Passat Sedan’ın üretimi bitti ama Passat varlığını sürdürüyor. Bundan sonra sadece SW karoserle üretilecek ve asıl pazarı olan Avrupa’da daha güçlü olmaya odaklanacak. İşte bu odaklanmayla ilk tanışma karşınızda. Son dönemin modasına uygun bir şekilde VW de Passat Variant’ın yeni neslini kamuflajlar altında gösterdi. Bu, sosyal medya ve etkileşim dünyasının yeni trendi ve alışmamız gerekenlerden de bir tanesi. Sonuçta ne kadar etkileşim o kadar iyi.

Konumuza geri dönecek olursak; Yeni Passat nesli irileşerek, belki de Skoda Superb ile arasındaki farkların bir kısmından kurtularak geliyor. MQB Evo altyapı üzerinde yükselen otomobilin boyu 14 cm artmış. Ne kadar olduğu açıklanmasa da aks mesafesi de büyümüş ve bu sayede de hem arka koltuk diz mesafesinin 5 cm artmasını hem de bagaj hacminin 40 litre daha iyi bir değer olan 690 litreye ulaşmasını sağlanmış. Genel tasarım hakkında konuşmak için erken ama arka camın artık daha eğimli olduğunu söylemek zor değil.

İç mekanda büyük yenilikler var. VW’nin Golf 8 ve ID modelleriyle geçtiği yeni kokpit felsefesi Passat Variant için de kullanılıyor. Standart olarak gelen 12,9 inçlik yatay ekran, üst donanımlarda 15 inçe kadar büyüyor. Bu ekrandan tüm araç ayarları da yapılacak. Bu konsept geleneksel VW müşterilerinden bolca eleştiri aldı ama VW iyileştirmeler konusunda iddialı. Mesela kullanımı kolaylaştırmak adına çok önemli bir unsur olan sliderlar (parmağınızı sürterek ayarlamalar yapmanızı sağlayan dokunmatik yüzeyler) artık aydınlatmaya sahip. Bunun dışında vites kolu artık direksiyon kolonunda. Renault’nun yaptığı hataya düşmeyen VW, silecek kumandalarını da tıpkı Mercedes’in asırlardır kullandığı gibi sinyal koluna taşımış. Vites kolundan boşalan alanda da bolca saklama alanı sunuluyor. Isıtmalı-soğutmalı ve masajlı koltuklar konusunda özenle çalışılmış ve irice bir dijital gösterge tablosuna ek olarak da head-up gösterge alınabilecek.

Teknik detaylardaysa VW’nin Passat Variant’ın sürüşüne odaklandığı anlaşılıyor. Eskiden olduğu gibi dizel, benzinli ve hibrit seçeneklerle gelecek olan Passat Variant’ın hala tamamen elektrikli versiyon yok. Buna karşılık prizden şarj edilebilir hibrit versiyon artık DC’den hızlı şarj imkanı ve 100 km’ye varan elektrikli menzil sunuyor. Asıl odağa gelirsek; Passat Variant, sürüşünün eskisinden daha sportif olması için Golf GTI’dan alınmış teknolojileri kullanacak. Gelişmiş bir şasi yönetim sistemi, yeni direksiyon sistemi ve geometrisi değiştirilmiş süspansiyon sistemi bu amaç için kullanılacak. Eskiden olduğu gibi adaptif amortisörler seçenekler arasında olacak ve şasi kontrolüyle aktif olarak çalışacak. VW’nin neden Passat Variant’ın sportifliğine bu kadar yoğunlaştığı bir muamma. Sonuçları da merak uyandırıcı.

Bu merakı gidermek için beklememiz gereken tarihse muhtemelen 2024 başları.