Tesla’nın Lotus’tan aldığı Elise’i elektrik motoru ve bir dizi ağır pille donattığında ortaya çıkan araç etkileyicilikten çok uzaktı. Elise’in muhteşem sürüş özelliklerinden nasiplenmemiş ve menzili sadece sakin sürüşleri destekleyebilen bir roadster gerçekten kimin beklentilerini karşılayabilir ki? Model S ise öyle olmadı. Bu iri sedan, elektrikli bir otomobilin kullanılabileceğini, dahası otomobil üretmenin otomobil üreticilerinin tekelinde olmadığını ve bir yazılım uzmanının da kolayca otomobil üretebileceğini gösterdi. Bugün Tesla’nın sedan Model S ve crossover Model X olmak üzere iki modeli var ve giriş seviyesini oluşturacak nispeten daha uygun fiyatlı Model 3 de yolda. Yani saldırmaya hazır iri bir kütleden bahsediyoruz.

Faraday Future da tam olarak bunun için var. Adını indüksiyonun mucidi Michael Faraday’dan alan (adını alternatif akımın mucidi Nikola Tesla’dan alan Tesla’dan çok farklı olarak) FF, 2014 yılında devasa bir otomobil üreticisi olma iddiasıyla kuruldu. Bundan 2 yıl sonra bugünse üretime yakın ilk konseptleri karşımızda.

FF 91 olarak tanımlanan model, Tesla Model X gibi bir crossover. Fakat FF 91’in sıradan bir crossoverla ilgisi yok. Elektrik motorları tekerleklere 1050 HP güç gönderiyor ve durur halden 60 mil/s’ye (yaklaşık 96 km/s) 2,4 saniyede ulaşıyor. Bu değerler anormal ama imkansız değil. Bunun yanında menzil için ortaya atılan 700 km’nin üzerindeki değerse biraz daha iddialı. Bu kadar yüksek kapasiteye sahip pillerin dolumu da biraz zaman alıyor. FF’in açıklamasına göre yüzde 50 dolu pillerin tam şarja ulaşması bile 4,5 saat alıyor.

Tesla’dan hiç esinlenmediği daha iyi belli olsun diye FF 91 bir dizi teknolojik donanıma sahip. Örneğin 3 boyutlu bir LiDAR, yani lazer kullanan bir tür radar FF 91’in donanımları arasında olacak. LiDAR’ın yanında 10 tane yüksek çözünürlüklü kamera, 13 tane kısa ve uzun menzilli radar ve 12 tane ultrasonik sensör (bildiğimiz park sensörü aslında) bir arada çalışarak FF 91’in otonom sürüş yapmasını sağlayacak.

FF 91’in üretimine 2018’de başlanması öngörülüyor ama ön siparişlerse an itibariyle alınmaya başladı.