Aslında Kia’nın kompakt hacthbacki için neslin devamı yerine model değişimi tanımını kullanmamız gerekli. Çünkü Cee’d tarihe karıştı ve yerini Ceed aldı. Şaka bir yana ama Ceed’in adındaki kesme işareti ilk günden bu yana sürdürdüğü anlamsız varlığını 3. nesille birlikte kaybetti ve artık modelin basitçe Ceed oldu.

2018 yeni kasa kia ceed

Yeni neslin adındaki değişim pek de önemli değil. Sonuçta kimse kesme işareti nedeniyle Ceed hakkında yargıya varmıyordu ama kendi adımıza ismini yazmak bir hayli kolaylaştı. Otomobilin nesil değişiminde adından daha önemli yenilikler kazandığı da ortada. Yeni geliştirilen K2 altyapı üzerinde yükselen Ceed, selefinden 2 cm daha geniş ve 2,3 cm daha alçak. 2,65 metrelik aks mesafesi değişmeden kalmış. aracın boyu da değişmemiş ama ön tekerlein ön kısmındaki uzunluk azaltılıp arka lastiğin arsasındaki uzunluk arttırılmış. Sonuçta 395 litrelik bagaj  hacmi sınıfının en iyisi olmasa da rekabetçi bir sunum.

2018 yeni kasa kia ceed

Ceed’in hem iç hem de dış tasarımı tamamen değişmiş. Bu normal ama normal olmayan, bu Kia modelinde herhangi bir Kia modelinde olmadığı kadar çok Hyundai esintisi yakalanabilmesi. Hem karoserde hem de kokpitte aynı çatı altındaki iki üreticinin yolları kesişmiş gibi görünüyor. İç mekanda büyük dokunmatik ekran, tabii ki üst donanım seviyelerine ait bir parça ama yine de dikkat çekici. Bu ekran tıpkı i30’da olduğu gibi 5, 7 ya da 8 inçlik olarak satın alınabilecek. Dahası üst seviyelere çıkanlar JBL ses sistemi, havalandırmalı koltuklar ya da direksiyon ısıtması gibi donanımlara da sahip olabilecek. Laf donanımlardan açılmışken, Ceed aktif şerit takip asistanının yeni bir sürümü sayesinde ikinci seviye otonom sürüş kabiliyetine sahip olabilecek. Bunun anlamı, normalde sadece istemsiz şeritten çıkıldığı durumlarda müdahale etmek yerine sistem aracın şeridin ortasında kalmasını sağlayacak ve bir nevi şerit yerine yolu takip edebilecek.

2018 yeni kasa kia ceed

Ceed’in kaputu altında i30’dan tanıdık üç motor yer alacak. 1,0 litrelik ve 1,4 litrelik direkt enjeksiyonlu benzinli motorlar, 120 HP ve 140 HP güç üretirken, 1,6 litrelik dizel motor 115 ve 136 HP güç üreten iki versiyona sahip olacak. Güçlü benzinli ve dizel motorlar 6 vitesli manuel şanzımanın yanısıra 7 vitesli ve çift kavramalı DCT şanzımanla da sunulacak.

Ceed’in Mart ayı başındaki resmi tanıtımının ardından Mayıs sonu itibariyle Avrupa pazarına sunulması bekleniyor. Ülkemize gelişi de yaz aylarında gerçekleşecektir.

2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed 2018 yeni kasa kia ceed