Elektrikli otomobiller belki de otomobilli hayatımızın geleceğine hakim olacak. Ama bugün onlar, tüm avantajlarına rağmen birlikte yaşaması çekilmez derecede zor olan yol arkadaşları. Maksimum torkunu rölantiden itibaren sunan elektrik motoruna sahip bir otomobil kullanmak çok keyifli ama onu 8 saat boyunca şarj edip ancak 130 km gittikten sonra yolda kalmak ya da 5 yıl sonra pillerin kapasitesinin yarıya inmesi kimseye eğlenceli gelmeyecektir. Şimdiyse bir enerji şirketi bütün bu zorluklara bir de römork takılı bir aracı kullanmanın zorluklarını eklemeyi istiyor.

5 3

Şaka bir yana, Nomadic Power şirketi elektrikli otomobiliyle uzun yolculuklara çıkmayı hayal edenler için akıllıca bir çözüm önerisi getiriyor. Elektrikli araçların tümüne uygun bir şekilde geliştirilecek ve kendi römorku üzerinde çekilmeye hazır bekleyecek piller, kurulacak istasyonlardan alınabilecek. Gücü 85 kWh’a çıkartılan piller sayesinde araçların menzilinin 500 km’ye yaklaştırılması ön görülüyor. Eğer daha uzun mesafe katetmek istiyorsanız, yapmanız gereken diğer bir istasyondan pil römorkunuzu değiştirmek olacak. İstasyonlarda piller güneş enerjisi kullanılarak şarj edilecek.

Tüm bunlar şimdilik bir gelecek projeksiyonu. Yani hali hazırda kurulu bir şebek yok. Hatta pil kapasitesinin geliştirilmesi için bile çalışmalar devam ediyor. Fakat bu tür ara çözümler elektrikli otomobillerle mecburi birlikteliğimiz öncesinde geçiş dönemi için gerekli olacak. Tabii römork takılı bir araçla geri manevra yapmayı denememiş olanlar bunun ne kadar eğlenceli olduğunu anlayınca gideceği yere trenle gitmeyi tercih edebilir.

nomad_bmw_i3_nissan_leaf-crop 16