VW’nin kompakt van sınıfında fırtınalar estirdiğini söylemek zor. 5. nesil Golf altyapısı üzerinde yükselen Touran, zayıf motorları ve demode iç mekan çözümleriyle özellikle Fransız rakiplerinin oldukça gerisinde kalıyordu. Yeni nesil bu nedenle ne yaparsa yapsın selefinden daha iyi olacak.

Tıpkı 7. nesil Golf gibi değişken mimariye sahip MQB altyapı (aks mesafesi ve iz genişlikleri değiştirilebiliyor, sadece pedallarla ön aks merkezi arasındaki mesafe sabit) üzerinde yükselen ikinci nesil Touran, yerini aldığı modelden 13 cm daha uzun (4,52 metre) ve 4 cm daha geniş. Üstelik bu uzamanın 11,3 cm’lik bölümü iki aks arasında yaşanmış ve Touran’ın aks mesafesi kompakt sınıf ortalamasından kurtulup orta sınıfa göz kırpar hale gelen 2,79 metreye ulaşmış.

yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran

Anlayacağınız Touran oldukça iri bir araç haline gelmiş. kokpitte bilindik VW ekipmanları yine bilindik dizilimle kullanılmış ve kalite algısını arttırma görevi kir gösterme konusunda bir uzman olan siyah lake kaplamalara bırakılmış. Arka koltuklar kızaklar üzerinde 20 cm ileri-geri hareket ettirilebiliyor. Üçüncü sıra koltuklarsa çocuklar için bolca alan ve kolay geçiş imkanı sunuyormuş ki bu zaten olması gereken bir durul. Touran’ın iç mekanında 47 tane küçük eşya gözü bulunuyor. Büyük eşyalar içinse geniş bir bagaj var. VW 5 koltuklu kullanımda bagaj hacminin 1040 litre olduğunu iddia ediyor ama bu değer, eğer bagajı tavana kadar doldurup ilk sert frende kafanıza bir valiz inmesini göze alırsanız geçerli. Normal şartlardaysa bizim tahminimize göre en azından 500-600 litre aralığında bir hacim sunuyordur.

Dış ebatlarındaki büyümeye karşın yeni nesil Touran eş donanımlı selefinden 60 kg daha hafif. Bu çok büyük bir ilerleme değil ve muhtemelen ek güvenlik donanımlarıyla zaten yok oluyordur ama belirtmeden de olmaz. Yeni altyapı beraberinde yeni motor seçenekleri getirmese de eski motorların yeni versiyonlarını getiriyor. Baz olarak 1,2 litrelik TSI motorun 110 HP güç üreten bir versiyonu kullanılıyor ve bu motor sadece 6 vitesli manuel şanzımanla satılacak. Daha güçlü bir benzinli isteyenler için 1,4 litrelik TSI motorun 150 HP güç üreten bir versiyonu devreye giriyor. Bu motor isteyenler tarafından 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman DSG ile de kullanılabilecek. Son olaraksa 1,6 litrelik TDI dizel motorun 110 HP güç üreten versiyonu 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman DSG şanzıman ile sunulacak.

yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran yeni nesil vw touran