Ve beklenen an geldi. Aslında bu gelişmeyi 2019 başlarında bekliyorduk ama geç olsun güç olmasın: Mercedes tarafından geliştirilip ilk olarak C Serisi’nde kullanılan 1,6 litrelik dizel motor, yakın zamanda E Serisi kaputu altında bayilerdeki yerini alacak. E 200d olarak anılacak yeni model sayesinde E Serisi artık hem vergi avantajlı hem de beklentileri tam olarak karşılama becerisine sahip bir versiyona kavuştu.
Peki bu iddianın dayanağı ne? Yeni motor, temelini Mercedes’in en son dizel motor neslini oluşturan 2,0 litrelik motordan alıyor. Tek turbo beslemeyle 160 HP güç ve 360 Nm tork üreten motor, gücünü arka aksa 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktaracak. Bugüne kadar düşük vergi dilimine giren tek E Serisi versiyonu olan E 180 (156 HP güç ve 250 Nm tork)  ile kıyaslanınca, dizel motorun özellikle 110 Nm’lik fazladan tork değeriyle iri sedana faydası tahmin edilebilir.

Mercedes E 200d’nin piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı henüz belli değil ama yıl sona ermeden satışa sunulması ve E 180’den hissedilir şekilde daha pahalı olması beklenebilir.