Ferrari geçtiğimiz yıllarda endüstri için alışılmadık bir karar verdi. Ana firma Fiat’ın üst yönetimine göre İtalyan spor otomobil üreticisi fazla üretim yapıyordu ve bu rakamın sınırlandırılması gerekliydi. Üretimin azaltılması çok alışılmadık bir durum değil. Fazla stoku olan her üretici üretimini yavaşlatabilir. Fakat Ferrari, sipariş listeleri uzarken bu kararı verdi. Dünyayı sarsan ekonomik krize rağmen her yıl yeni bir rekor kırılıyordu ama üretim sınırlandırıldı. Böylece üretilen her bir otomobilin Ferrari’nin listesinde yer alandan daha değerli olması sağlandı. Peki karlılık? İnanılması güç ama Ferrari daha az otomobil satarak daha çok para kazanmayı da başardı.

Peki bu başarıyı sağlayan ne? Öncelikle bahsettiğimiz büyük başarılarla dolu bir geçmişe sahip dünyanın en prestijli otomobil üreticilerinden bir tanesi. Bu güne kadar değerlerinden taviz vermemiş ve ürettiği otomobiller neredeyse doğduğu anda klasik mertebesine ulaşıyor. Ve Ferrari inanılmaz bir isteğe bağlı donanım listesi sunuyor. Kişiselleştirme seçeneklerinin çokluğu kadar bu seçeneklerin fiyatları da ilginç. Tek tek fiyatları öğrenmeniz için İstanbul’daki Fer-Mas’a uğrayıp bir sipariş formu doldurmanız gerekli ama sadece karbon fiber bardak tutucu için bile 4 haneli rakamları göreceğinizi söyleyebiliriz. Bir valiz seti isterseniz rakam orta sınıf bir otomobil fiyatına kadar çıkabiliyor.

Ferrari1

Konfigüratör iki farklı seçimi karşılaştırmanıza olanak veriyor.

Peki bunlardan bize ne? Şöyle ki Ferrari bu seçenek zenginliği içinde müşterilerinin daha rahat olabilmesi için çok başarılı bir konfigüratör sunuyor. Bu sayede bu linkteki siteyi ziyaret ederek hayallerinizdeki Ferrari’yi görebiliyorsunuz. Tabii bir de aşağıdaki fotoğrafta lduğu gibi en olmayacak kombinasyonları da deneyebiliyorsunuz. Sonunda da bütün bu seçimlerinizi hoş bir PDF dokümanına dönüştürerek arkadaşlarınızaa “Ferrari siparişim nasıl?” konulu bir mail atabilirsiniz.

Ferrari1

Bir Ferrari’nin iç mekanının nasıl görünmemesi gerektiğini de salan ortamda deneyebiliyorsunuz.