Bu sayede kabinde sunulan alanın mucizevi bir genişleme göstermesini tabii ki beklemiyoruz ama iç mekanda önemli yenilikler olacak. Örneğin dijital gösterge tablosuyla güne uyum sağlanırken malzeme kalitesinde de sıçrama olacak. Geniş dokunmatik ekran gibi yenilikler sayesinde kokpitin albenisi bir hayli artacak gibi görünüyor. Yürüyen aksamda önemli yenilikler yok ama ayarların elden geçirildiği ve sürüş kalitesinin yükseltildiği açıklamalar arasında. Buradaki en önemli yenilikler, çift pinyonlu direksiyon sistemi (düşük ve yüksek hızlar için farklı direktlik sunabiliyor), süspansiyon burçlarının hidrolik olanlarla değiştirilmiş olması ve genel gövde direncinin artırılmış olması.

2017 honda crv

Gelelim asıl konuya. Yeni neslin ilk sürprizi 1,5 litrelik benzinli motora sahip olması. Civic’ten tanıdık motor, CR-V için elden geçirilmiş. manuel şanzımanlı versiyonlarında 173 HP güç ve 220 Nm tork üretirken ülkemizde satışa sunulacak olan CVT ve 4 tekerlekten çekişe sahip versiyonlarda 193 HP güç ve 243 Nm tork üretiyor. İkinci motor seçeneğiyse önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan ve 2,0 litrelik atmosferik bir benzinliyle birlikte sunulan hibrit versiyon olacak. Bu motorla ilgili detaylar henüz açıklanmadı ama vergi sistemimiz güncel halini koruduğu sürece bizim için önemi de pek olmayacak. Honda kesin bir dille CR-V’nin Avrupa hazarlarında da dizel motor olmadan satılacağını duyurdu. Bu tam olarak duymayı beklediğimiz bir haber değil.

2017 honda crv