Bu biraz ilginç. Zira fotoğraflarına baktığımız araç tam olarak bir Megane Liftback (bagaj kapağının arka camla birlikte açıldığı ama HB’lerde daha eğimli olduğu gövde türü) ama yerden yüksek tasarlanmış. Renault’ya göre altı Kadjar üstüyse Megane. Bir sedanın seçkinliğine ve bir SUV’un yeteneklerine sahip. Bize göreyse yerden yüksek araçlar sayesinde yüksek karlılık stratejisinin en ilginç örneklerinden biri.

Arkana, Rusya pazarından gelen özel talep üzerine Rus ve Fransız Renault ekiplerinin işbirliğiyle geliştirilmiş bir konsept. Fakat görüntüsü üretime hazır gibi. Rusya, BMW X4/X6 ya da Mercedes GLC Coupe/GLE Coupe gibi modellerin en çok rağbet gördüğü pazarlar arasında. Zemin ve iklim şartları nedeniyle arazi aracı izlenimi yaratan her şeyin bu coğrafyada makbul olmakta haklı ve buna biraz da gösteriş merakı eklenince bu sonuç doğal hale geliyor. Bunu gören Renault’nun Rusya operasyonu çalışanları da eldeki iki değerin birleşiminin mükemmel olacağını düşünmüşler. Sonuçta bizce Arkana gözü rahatsız etmeyen bir araç, hatta belki bu sınıfın yaratıcılarından daha dengeli oranlara sahip.

Arkana ile ilgili teknik detaylar henüz belli değil. Muhtemelen genel özelliklerini Megane Sedan ile paylaşıyordur. 2,7 metrelik aks mesafesi ve 4,6 metre civarında boy paylaşılanlar arasında olmalı. Buna karşılık çok daha kullanışlı bagaj sunmak gibi avantajları da var. Yürüyen aksamla ilgili tek açıklama en modern motorlara ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olacağı yönünde. Bunun tam olarak ne anlama geldiğini biz de bilmiyoruz. Zira Rusya pazarında Renault çoğunlukla Dacia modellerinin Renault logolu versiyonlarıyla varlık gösteriyor. Koleos dışındaki tek modern Renault modeli Captur’un biraz daha uzun aks mesafeli versiyonu olan Kaptur. Bu aracın kaputu altındaysa 1,6 litrelik atmosferik benzinli motor önden çekiş ve manuel şanzıman ya da CVT seçeneği ya da 2,0 litrelik atmosferik benzinli motor, 4 tekerlekten çekiş ve tork konvertörlü otomatik şanzıman yer alıyor.

Arkana 2019 yılında ilk olarak Rusya pazarında satışa sunulacak. Sonrasındaysa Asya pazarları öncelikli olmak üzere diğer pazarlar da devreye alınacak. Ülkemize gelir mi gelirse nasıl karşılanır bunları zaman gösterecek.