OYDER, yani Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği, yaptığı tüketici takip araştırması sonucunda bir dizi ilginç sonuca ulaşmış. OYDER’in araştırmasına göre otomotiv tüketicileri, yani sizler, otomobil satın alırken öncelikle internette araştırma yapıyorsunuz ve seçeneklerinizi minimuma indiriyorsunuz. Sonrasındaysa sadece  bulunurluk tespiti ve renk ya da fiyat gibi son karar argümanların edinmek üzere showroomları ziyaret ediyorsunuz. Yani otomobil satın alırken önceliğiniz kendi araştırmanız oluyor.

Bunun dışında araç alımlarında kredi kullanımı yüzde 52. Premium markalarda bu oran yüzde 57’ye kadar çıkıyor. Premium markalara yönlenenler bu kararlarının nedenini gelirlerindeki artış olarak gösteriyor ama gelirleri artan o kitle, premium otomobillerini özellikle markaların sağladığı peşinatsız, düşük faizli ve 36 aylık kredilerle satın alıyor.

Hayaller orta sınıf hayatlar kompakt sınıf

Otomobil satın alanların neredeyse yarısı hayalinin orta sınıfa ait bir model satın almak olduğunu söylüyor. Yazık ki satılan otomobillerin yarısını kompakt sınıfa ait modeller oluşturuyor. Bu istekli ama desteksizlerin çoğunu 40 yaş üzeri erkekler oluştururken kadın tüketiciler olaya çok daha gerçekçi yaklaşıp kullanım kolaylığından ötürü küçük sınıf hatchbackleri tercih ediyor. Kadınların otomobil satın alırken erkeklerin fikrini değerlendirmesi de, otomobil seçimi gibi zahmetli bir işi başkasına yıkmaktaki başarılarını gösteriyor olmalı.

Yani siz siz olun, otomobil alırken 36 aydan kısa olmayan bir kredi alın, bir erkeğe sorun ve öncelikle kimgecer.com’a bakın.