Jeep’in Avrupa’daki varlığı FCA için büyük önem taşıyor. Özellikle Renegade eski kıtada Fiat 500X’in başaramadığını başardığı için el üstünde tutulan bir model haline geldi ve bu durumun Compass tarafından da başarılması çok önemli. Fakat Compass tam olarak bu yetkinliğe sahip değil. Evet yetenekli bir Jeep modeli olarak kağıt üzerinde yapması gerekeni yapıyor gibi ama birebir rekabette rakiplerinin ne kadar ilerlediği düşünülürse Compass’a yürüyen aksam iyileştirmesinden daha fazlasının gerektiği de ortada. Bu atılım pek yakında yapılacak, aslında tam olarak 6 Nisan 2021’de yapılacak. Yani o zamana kadar eldeki bir iki fotoğraf üzerinden yorum yapmakla sınırlı kalacağız. Neyse ki görünen köy kılavuz istemez, köyün görünmeyen kısımlarıysa aylardır piyasada olduğu için estetik değişimleri anlatmak o kadar da zor olmasa gerek. Son olarak, fotoğraflarını gördüğünüz makyajlı versiyon aslında daha önce Compass’ın Çin pazarına özgü bir versiyonu olarak tanıtılmıştı. Fakat bu araçta İtalya plakası olmasından hareketle makyajın aynı düzlemde olacağını öngörmek mümkün.

Değişimin dış tasarımda büyük farklar oluşturmadığı hemen anlaşılıyor. Muhtemelen donanıma bağlı olarak gelecek bir dizi havalı detay dışında yeni farlar, yeni jantlar ve yeni renk seçenekleri de Compass’ın varlığını güçlendirecek. Farklı ve güne uygun bir ışık imzası Compass için iyi bir gelişim olabilir. Lake kaplı çamurluk kaplamaları da Jeep’in bile bu araçların şehir maceracıları olduğunu kabullendiğini gösteriyor gibi.

 

Anlayacağınız dış tasarımda çok fazla değişiklik yok. Zaten Compass’ın en önemli kozlarından bir tanesi de bu dış tasarımla gelen ve diğerlerinden farklı olarak bir arazi aracı olduğunu iddia eden duruşuydu. Gelin görün ki o duruş iç mekanda yok oluyordu. Neyse ki bu konuya eğilmeyi atlamamışlar ve Compass’a tamamen yeni bir kokpit vermişler.

Son dönem Jeep modellerinden esintiler taşıyan kokpit, öncelikle kalite algısıyla olması gereken yere ulaşmış gibi. Bunun dışında düğme sayısının azaltılması için yeni bir merkezi kumanda arayüzü (muhtemelen Android işletim sistemi tabanlı) ve yüksek çözünürlüklü gibi görünen büyükçe bir dokunmatik ekran kullanılmış. Bu sayede kokpitin düğme dağılımı artık daha derli toplu, iklimlendirme kumandaları olması gerektiği gibi kullanışlı ve vites kolunun etrafındaki bir iki düğmeyle de karmaşa yaratmadan yeni bir düzen kurulmuş. Dijital gösterge tablosu da rekabetteki önemli eksiklerden bir tanesini kapatıyor. Zira bu ekranlar çok bilgi aktarmasa da müşteriler tarafından çok seviliyor ve artık o kadar da pahalı değiller. Yani tam bir kazan-kazan durumu. Hazır elleri değmişken Fiat Punto’dan bu yana hayatımızda olan sinyal/silecek kollarını da değiştirseler güzel olurmuş ama o da artık başka bahara.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi teknik iyileştirmeler bir kaç ay önce yapıldığı için Compass’ın bu konuda ikinci bir düzenleme alacağını düşünmüyoruz. Yine de ihtiyatlı olmakta fayda var, zira Jeep 6 Nisan’da tanıtacağı aracın tamamen yeni Compass olduğunu iddia ediyor. O zaman bekleyip görelim.