O bir bagaj şampiyonu, o bir arka koltuk sarayı, o bir çözüm merkezi. Skoda Octavia, sunduklarıyla yıllardır otomobile kullanışlılık odağında bakanların baş tacı. Bu unvanı kazanmasının en belirgin sebepleri ön koltuklarının arkasında sunduğu her şeyin sınıfının en iyisi olması. Buna karşılık da fiyatıyla makul sınıflandırmasında kalabilmesi onu fayda/maliyet oranlamasında en yukarılara taşıyor. Madalyonun öbür tarafındaysa Octavia hiç bir zaman güzellik abidesi olamadı, ya da iç mekanı bakanı hayrete düşüren etkileyici bir alan olmadı. Yeni nesil bu son iki yargıyı kılmak için geliyor.

Detaylara geçmeden önce son haberi paylaşalım. Yeni nesi Skoda Octavia Türkiye’de satışa sunuldu. Eskiden olduğu gibi yine 1,0 litrelik ve 1,5 litrelik benzinli motorlara sahip olan Octavia, yeni nesliyle birlikte bu motorların mild-hibritle desteklendiği e-Tech versiyonuyla geliyor. Zira normal versiyonlar otomatik şanzıman seçeneğine sahip değil. Elite ve Premium isimli iki donanım seçeneğine sahip olan yeni nesil Octavia, 1.0 TSI motor DSG çift kavramalı otomatik şanzıman ve baz donanım seviyesiyle birlikte 319.900 TL’den başlayan satış fiyatına sahip. 1.5 TSI motor ve DSG şanzıman ikilisinin Elite donanım seviyesiyle satış fiyatıysa 344.900 TL olarak belirlenmiş. Aynı fiyat 1,0 litrelik motorun Premium donanım seviyesi için de geçerli. Son olarak Premium donanım seviyesine ve 1,5 litrelik motora sahip versiyon ise 369.900 TL’lik fiyat etiketine sahip. 2020 Aralık ayına özel olarak sunulan kampanya ile Elite donanım seviyesine sahip versiyonlarda 20.000 TL ve Premium donanım seviyesine sahip versiyonlarda 30 bin TL’lik indirimler söz konusu.

Yeni nesil Skoda Octavia fiyat listesi için tıklayın.

Yeni nesil Skoda Octavia kataloğu için tıklayın.

yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020

Tasarımı değerlendirmeyi size bırakıyoruz, yani Octavia’nın arka tasarımının Ford Focus Sedan’dan doğrudan alınmış gibi göründüğüne dair fikirler ancak size ait olabilir. Bizim işimizse neler sunulduğunu anlatmak. Eskiden olduğu gibi MQB altyapı üzerinde yükselen Octavia, selefinden 1,9 cm daha uzun bir otomobil. Hatta aks mesafesi de 2 cm kadar uzamış. Yani boyutlarda hala değişim var ki, bu zamana kadar da sunduklarıyla daha fazlasını bekletmeyen bir otomobilden bahsediyoruz. Güncel neslin 568 litrelik bagaj hacmine karşın bagaj hacmi 600 litre olarak açıklanıyor ama bu değer yedek lastiksiz. Lafı geçmişken, bagaj kapağı hala arka camla birlikte açılıyor. Arka koltukların diz mesafesi de pek değişmeden kalanlar arasında. Buraya kadar ki tüm sunumlar bilindik Octavia özellikleri.

yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020

Yeni olansa Octavia’nın artık çok daha seçkin bir kokpite sahip olduğu.  İlk fotoğraflar üzerinden konuşmak pek doğru değil ama kokpitin yapısının selefinden çok daha havalı olduğunu söylemek muhtemelen fazla ileri gitmek olmaz. İki kollu direksiyon simidinden başlayıp 8. nesil VW Golf’te tanıtılan 10 inçe kadar uzanan büyüklükte ekran seçenekleriyle gelen yeni merkezi kulanda ekranına kadar uzanan yenilikler, Octavia’nın beklediği kalite algısına ulaşmasını sağlamış olabilir. Merkezi ekran, tıpkı PSA (Peugeot-Citroen-DS-Opel) modellerinde olduğu gibi havalandırma kumandaları dahil tüm birimleri bir arada topluyor. Bu sayede kokpitteki düğme sayısı bir hayli azalmış. Bunun dışında araç yazılımı, araçtaki elektronik SIM kart üzerinden sürekli olarak ağa bağlı kalabiliyor ve buradan aldığı farklı bilgileri sürücüye aktarabiliyor. Bu sayede anlık trafik bilgisiyle başlayan ve ilerleyen dönemde araçlar arası iletişime uzanacak bir iletişim ağının temelleri de atılmış.

yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020

Dijital bir gösterge tablosu, head-up gösterge, havalı ambiyans ışıklandırması ve Porsche 911’den alınmış gibi duran dokunmatik vites kolu gibi detaylar da Octavia kokpitinin diğer özellikleri. 5 tane USB-C bağlantı portu, kapıda çöp kutusu ve şemsiye, çeşitli yerlerdeki tablet ve mobil telefon tutucular ve bir sürü hayat kolaylaştırıcı çözüm de Octavia’nın hediyeleri olarak kabinde yer buluyor.

yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020

Gelelim güç kaynaklarına; Öncelikle bizi en çok ilgilendiren ve muhtemelen büyük merakla beklenen haber, Octavia da Golf gibi 1,6 litrelik dizel motora veda ediyor. Dizel motorlar varlığını sürdürüyor ama sadece 2,0 litre hacimli olarak. Bunun dışında 1,0 litre ve 1,5 litre hacimli benzinli motorlar sunulmaya devam edilecek. 110 HP (200 Nm tork) ve 150 HP (250 Nm tork)güç üreten bu motorlar, ilk etapta sadece manuel şanzımanla gelecek. Bunun dışında 48V elektrik sistemine sahip mild-hibrid versiyonlar, yine 1,0 litrelik ve 1,5 litrelik TSI motorla gelecek. 7 vitesli DSG’nin standart olarak sunulacağı bu versiyonlarda fren sırasında elde edilen enerji daha büyük kapasiteli aküde depolanacak ve motora kayışla bağlı olan bir elektrik motoru yardımıyla hem ara hızlanmalarda benzinli motora destek olacak hem de sürücü ayağını gaz pedalından çekip aracı süzülmeye bıraktığında motorun kapatılmasını sağlayacak. Skoda jargonunda e-TEC olarak anılacak bu motorların yanında Octavia gerçek bir hibride de sahip olacak. 1,4 litrelik TSI motor ve 6 vitesli DSG ile birlikte sunulacak olan bu hibrit, prizden şarj edilebilen 13 kWs’lik pilleriyle 55 km’ye varan elektrikli sürüş menzili vaadediyor. Bu versiyonla ilgili bilmeniz gereken, Octavia’nın devasa bagajının hibridin devasa pilleri tarafından işgal edilmiş olması: Bagaj hacmi 450 litreye düşmüş. Son olarak bizimle pek ilgisi olmasını beklemesek de Octavia CNG’li (Compressed Natural Gas/Sıkıştırılmış Doğal Gaz) bir versiyona da sahip olacak.

yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020 yeni kasa yeni nesil skoda Octavia 2020