Mercedes pikap pazarı için bir süredir hazırlanıyordu ve bu hazırlıkların sonucu nihayet karşımızda. X Serisi, Nissan ortaklığında elden geçirilip Mercedesleştirilmiş bir Nissan Navara. Fakat bu yıldızın değerini düşürecek bir haber değil. Çünkü Hem Navara sınıfının en güçlü modellerinden biri hem de Mercedes en önemli rakiplerinden farklı olarak ticari araç dünyasında da büyük bir şana sahip. Bu nedenle de neyin dönüştürüldüğünden çok neye dönüştürüldüğü önemli.

Önce en yeni haber. X Serisi ülkemizde satışa sunuldu. İlk olarak Nissan imzalı 2,3 litrelik dizel motora sahip olan X 220d (136 HP güç ve 403 Nm tork) ve X 250d (190 HP güç ve 450 Nm tork) versiyonları satışa sunulan pikabın 2018 ilk yarısı içinde Mercedes imzalı 3,0 litrelik V6 dizel motora (258 HP güç) sahip bir versiyonu daha yelpazeye eklenecek. 4 silindirli motorlardan güçlü olan 4 tekerlekten çekiş ve 7 vitesli otomatik şanzımanla donatılabilecek. Arkadan itişli X 250d maniel şanzımanla da alınabilecekken 4 tekerlekten çekişli X 250d 4Matic sadece otomatik şanzımanla gelecek. Gelelim fiyatlara: Pure isimli gerçek bir saflık abidesi olan (siyah tamponlar, 17 inçlik sac jantlar, 7 inçlik multimedya ekranı) baz versiyon, manuel şanzıman ve arkadan çekişe sahip X 220d’nin fiyatı bile pek düşük değil. Aslında başlangıç fiyatı tam olarak rakibi de gösteriyor. Çünkü 135 bin TL’lik değer, 180 HP güç üreten 2,0 litrelik motora sahip VW Amarok’tan sadece biraz daha yüksek ama diğer tüm rakiplerin bir hayli üzerinde. Hatta X Serisi’nin donörü olan Nissan Navara bu fiyat seviyesine bakınca gerçek bir kelepir konumuna geliyor. X Serisi ile ilgili diğerbir bilgi, Power isimli en üst donanım seviyesinde LED farlardan eller serbest anahtar sistemine, 360 derece kamera sisteminden 19 inç alaşım jantlara kadar bir dizi donanım standart olarak sunuluyor. Donanımlarla ilgili son bir ekleme, Mercedes güvenlik konusunu ciddiye almış. Bu nedenle de ön, yan, perde ve sürücü diz havayastığının yanında aktif fren yardımcısı ve şerit takip asistanı tüm X Serisi versiyonlarında standart olarak sunuluyor. Güncel fiyatlarla ilgili aşağıdaki linki kullanmanızı tavsiye ederiz zira fiyatlar bir hayli dalgalı. O zaman X Serisi ile ilgili detaylara dönebiliriz.

Mercedes X Serisi fiyat listesi için tıklayın.

Renault-Nissan ittifakıyla yaptığı ortaklık Mercedes için bu yolda büyük bir şans. Zira Navara sahip olduğu özellikleriyle 1 tonluk pikap pazarının en nitelikli modellerinden birisi. Mercedes de bunu iyi bildiği için elindeki değeri yüksek hammaddeyi kendi kıymetli metalleriyle donatmayı tercih etmiş. X Serisi’nin teknik temeli Navara’dan değişmeden alınmış. Motorlar, çekiş sistemi ve şanzımanlar tamamen Nissan imzalı. Açıkçası biz biraz daha farklılık bekliyorduk ama 2,3 litrelik motor yeterince iyi bir seçim. 163 HP ve 190 HP güç üreten iki versiyon tıpkı Navara’da olduğu gibi sıralanıyor.

Baz versiyon X 220 d olarak anılıyor. Bu versiyonun torku 403 Nm ve sadece manuel şanzımanla üretilecek. 450 Nm tork üreten güçlü versiyonsa X 250d olarak tanımlanacak ve baz versiyondan farklı olarak 7 vitesli otomatik şanzıman seçeneğine de sahip olacak. X Serisi’nde Mercedes motoru görmek isteyenler, 2018’de tanıtılacak olan ve muhtemelen X 350d olarak tanımlanacak olan V6 dizel motorlu versiyonu beklemek zorunda. Bu versiyonla birlikte elektronik kontrollü ve sürekli 4 tekerlekten çekiş sistemi de X Serisi ürün gamına eklenecek. Mevcut versiyonlarsa Nissan’ın seçimli 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip.

X Serisi’nin görünümü tamamen kendine özgü. Hatta bir kaç farklı versiyonu olmasıyla biraz fazla kendine özgü. X Serisi, Pure, Progressive ve Power adlarını taşıyan 3 donanıma sahip olacak. Pure, adından anlaşılacağı üzere sac jantlara ve siyah tamponlara sahip saf bir iş aracı. Progressive biraz daha pahalı ama hala dayanıklı bir görünüm için yarı boyalı tamponlar ve alaşım jantlar sunarken Power ise süslü tamponları ve iri jantlarıyla şehir hayatına daha sıcak bakan bir versiyon.

İç mekanda da bu ayrışmaya paralel farklılıklar var. Bu arada aracın iç mekanı olabildiğince Mercedes. Tüm tasarım baştan yapılmış. Bizim ilk bakışta dikkatimizi çeken Nissan unsurları kontak yuvası ve vites yolu. Üst versiyonlar Mercedes tarzı tablet benzeri merkezi bilgi ekranı ve dokunmaya duyarlı merkezi kumanda birimiyle geliyor. Kaplamalarla görünüm değişiyor ama en azından fotoğraflara bakınca pikap ortalamasının çok da yukarı çekildiğine dair bir iz yok. Oysa ki biz V Serisi’nin iç mekanına bakıp bir sürü hayal kurmuştuk.

Navara’nın en önemli özelliği arka aksında çok kollu bağlantılar sunması. Bu kurulum X Serisi’nde de korunmuş. Ama biz Mercedes’in bu kurulumun ince ayarlarıyla mucize yaratıp yaratmadığını merak etmeyi bırakmayacağız. Zira diğer bir beklentimiz olan elektrikli direksiyon da suya düşmüş gibi görünüyor. X Serisi’nin en azından tanıtılan ilk versiyonları hidrolik direksiyonla üretilecek. Belki V6 için değişiklik yapılır.

X Serisi 1,1 ton taşıma ve 3,5 tona kadar çekme kapasitesi sunuyor.