Günlük hayata ve iş hayatına uygun, bizim açımızdansa vergi avantajlı kompakt araç. Hafif ticariler bir şekilde gündemde kalmayı başarıyor ve bu da hareketli pazarın üreticilerin iştahını kabartmasına neden oluyor. Yeni nesil Citroen Berlingo bunun en güzel kanıtı. Diğer bütün sınıflar yerini yavaş yavaş crossoverlara terkederken hafif ticariler kendine yeni açılımlar arıyor.

Berlingo’nun yüzü, son dönem Citroen tasarım çizgisini yansıtıyor. Ne yazık ki bu çizgi fazlasıyla baskın ve uygulandığı her modelde neredeyse aynı duruyor. C3, C3 Aircross ve şimdi de Berlingo, iki parçalı farları ve burun tasarımını enine kateden Citroen logosuyla neredeyse üçüz kadar birbirine benziyor. muhtemelen ete kemiğe büründüğünde Berlingo iriliğiyle iki kardeşinden rahatça ayrılacaktır ama fotoğraflarda bu pek farkedilmiyor. Hazır laf boyuttan açılmışken, standart Berlingo’nun boyu 4,40 metre ve aks mesafesi de 2,78 metre. 7 koltukla da alınabilecek olan XL versiyonun boyuysa 4,75 metre ve aks mesafesi 2,97 metre. Berlingo’nun boyu sınıf ortalamasında ama aks mesafesi konusunda hedefler aşmış gibi, değişkenliğiyle meşhur EMP2 altyapıya şükranlarımızı sunuyoruz. Bu arada normal Berlingo M yani Medium (Orta) olarak tanımlanıyor, demek ki ileride biraz daha küçük bir şasi versiyonu planlanıyor olabilir.

 

Berlingo’nun iç mekanında da ticari araçtan farklılıklar dikkat çekiyor. Örneğin EAT6 otomatik şanzıman alınırsa vites kolu çevirmeli bir düğme şeklinde geliyor, çift bölgeli otomatik klima gibi donanımlar da unutulmamış. İkinci sırada bağımsız ayarlanabilen ve yerinden çıkartılabilen koltuklar bilindik bir özellik ama uzun şasili versiyonda bunlara yerinden sökülebilen 3. sıra koltuklar da eklenmiş. Dahası XL şaside bu koltuklar kızaklar üzerinde ileri-geri ayarlanabiliyor, M şasideyse bu özellik sunulmuyor.

Berlingo’nun motor kaputu altında 1,2 litrelik Puretech ve 1,5 litrelik BlueHDi motorlar sunulacak. Her iki motor da 130 HP güç üreten versiyonlarında 8 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzıman EAT8 ile satın alınabilecek.

Yeni nesil Berlingo’nun yaz aylarında satışa sunulması bekleniyor.