Son yıllarda otomotiv dünyasında oynanan en büyük kumarlardan biri Peugeot’nun 208, 2008 ve 308’de kullandığı kokpit tasarımı. Küçük direksiyon simidi ve başarılı ergonomisi sayesinde aslında çok iyi bir tasarım olmasına rağmen alışkanlıkları tamamen değiştirmek zorunda bırakması nedeniyle ya sev ya terk et kurulumu haline geliyor. Fakat bu kokpit tarzı yeni nesli daha rahat sevmemizi sağlayabilir.

PeugeotiCocpit010

Öncelikle yeni nesil kokpit tasarımı 3008’in ikinci nesli için hazırlanmış. İkinci olaraksa bu kokpit en azından fotoğraflarda çok kaliteli ve çekici görünüyor. İşçilik konusunda risklere sahip ama içinde oturanı sarmalaması ve geniş kaplama yüzeylerin şık göründüğü bir gerçek.

Yeni nesil Peugeot 3008 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Yeni kokpit yapısında ilk dikkat çeken BMW tarzı büyük bir ekranın kullanımı. Bu ekran Bavyeralılar gibi merkezi bir kumanda üzerinden değil dokunmatik olarak kumanda edilecek. Bunun dışında gösterge tablosunun yerleşimi tıpkı 308 gibi ama gösterge tablosu tamamen dijital. Bu sayede VW Grup’un kullandığı gelişmiş gösterge tablosuna benzer bir bilgi akışı değişkenlik ve etkileyicilik sağlanıyor.

Kokpitin ergonomisi hakkında konuşmak için henüz çok erken ama iki büyük bardaklık ve bir kaç tane saklama alanı küçük eşyaları yerleştirmek için yeterli olacak gibi görünüyor.

Peugeot’nun yeni kokpit tasarımı ilk olarak, yılın son çeyreğinde satışa sunulması planlanan 3008’de kullanılacak.

PeugeotiCocpit009 PeugeotiCocpit006 PeugeotiCocpit005 PeugeotiCocpit004 PeugeotiCocpit003 PeugeotiCocpit002 PeugeotiCocpit008 PeugeotiCocpit011 PeugeotiCocpit001