Gün farklılık günü ve bu nedenle de aklımıza gelmeyen başımıza geliyor. Crossover akımına kapılmak istemeyen modeller çıkış yolu olarak farklılıktan da geçip sıradışılığa gidiyor. Bunun bir sonucu olarak 3 kapılı bir hatchback olan Kia ProCeed, 5 kapılı bir shooting brake’e dönüştü.

kia proceed 2019

Shooting brake karoser türü aslında geçen yüzyılın ortalarında bir yerlerde çok popülerdi. Adının kaynağı çok bariz; av molalarında ihtiyaç duyulacak donanımlar için yeterli alana sahip spor otomobil. Bu karoser türü eskiden 3 kapılıydı ama onu aramıza döndüren Mercedes’in kararıyla 5 kapılı ve sportifliği abartılmış bir station wagona dönüştü. ProCeed de tam olarak bu. 4,605 metrelik boyuyla Ceed’in station wagon karoserli versiyon Sportswagon’dan 5 mm daha uzun ve 43 mm daha alçak. Dahası sadece karoserin yüksekliği değil sürüş yüksekliği de azaltılmış. Bu sayede kardeşlerinin yanında gerilmiş bir ok gibi görünmesinin yanında 594 litrelik bagajıyla kullanışlılık açısından bolca geri dönüşe de sahip.

kia proceed 2019

Otomobilin kokpiti ve yürüyen aksam elemanları Ceed’den değişmeden gelmiş. Bunun anlamı arkadan çok kollu bağlantılar, 1,0 litrelik ve 1,4 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motor gibi özelliklerin olacağı. En tepeyi tutan GT versiyon içinse 1,6 litrelik benzinli bir motor 204 HP güç çıkışıyla uygun görülmüş.

Kia ProCeed 2019’un ilk aylarında yollara çıkmaya hazır. Fakat içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar altında ülkemize gelişinin ne kadar gecikeceği henüz belirsiz.

kia proceed 2019 kia proceed 2019